Πυριμαχο υλικο αντι για πυροτουβλα

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155814 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Πυριμαχο υλικο αντι για πυροτουβλα
Ν'αλλάξεις καυστηρατζή...!

Είχα παρόμοιο θέμα στο πατρικό μου. Σε μαντεμένιο λέβητα Θερμίς 50.000Kcal (βέβαια πιο σύγχρονο 3 διαδρομών) είχα καυστήρα 59-100kW και έκαιγα ανελέητα πετρέλαιο ακόμα και στη χαμηλότερη ρύθμιση (νομίζω φορούσε μπεκ 1.35). Οι ανάγκες ήταν παρόμοιες 15-25,000 (πλούσια, πλούσια) ανάλογα με το αν άνοιγαν ένας ή δύο όροφοι.

Άλλαξα καυστήρα με έναν 30,000Kcal και μπήκε μπεκ 0.65 ή 0.75 (δε θυμάμαι τώρα) και ρυθμίστηκε σωστά το σύστημα. Τα νερά ζεσταίνονται μια χαρά ταχύτατα, η κατανάλωση έπεσε περίπου στο μισό για τις ίδιες ώρες λειτουργίας και η αίσθηση είναι καλύτερη γιατί ο καυστήρας ανάβει και κόβει με πιο σωστό ρυθμό.
Υπάρχουν μεγάλες απώλειες με τα παλιά υπερδιαστασιολογημένα μηχανήματα (ας μην εξετάσουμε τώρα γιατί συνέβαινε παλιά αυτό). Πολλοί καυστηρατζήδες ακόμα μυαλό δεν έχουν βάλει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155820 από davarisx
Σας ευχαριστώ όλους.
Ο λέβητας είναι σε άριστη κατάσταση μοντελο 1983.δυστηχως έχω κολεκτερ 2 ιντσες και αρκετή σωλήνωση μονωμένη μεν.
Τι καυστήρα μου πρότεινετε για να δουλέψει με μπέκ 0,75 η 0.85?
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by davarisx.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155845 από davarisx
Savvas μήπως είναι εύκολο να μου δώσεις το τηλ. του καυστηρατζη σου ή να μου πεις τι καυστήρα σου έβαλε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156460 από davarisx
Μια βοήθεια κάποιος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156469 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Πυριμαχο υλικο αντι για πυροτουβλα
Ύπήρχε ο ELCO EX01.8 (59-94Kw 5-8kgr/h) και αντικαταστάθηκε με έναν Intercal SL22 (35-70kW 3,3-6,4 kgr/h) που ρυθμίστηκε στο χαμηλότερο όριο του (μπεκ 0,65 ή 0,75 δε θυμάμαι). Είναι υπεραρκετός για να καλυψει τις ανάγκες μας και επειδή και η διαστάσεις των σωμάτων το επιτρέπουν τον λειτουργούμε με σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες προσαγωγής στους 70οC και επιτυγχάνεται επιπλέον οικονομία και πολύ καλή άνεση.
Την επιλογή την είχαμε κάνει εμείς αφού συμβουλεύτηκα μηχανολόγο πρώτα, ο καυστηρατζής φρόντισε για την εγκατάσταση και τη σωστή ρύθμιση. Ζαούρης λεγόταν και βρίσκεται στα νότια προάστια.
Θα πρέπει βέβαια να δείτε ξεχωριστά τη δική σας περίπτωση και τις ανάγκες σας.
Καλή επιτυχία.
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156475 από davarisx
Savvas σε ευχαριστώ πολύ.κατι άλλο κοφτρες πως μπορω να φτιάξω να του βάλω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ