Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178240 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Παιδιά είναι τι εξυπηρετεί τον καθένα!Εγώ ας πούμε θέλω 1 τσουβαλι στο χαλαρό κ 2.5 στο πολύ κρύο λόγο απωλειών σε σπίτι 145τετραγωνικων....με 2 κλιματιστικά σαλόνι κουζινα υπνοδωμάτιο τις ίδιες ώρες αναματος το ένα κ το άλλο...θέλω max 10-15 κιλωβατορες να ανάβουν κ τα δυο...0.24 μου βγαίνει η κwh γτ έχω σταθερό 0.10 την kwh...πες 0.30 με τους φόρους....παίζω λοιπόν από 3-5ευρω...Άλλο λοιπόν το 5ευρω κ άλλο το 10-20-25 ευρώ με το πέλλετ! Συν κουβαλημα καθάρισμα! Και μιλάμε πάντα για ίδιες θερμοκρασίες!

σαφως ο καθενας διαβαζοντας θα πρεπει να προσαρμοσει οσα διαβαζει στα δικα του δεδομενα ....και το προγραμματακι του παναγιωτη ειναι πολυ βοηθητικο ως προς αυτο ...κουβεντιαζοντας ομπως εδω μεσα δεν γινεται να υπαρχει εξατομικευση παρα μονο γενικες κατευθυνσεις οσο αφορα εσενα οι καταναλωσεις σου ειναι αρκετα ικανοποιητικες αλλα μου δινεις την αφορμη να τονισω οτι γενικα η θερμανση με αερα ειναι φαινομενικα αρκετα πιο οικονομικη απ οτι με νερο για το ιδιο καυσιμο ισχυει κατα κορον με τα κλιματιστικα αλλα και με οποιοδηποτε αλλο  τροπο οπως πελλετοσομπες αεροθερμες τζακια ακομα και αεροθερμα .... αλλα ξανατονιζω την λεξη φαινομενικα 
 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178241 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Παναγιωτη αφου σου προτεινω τιμη kwh το 0,40 για τις ενεργοβορες ΑΘ θα σταθω παλι στις αποδοσεις που ειναι ενα υπολογιστικα μετρησιμο μεγεθος καθολου ευκολο εκτος εργαστηριων και σηκωνει και αρκετο μαγειρεμα απο πλευρας κατασκευαστων ...περα απο αυτα το βασικο στοιχειο τετοιων μετρησεων ειναι η θερμογονος του καυσιμου που μετριεται καθαρα πειραματικα .
στην πραξη τωρα και ισχυει για ολα τα μηχανηματα σε διαφορετικο βαθμο αλλα μιλωντας για το πελλετ ...η ποιοτητα δεν ειναι ποτε σταθερη εξαρτωμενη απο παραγωγη μεταφορα αποθηκευση (συνθηκες και χρονος)...ο κοχλιας μετραει ογκομετρικα κι οχι κατα βαρος ,,,οι επικαθησεις στον ανεμιστηρα και καμιναδα ,,,ολα αυτα μιλανε για μη τελεια καυση με την αποδοση να πηγαινει περιπατο ...εισαι ισως ο μοναδικος που εψαξε για μετρητη καυσαεριων σε λεβητα πελλετ η συντριπτικη πλειοψηφια δεν μπορει να διακρινει εστω και το σωστο χρωμα φλογας για μια καλη καυση (και οχι τελεια) και ναχεις παντα υποψη σου οτι μιλαμε για τον μεσο χρηστη με οτι αυτο σημαινει 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178243 από Manolis1978
Απαντήθηκε από Manolis1978 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Ως άσχετος να πω τη χαζομάρα μου. Έχω και καυστήρα πετρελαίο και σομπα πελλετ και κλιματιστικά. Πετρελαιο θέρμανσης σήμερα της ΕΚΟ από εταιρικό πρατήριο (οχι οτι να'ναι) 1,31 το λίτρο Αθήνα ανατοτική Αττική. Αν πάρω 1000 λιτρα θα πληρώσω 1.310€ - επιδομα θερμανσης 150€ = 1.160€
Για να πάρω πελλετ η τιμή θα πρεπει να είναι τουλάχιστον 10% πιο φτηνό αλλιως γιατί να καθαριζω κουβαλάω. οποτε 1.160€ - 10% = 1.044€ 
η αναλογία λενε καποιοι οτι είναι 1 προς 2 ή 2.2 Αν το βαλω με το 2.2 τοτε το κιλό θα πρεπει να έχει 0,47€ το κιλό πελλετ ή 470€ ο τόνος με ΦΠΑ Δηλαδή περίπου 7€ το σακί. Μεχρι στιγμής δεν βλέπω καμία μειωση τιμής πελλετ απο κανενα (μπορεί και να μη μπορούν αν αγορασαν ακριβα). Παντως πετρέλαιο και αέριο η χρηματιστηριακή τιμή τους πεφτει συνέχεια. 
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178244 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Φίλε μου έχεις εμμονή μαζί μου, είσαι μηχανολόγος και μη μηχανολόγοι βγάζουν πιο σωστά νούμερα από σένα ακολουθώντας την επιστημονική οδό, είσαι κατά του πέλλετ ενώ καις πέλλετ, και για τις τιμές του ρεύματος ακολουθείς ότι λένε στην τηλεόραση και όχι ότι ισχύει στην πραγματικότητα. 
​​​​​​
Δεν ξέρεις καν πως υπολογίζεται το επίδομα θέρμανσης το οποίο έχει ταβάνι και συντελεστές που πχ στην Αθήνα είναι κάτω του 1/2

Η περσινή μελέτη του ΕΜΠ είχε 3 περιπτώσεις με αντλίες θερμότητας και στην μια το πέλλετ ήταν πιο φτηνό. 

Δεν θα ασχοληθώ άλλη φορά μαζί σου. Υπόψιν για να ξέρεις οι ΥΚΩ αυξήθηκαν περαιτέρω και στο πρώτο κλιμάκιο από 0,65 λεπτά πάμε στα 1,7 λεπτά του ευρώ. 

Το ρεύμα είναι καλό για Αθήνα και περιοχές κοντά στην Θάλασσα που δεν κάνει κρύο. 

Το πέλλετ είναι για περιοχές με πολύ κρύο. 

​​​​​​Εδώ λένε κάθε μέρα στα Υπουργεία μην καίτε ρεύμα κάψτε κάτι άλλο εσύ λες στο κόσμο κάψτε ρεύμα. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178245 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
DOOM_NX

Ηπειρωτης ειμαι, ερωτικος μεταναστης, 30 και κατι χρονια στην Καρδιτσα!

Αυτό με τα 650 ε είναι το Ahira  Α1 πιστοποιημενο και γνωστο από παλια στο φορουμ εδω, βουλγαρικο, τιμη Σκλαβενιτη στο ποταμι μας με 9,9 τσουβαλακι. Για τις τιμες εχεις δικιο, οι ΥΚΩ εκτοξευουν την τιμη αν εχεις θερμανση με ρευμα. Η ενσταση που εχω και γιαυτο κρατησα την τιμη από χαμηλες κιλοβατωρες στον πινακα (εχει και άλλες στηλες, κρυφες που γραφουν τις λεπτομερειες όπως τιμοληψια κλπ για να θυμαμαι εγω ποτε και τι καταχωρησα) είναι πως αφενος τα εχω ως μετρο συγκρισης και όχι για προσδιορισμο απολυτης ακριβειας τιμης, αφετερου θα μπορουσα να κανω σε οσους τα εχουν σε 24/7 λειτουργια, καταμερισμο 50/50 λογω νυχτερινου η και άλλες παραμετρους όπως ΚΟΤ Α η Β μιας και παρα πολλοι εχουν πλεον και κυριως αυτοι αγωνιουν και ψαχνουν για το φτηνοτερο κοστος θερμανσης, αλλα το εξελακι δεν θα χωρουσε σαν φωτο και να ηταν και ευαναγνωστο και πρακτικο κλπ.

Επισης ένα κλιματιστικο επωνυμο και όχι πολύ ακριβο, σε θερμοκρασιες από 7 βαθμους και πανω εχει cop 5-5,5. Φετος που δεν προμηθευτηκα πελλετ σε παρανοικες τιμες, ξεκινησα την χρηση κλιματιστικου, το φτηνοτερο 12ρι Daikin πηρα και μεχρι τωρα είναι αστεια η καταναλωση, ιδιως αν σκεφτεις ότι 70w ηθελαν τα μοτερακια και ο κυκλοφορητης της σομπας μου και τωρα με 190w (μεχρι τους 13 που κατεβηκε αποψε στην πολη) το κλιματιστικο παιζει για 23 βαθμους μεσα,χαλαρα.Πιστευω όμως και την ΥΚΩ-επιβαρυνση την εχω μεσα στο ευρος με το να εχω τιμες ρευματος από τον φτηνοτερο εως τον ακριβοτερο παροχο, ημερησιο και νυχτερινο. Εφοσον όμως το αλλαζω σε κάθε μεταβολη και τωρα θα αλλαξουν και οι τιμες ΥΚΩ, μολις βγουν οι νεες τιμες παροχων, θα βαλω και μια στηλη για υψηλες καταναλωσεις για alert σε οσους τολμησουν! Και οσο για τα ξυλα, μην ορκιζεσαι! Παραδιδουν κατά κανονα χυμα σε οποιον το ζητησει και μαλιστα ως απιστος Θωμας επειδη πιστευα ότι απαγορευεται, πηγα με φιλο που θα αγοραζε  να το δω, λιγο μετα την ΔΕΥΑΚ ηταν ,  παραδοση σε Ματαραγκα, πηραν αποβαρο και ταινια ζυγισης σε πλαστιγγα, όλα κανονικα και τιμη 150ε μεσα και η παραδοση, (περισυ 120ε  νομιζω). Σιγουρα ειχαν και φλοιο, το θυμαμαι και παντως δεν ηταν αυτό που παιρνεις στις παλλετες το καθαρο και στεγνο. Θα το ψαξω περισσοτερο και αν δεν συμφερει λογω πτωσης αποδοσης η είναι μακρια από την επικρατουσα τιμη σε αλλους, θα το αλλαξω. Τα Leroy μην το ξεχασω, παραδιδουν τα καυσοξυλα με 20ε εξτρα, στην περιοχη κάθε καταστηματος και σε μεγαλη ακτινα θα ελεγα καθως για  Λαρισα η Καρδιτσα ιδια τιμη μου ειπαν!
Last edit: 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν by karibu.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178246 από pianoteacher
Απαντήθηκε από pianoteacher στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
 

Σκλαβενίτης σήμερα.
Συνημμένα:
Last edit: 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν by pianoteacher.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX, rofos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.506 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ