Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178230 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Εγω θελω Να κάνω δυο παρατηρήσεις θελω ως προς τους πινακες και τις τιμές, πρώτον δεν λέει κανενας και  δεν αναφέρνετε  καθόλου οτι πέλλετ μπορεί να αγορασε κανεις το Μάιο, Ιουνίο και τοτε η τιμή ηταν γυρω στα 400 ευρω και να αγορασε ολη την ποσότητα, οποτε που παει στον πίνακα;
Και δεύτερον λέτε οτι για πέλλετ 650+  συμφαιρει το πετρέλαιο και αυτο να αναφέρω ειναι πρόσκαιρο, σκεφτείτε ομως οτι με 650 εγω όμως με πελλετ μπορω να παρω ολη την ποσότητα και δεν μιλάμε για 1 τονο, αν κάποιος θέλει 5,6 τονους μπορεί να τα παρει τωρα.... Πετρέλαιο ομως ποσο θα αγοράσει αμα θελει 2,3 τονους.... Δεν μπορει να βαλει τοσο, Και αν συμφερει ΤΩΡΑ το πετρέλαιο μπορεί στην πορεία να ανέβει η τιμη, και τοτε τι γινεται, και αυτο εχει το ρίσκο του, εδω ειναι και το πλεονέκτημα του πέλλετ οτι μπορείς να αγοράσεις απο την αρχχη ολη την ποσότητα και σε καλη τιμη, πραγμα που δεν μπορεί να το κάνεις με τις αλλες μορφές θέρμανσης 



Θωμά,  το εξελάκι  ξεκάθαρα συγκρίνει τις τρέχουσες τιμές καυσίμων, για αγορά ΤΩΡΑ και μέχρι το τέλος Οκτώβρη. Ξεκίνησε απλά ως ένα εργαλείο για να συγκρίνει ο καθένας τα δικά του, αλλά το ενημερώνω με τις τελευταίες τιμές κάθε μήνα προς διευκόλυνσή σας και για να υπάρχει ένα ρεαλιστικό μέτρο σύγκρισης, ειδικά τώρα που θα πέσουν οι πρώτες παραγγελίες. Εννοείται πως αν έχεις ήδη 6 τόνους πέλλετ στα 400 €, θα βάλεις 0,4 € στο κουτάκι E9, για να δεις αν σε συμφέρει δώσεις λεφτά για οποιαδήποτε άλλη μορφή θέρμανσης και να κρατήσεις τα πέλλετ καβάντζα.

@karibu οι υπολογισμοί του πίνακα στο Insomnia δεν είναι λάθος, αλλά ειδικά στα πέλλετ χρησιμοποιεί 2 τιμές, μια στα 660 € και μια 800 €. Το φθηνό πέλλετ το ταΐζει σε σόμπες εσωτερικού χώρου και το ακριβό σε λέβητες. Το αντίθετο θα έπρεπε να συμβαίνει, στις σόμπες συνήθως διαλέγουμε premium pellet για να καθαρίζουμε και λιγότερο, γιατί δεν έχουν αυτόματο καθαρισμό ή μεγάλα δοχεία συλλογής στάχτης. Κατά τ'άλλα, φαίνεται να ρίχνει το ΒΑ στο λέβητα κατά 10%. Τον θεωρεί βιομάζας; Το κάνει για τις απώλειες επειδή βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο; Δεν ξέρω. Απλά έχε το κατα νου.

Επίσης στο ρεύμα παίρνει την χαμηλότερη κλίμακα της ΔΕΗ που είναι μέχρι 400 kWh. Τόσες χρειάζεσαι μόνο για τις συσκευές του σπιτιού μη συμπεριλαμβανομένης της θέρμανσης. Κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε να υπολογίζει στη δεύτερη και τρίτη κλίμακα. Στον δικό μου πίνακα χρησιμοποιώ την κλίμακα 500-1000 kWh για τις Α/Θ. 

Και οι τιμές στα ξύλα είναι ό,τι να 'ναι. Θέλει μεγάλη προσοχή στις μετατροπές.

Μου αρέσει πολύ όμως που έχει τόσα παραδείγματα και περιλαμβάνει και τις μπρικέτες. Ειδικά το παράδειγμα με το ανοιχτό τζάκι και την απόδοση 20% είναι όλα τα λεφτά.

@dimlyk δε χρειάζεται να μαντεύουμε το βαθμό απόδοσης ούτε στα πέλλετ ούτε στο πετρέλαιο. Μετριούνται εύκολα. Μόλις ζεσταθεί ο δικός μου και πιάσει σταθερή θερμοκρασία καυσαερίων (μέσα σε 15 λεπτά συνήθως, αφού περάσει τον αλγόριθμο της έναυσης) ο ΒΑ είναι μετρημένος στο 90% της κατώτερης θερμογόνου. Δεν είναι ούτε τυχαίο ούτε τπτ. Ο κοχλίας ρίχνει σταθερά το καύσιμο και ο ανεμιστήρας δίνει συγκεκριμένα CFM. Θα μου πεις υπάρχει μια σπατάλη καυσίμου μέχρι να ζεσταθεί ο λέβητας αλλά και κατά το σβήσιμο, δεκτό. Και αν δεν ξαναπάρει μπρος ο κυκλοφορητής αυτά τα 70 λίτρα σιγά σιγά θα κρυώσουν στο λεβητοστάσιο. Και στους λέβητες πετρελαίου συμβαίνει αυτό. Μόνο σε μηχανήματα εντός σπιτιού αποφεύγεις αυτή την απώλεια.

Τώρα αν θα είναι 85%, 87% ή 90% ο λέβητας πετρελαίου λίγη σημασία έχει στις τελικές συγκρίσεις. Τα καύσιμα έχουν τόσο μεγάλη απόκλιση πλέον που είτε μιλάς για 30-40% οικονομία είτε για 0 έως αρνητική...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178232 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση και συγγνωμη που δεν θυμηθηκα οτι εχω αλλο παρατσουκλι εκει! Εγω το εχω ποσταρει και εχω καποιον που με βοηθαει στο εξελ, αλλα εγω καταχωρω τα δεδομενα.
Αναλυτικα σε οσα αναφερεις:

@karibu οι υπολογισμοί του πίνακα στο Insomnia δεν είναι λάθος, αλλά ειδικά στα πέλλετ χρησιμοποιεί 2 τιμές, μια στα 660 € και μια 800 €. Το φθηνό πέλλετ το ταΐζει σε σόμπες εσωτερικού χώρου και το ακριβό σε λέβητες. Το αντίθετο θα έπρεπε να συμβαίνει, στις σόμπες συνήθως διαλέγουμε premium pellet για να καθαρίζουμε και λιγότερο, γιατί δεν έχουν αυτόματο καθαρισμό ή μεγάλα δοχεία συλλογής στάχτης.

Exω βαλει αυτες τις 2 τιμες για να πιασω τις ακραιες απο θεμα κοστους περιπτωσεις και ολοι να ειναι καπου αναμεσα,αλλιως θα επρεπε το εξελ να μεγαλωσει παρα πολυ! Δηλαδη με την σομπα εχω τα 9,9 ε/15 κιλο του Ahira Σκλαβενιτη και με την αποδοτικοτερη απο λεβητες σομπα παιρνω την ελαχιστη τιμη κιλοβατωρας.

Κατά τ'άλλα, φαίνεται να ρίχνει το ΒΑ στο λέβητα κατά 10%. Τον θεωρεί βιομάζας; Το κάνει για τις απώλειες επειδή βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο; Δεν ξέρω. Απλά έχε το κατα νου.

         Με τον λεβητα, λιγοτερο αποδοτικος και ναι λογω εξωτερικου χωρου τον εχω ετσι σε αποδοση,μιας και πρεπει να εχει και καποια σχετικοτητα ως προς την σομπα και εκει βαζω premium pellet για να παιρνω την μεγιστη τιμη κιλοβατωρας.
Ετσι εχω ολο το ευρος, απο 14,5 λεπτα/κιλοβατωρα εως 20 λεπτα/κιλοβατωρα, για να μπορει καθε νεος σε αυτα τα ειδη να βλεπει που παιζει.




Επίσης στο ρεύμα παίρνει την χαμηλότερη κλίμακα της ΔΕΗ που είναι μέχρι 400 kWh. Τόσες χρειάζεσαι μόνο για τις συσκευές του σπιτιού μη συμπεριλαμβανομένης της θέρμανσης. Κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε να υπολογίζει στη δεύτερη και τρίτη κλίμακα. Στον δικό μου πίνακα χρησιμοποιώ την κλίμακα 500-1000 kWh για τις Α/Θ. 

Τις τιμες στο ρευμα τις παιρνω απο τον Κορακιο  του insomnia που στο εξελ του εχει 1250 / τετραμηνο για να ειμαι ρεαλιστικος για το θεμα που λες. Επισης και στα με ρευμα ειδη θερμανσης εχω και τους ακριβοτερους και τους φτηνοτερους , καθε μηνα, παροχους , για να εχω ολο το ευρος εμφανες , μιας και το ρευμα απο τον ακριβοτερο μπορει να κανει τα κλιματιστικα/αντλιες να ειναι η ακριβοτερη πηγη θερμανσης...

Και οι τιμές στα ξύλα είναι ό,τι να 'ναι. Θέλει μεγάλη προσοχή στις μετατροπές.

Ψαχνω την αγορα και βαζω αυτα που επιβεβαιωνω, πες μου σε τι ειναι λαθος και θα το διορθωσω,προφανως στις μετατροπες εννοεις, αλλα εχω ριξει πολυ διαβασμα για να καταληξω!!!

Μου αρέσει πολύ όμως που έχει τόσα παραδείγματα και περιλαμβάνει και τις μπρικέτες. Ειδικά το παράδειγμα με το ανοιχτό τζάκι και την απόδοση 20% είναι όλα τα λεφτά.

Ετσι ειναι!



Τώρα αν θα είναι 85%, 87% ή 90% ο λέβητας πετρελαίου λίγη σημασία έχει στις τελικές συγκρίσεις. Τα καύσιμα έχουν τόσο μεγάλη απόκλιση πλέον που είτε μιλάς για 30-40% οικονομία είτε για 0 έως αρνητική...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ γιατι καθε φορα που προσπαθω να προσαρμοσω νεες τιμες σε κατι, η αποδοση πλεον δεν χρειαζεται να την δεις , εφοσον οι τιμες ανεβοκατεβαινουν τρελλα και ειναι το μονο καθοριστικο στοιχειο του κοστους!

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX, BIOPEL

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178233 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Ω, καλώς το παιδί που είναι και από την πόλη μας! 

Τώρα καταλαβαίνω τι θέλεις να κάνεις. Προσπαθείς να πιάσεις το εύρος σε κάθε μορφή θέρμανσης. Απλά μπερδεύει πολύ όταν πηδάς από τσουβάλι στον τόνο από τη μια σειρά στην άλλη. Δεν γίνεται άμεσα αντιληπτό. Θα χρησιμοποιούσα τιμή τόνου και στα δύο. Αλλά ρεαλιστικά μιλώντας, αυτό με τα 650 € που θα είναι αλβανικό ή Α2 θα το ρίξεις στον λέβητα και το Schwei των 800 € θα το κάψεις στη σόμπα ή σε πολύ αποδοτικούς και ευαίσθητους λέβητες. Στο δικό μου εξελάκι συγκρίνω τα καύσιμα, όχι τα συστήματα θέρμανσης, και χρησιμοποιώ μόνο τον βαθμό απόδοσης καύσης, που είναι πολύ κοντά στο 90% είτε σε σόμπα είτε σε λέβητα. Τώρα τι θα κάνει ο καθένας με το καύσιμο και που θα το κάψει είναι δικό του θέμα.

Δεν ξέρω τι κάνει ο Κοράκιος, αλλά 1250 το τετράμηνο είναι ουτοπικό όταν χρησιμοποιείς ρεύμα για θέρμανση. Μια μονοκατοικία που θέλει 2000 λίτρα πετρέλαιο το χρόνο, χρειάζεται 18 θερμικές MWh. Με Α/Θ και COP 3.0 είναι 6 MWh, ή αλλιώς 1000 το μήνα για 6 μήνες, επιπλέον της συνηθισμένης κατανάλωσης. Μιλάμε για 4000+ kWh στο τετράμηνο, όχι 1250. Αν πάρουμε την περίπτωση της Kumtel και των σωμάτων λαδιού, πρέπει να υπολογίσεις 12000 kWh στο τετράμηνο, ξεκάθαρα στην 3η κλίμακα. Παρακάτω είναι ο πίνακας με το κυμαινόμενο Γ1 της ΔΕΗ που επιδοτείται από το κράτος. Πρόσεχε ότι οι κατηγορίες αναφέρονται στο μήνα όχι στο τετράμηνο. Οι ΥΚΩ κάνουν τρομερή διαφορά.


Σχετικά με τα ξύλα, η τιμή για το στοιβαχτό χκμ στα 390 είναι μια χαρά. Πριν λίγο είδα Leroy Merlin 380 την οξιά (χωρίς μεταφορικά φαντάζομαι; )
Για υγρασία 20%, το δικό μου εξελάκι υπολογίζει το κόστος της kWh 5% μεγαλύτερο από το δικό σου, και για υγρασία 40%, 14% μεγαλύτερο.
Εκείνο που δε μου κολλάει είναι η τιμή τόνου στα 150 €. Καλό είναι να το βγάλεις εντελώς από τον πίνακα. Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο πήγαμε στην πώληση ανά χκμ. Η ίδια παλέτα από το Leroy βγαίνει στα 375 €/t αν κάνεις τις μετατροπές. Το 100-150 €/t μόνο σε μεριδούχους από δασικό συνεταιρισμό το έχω δει. Εσύ πού τη βρήκες την τιμή;

Πάντως μπράβο για την πρωτοβουλία! Ιδέα δεν είχα ότι υπήρχε τέτοιο thread στο Insomnia! Σίγουρα θα είχαμε επικοινωνήσει νωρίτερα!
Last edit: 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178235 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Μπράβο Doom έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου όλα αυτά τα χρόνια ότι το ρεύμα δεν συμφέρει, για θέρμανση , τουλάχιστον όχι τόσο όσο νομίζουν κάποιοι. 

Πχ κάποιος χρήστης είπε πριν κάποιες σελίδες έχω κλείσει σταθερό ΔΕΗ 0,16-0,21 δεν θυμάμαι καλά. Νομίζει ότι πληρώνει λοιπόν 0,21 ενώ στην ουσία πληρώνει 0,41 με τις ΥΚΩ και ρυθμιζόμενες χρέωσεις για κάθε kwh που καίει. 

Μεγάλο πρόβλημα έχουν δε, όσοι είναι σε ακριβούς παρόχους....(οι οποίοι συνήθως έχουν το τέλειο μάρκετινγκ και νομίζεις δεν πληρώνεις τίποτα). 
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178237 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
αντι να μαλιαζει η γλωσσα σου γενικευοντας διαβασε τον πινακα που εμφανιζει τις ΑΘ καταβ 20 εως 80% φθηνοτερη απο το πελλετ και το απολυτως φθηνοτερο καυσιμο τωρα (αν και απαιτουνται παραδοχες προσθετω)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178238 από Salaspower30
Απαντήθηκε από Salaspower30 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Παιδιά είναι τι εξυπηρετεί τον καθένα!Εγώ ας πούμε θέλω 1 τσουβαλι στο χαλαρό κ 2.5 στο πολύ κρύο λόγο απωλειών σε σπίτι 145τετραγωνικων....με 2 κλιματιστικά σαλόνι κουζινα υπνοδωμάτιο τις ίδιες ώρες αναματος το ένα κ το άλλο...θέλω max 10-15 κιλωβατορες να ανάβουν κ τα δυο...0.24 μου βγαίνει η κwh γτ έχω σταθερό 0.10 την kwh...πες 0.30 με τους φόρους....παίζω λοιπόν από 3-5ευρω...Άλλο λοιπόν το 5ευρω κ άλλο το 10-20-25 ευρώ με το πέλλετ! Συν κουβαλημα καθάρισμα! Και μιλάμε πάντα για ίδιες θερμοκρασίες!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.519 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ