Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173486 από Manosps
Απαντήθηκε από Manosps στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Εγω φίλε μου δεν κοιτάω τα επιστημονικά δεδομένα κοιτάζω το αποτέλεσμα στην πράξη και όχι στα χαρτιά.οσον αναφορά τον λέβητα πετρελαίου είναι ένας Saturn navien συμπύκνωσης του 2016 και πελλετ ένας ξυλολεβητας μαντεμενιοςμε 8 φέτες και κουμπωμένος πάνω ένας καυστήρας πελλετ.Οταν πήγα να αγοράςω τον καυστήρα το πρώτο πράγμα που με ρώτησε ο αντιπρόσωπος ήτανε ποσά Ξυλα έκαιγα και του λέω 15 τόνους.μου λέει με το πελλετ θα καις 7.5 το μισό από τα ξύλα και η αναλογία μου λέει στο πετρέλαιο είναι λέει αν εκαιγες 1 τόνο θα κάψεις περίπου 2.5 με 3 τόνους πελλετ.Και αφού θες να το πάμε και επιστημονικά όπως τά λες 1 κιλό πελλετ βγάζει περίπου 5 kWh και το πετρέλαιο 11.9 kWh.τοτε πως γυρνάς και μου λες ότι αυτά που λέω δεν συμβαδίζουνε με την πραγματικότητα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173487 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Re:Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pelletβ

Manosps έγραψε: Δεν τα γνωρίζω αυτά που λες δεν εχω γνώση πάνω στο θέμα σίγουρα θα είσαι της δουλειάς τα ξέρεις καλυτερα.τωρα όσο αναφορά για τους λέβητες πελλετ από ότι κατάλαβα αναφέρεσαι σε εργοστασιακο λέβητα πελλετ και όχι πατέντα.γιατι εμείς εδώ στην επαρχία οι περισσότεροι είχαμε ξύλο λέβητες και τους καναμε πατεντα με καυστήρα και αυτοί οι λέβητες πιστεύω ότι δεν εχουνε την ίδια αποδώση με έναν εργοστασιακό.εγω από προσωπική εμπειρία με πετρέλαιο έκαιγα περίπου 2.5 τόνους και με το πελλετ 7.5 με 8 τονουσ.ναι όμως το πελλετ πριν δυο χρόνια το αγόραζα 180 με 200 ευρώ δηλαδή περίπου 1500 ευρώ και το πετρέλαιο για 2.5 τόνους 2500 χιλιάρικα.τωρα που έφτασε τα 300 το πελλετ θέλω περίπου 2200-2300 ευρώ.οποτε γιατί να μην βάλω πετρέλαιο και να κάψω 300 ευρώ παραπάνω χωρίς βρωμια και κουβαλημα;πλέον είναι μικρή η διαφορά και δεν αξίζει να τραβάς Κο το χαμαλίκι του πελλετ.την γνώμη μου λέω χωρίς να είμαι ειδικός πάνω στο αντικειμενο

Αλλάξτε σύστημα λεβητα/καυστηρα και όχι καύσιμο.
Αυτό έγραψα πριν.
Δε φταίει το πετρέλαιο επειδή καίγεται σε ενεργοβορα συστηματα. Ακριβώς για τον ίδιο λόγο δε φταίει και το πέλλετ.
Υ.Γ.: Δεν είμαι "της δουλειας". Ένας απλός ιδιώτης είμαι, που του αρέσει πολύ η γνώση και η μελετη.
Όταν γράφτηκα στο πρώτο forum για τη βιομάζα το 2011 και μετά από λίγο μπήκα στο energ.gr και άλλα τεχνικά fora, δεν ήξερα την τυφλά μου.
Όλα αυτά τα χρόνια λοιπόν "ξεστραβώθηκα". Η αλήθεια είναι όμως ότι αυτό έγινε και με πολλή μελέτη επί των δεδομενων της επιστήμης και της νομοθεσιας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173488 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

john88s έγραψε: Υ.Γ με τον βαθμό απόδοσης διαφωνώ δεν είναι τόσο χαμηλά στο πέλλετ. Προσεγγίζει το 90-95% για καινουργια μηχανήματα.[/quote

Η τελική κατανάλωση μέσα στη σεζόν δεν υπολογίζεται από την απόδοση του κάθε συστηματος στην ονομαστική τού ισχυ (ηn), αλλά, ακριβώς επειδή η ισχύς λειτουργιας και η αντίστοιχη στιγμιαία απόδοση του συστηματος μεταβάλλονται ανάλογα με τις εκαστοτε θερμοκρασιακες συνθήκες (μεταβαλλομενες απώλειες θερμοτητας), από τη λεγόμενη "εποχιακη απόδοση" (ηs), η οποια -σε όλες τις περιπτωσεις συστηματων- ισούται συνήθως με το 0.85-0.90 της απόδοσης στην ονομαστικη ισχύ

john88s έγραψε: Στο χαρτί πέρσι συμφέρε και η αντλία θερμότητας. 


Και σημερα συμφερει αν το σύστημα λειτουργεί με ενδοδαπέδια θέρμανση.(θερμοκρασία νερού προσαγωγής 35 °C)
Για διατηρηση των υφισταμενων θερμαντικων σωμάτων .(θερμοκρασία νερού προσαγωγής 55 °C) ούτε λόγος, καθώς η απόδοση (COP) πέφτει δραματικά.
Το καθετί έχει τις δικές του συνθηκες, υπό τις οποίες καθίσταται αποδοτικό/συμφέρον ή όχι.

Last edit: 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173489 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Manosps έγραψε: Εγω φίλε μου δεν κοιτάω τα επιστημονικά δεδομένα κοιτάζω το αποτέλεσμα στην πράξη και όχι στα χαρτιά.οσον αναφορά τον λέβητα πετρελαίου είναι ένας Saturn navien συμπύκνωσης του 2016 και πελλετ ένας ξυλολεβητας μαντεμενιοςμε 8 φέτες και κουμπωμένος πάνω ένας καυστήρας πελλετ.Οταν πήγα να αγοράςω τον καυστήρα το πρώτο πράγμα που με ρώτησε ο αντιπρόσωπος ήτανε ποσά Ξυλα έκαιγα και του λέω 15 τόνους.μου λέει με το πελλετ θα καις 7.5 το μισό από τα ξύλα και η αναλογία μου λέει στο πετρέλαιο είναι λέει αν εκαιγες 1 τόνο θα κάψεις περίπου 2.5 με 3 τόνους πελλετ.Και αφού θες να το πάμε και επιστημονικά όπως τά λες 1 κιλό πελλετ βγάζει περίπου 5 kWh και το πετρέλαιο 11.9 kWh.τοτε πως γυρνάς και μου λες ότι αυτά που λέω δεν συμβαδίζουνε με την πραγματικότητα;

Για εσάς που έχετε αποδοτικο σύστημα πετρελαίου και μη αποδοτικο (καθόλου, θα ελεγα) σύστημα καύσης πέλλετ, σίγουρα συμφέρει πλέον το πετρελαιο.
Υ.Γ.: Φιλική συμβουλή, που πάντα γράφω εδώ μέσα.
Όπως δεν πάμε στο φαρμακοποιο για να πάρουμε φαρμακο πριν επισκεφθούμε το γιατρό για διάγνωση, έτσι δεν πάμε στον έμπορο ή το φίλο ή το μάστορα πριν πάρουμε τη γνώμη εξειδικευμένου μηχανικού.
Το βλεπετε ότι το πληρωνετε μετά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173493 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Ωραία εφόσον δεν ξέρεις από επιστήμονικα, η θα ακούς εμενα που είμαι επιστήμονας και απόφοιτος Πανεπιστημίου και ασχολούμαι από 5 χρόνων με τα μαθηματικά η με τον μάντρα που σου πουλάει ξύλα. 

Επίσης η θερμογόνος δηλαδή του πετρελαίου που έβαλες δεν ισχύει. Επίσης το πετρέλαιο δεν είναι ένα λίτρο ένα κιλό και πρέπει να γίνουν μετατροπές για να γίνουν οι υπολογισμοί με ακρίβεια. 

Επειδή κάθε φορά λόγω βαθμού απόδοσης της συσκευής η αναλογίες αλλάζουν ένας εμπειρίκος κανόνας είναι 1 λίτρο πετρελαίο 2 κιλά πέλλετ. 

Μερικοι επιμένουν στο 2,2 κιλά πέλλετ αλλά εγώ υπολογίζω το κλέψιμο που πέφτει ΠΑΝΤΑ (φαντάσου τώρα επιστημονική ανάλυση να υπολογίζει κλέψιμο μόνο Ελλάδα αυτά) και θεωρώ ότι πάντα η αναλογία είναι 1 προς 2.

Εφόσον εσύ μας λες είναι 1 προς 3 και δεν συμφέρει καψε πετρελαίο να σου βγει οικονομικα. Που εν τω μεταξύ 3Χ300€=900€ < από τιμή πετρελαίου αλλά ότι και να πει κανείς τζαπα χαλάει το χρόνο του. 
Last edit: 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν by john88s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173496 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
εφοσον δηλωνετε επιστημονες καλο ειναι να ναφετερε και επιστημονικες μελετες και οχι ξεκαρφωτα νουμερα εμπορων ....
ειναι δυσκολο στην πραξη να γινουν συγκρισεις μεταξυ διαφορων συστηματων πολυ περισσοτερο μεταξυ διαφορων καταναλωτων....
οι βαθμος αποδοσης στην πραξη επηρεαζεται απο αρκετους παραγοντες ....βασικοτερος ειναι η ιδια η καυση που στα υγρα και αερια καυσιμα ειναι πολυ ευκολοτερα ρυθμιζομενη σε αντιθεση με τα ξυλοκαυσιμα που η ρυθμιση ειναι παντα στο περιπου επιπλεον η επικαθισεις ειναι αμεσες και επηρεαζουν κι αυτες οπως και ο ελκυσμος που παντα ειναι μεταβαλομενος ακομα και η ποιοτητα των καυσιμων που δεν ειναι σταθερη ολα αυτα οδηγουν τις πραγματικες αποδοσεις των ξυλοκαυσιμων σε πολυ χαμηλοτερα επιπεδα απο τα ονομαστικα ,,, το ιδιο φυσικα ισχυει και με κατι παλαιους πετρελαιολεβξτες που εχουν να δουν τεχνιτη καμμια 10αρια χρονια ....σε απολυτα νουμερα θερμαντικης αποδοσης η αναλογια ειναι 1:2,2 συμπεριλαμβανοντας ομως βαθμους αποδοσης μπορει να φτανΕι και στο 1:2,5 .... στην τελικη οι καταναλωσεις  που δινει ο καθενας ειναι προσωπικες του δεν επιδεχονται συγκρισης ουτε αμφισβητησης ....εκτος κι αν γενικολογουμε .... καποτε ειχα δημοσιευσει εδω ενα exel με το κοστος kwh για διαφορα καυσιμα ...ριχνοντας μια ματια ειδα τιμη για πετρελαιο 1300 και πελλετ 200 ...σαφως τοτε δεν υπηρχε καν συγκριση ακομνα θυμαμαι πριν 12 χρονια να αγοραζω πελλετ με 5,5 και 6 ευρω το τσουβαλι (αθηνα) ...ακομα δεν φτασαμε εκει αλλα προσ τα κει παμε .... με το πετρελαιο στα 1100 ? .... ισως αρχισουν για πολλους να γινονται συγκρισιμα 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.516 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ