Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152802 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Σκέψεις...
Από το τέλος Δεκέμβρη και μετά παρατηρώ ότι η επισκεψιμότητα του φόρουμ αλλά και η εγγραφή νέων μελών φθίνει αρκετά.
Λόγοι υπάρχουν πολλοί,ο καιρός είναι καλύτερος από πέρυσι,το πετρέλαιο έπεσε αρκετά ,ώστε πολλοί έβαλαν στην άκρη τους λέβητες πέλλετ,ενώ όλοι γίναμε μαστόροι και ότι πρόβλημα παρουσιάζεται σε λέβητες-σόμπες το έχουμε λύσει...
Εγώ άλλαξα πέλλετ μετά από 2 χρόνια και καίω κυρίως swai,επομένως ότι μπλοκ έβγαζε ο λέβητας πάει,ενώ έβαλα και λίγο πετρέλαιο.Επίσης το μηνιαίο σέρβις έγινε 1 ώρα χαλαρή χωρίς πολλές στάχτες-μουτζούρες
Ο κόσμος φορτώθηκε λέβητες λόγο κρίσης πριν 2 χρόνια και το μέγιστο σημείο αγοράς (σε λέβητες-σόμπες) πρέπει να είναι μέχρι πέρυσι το Σεπτέμβρη.Δεν βλέπω να κινείται η αγορά όπως παλιά,το σημείο είναι οριακό.
Αρα τι κάνουμε τώρα??
Φορτώθηκα κάτι που έχει ημερομηνία λήξης??
Θα συνεχίσω να έχω υλικό να ταίζω τον λέβητα μου ή μετά από 2-3 χρόνια θα ψάχνω πέλλετ με το κιάλι??
Οσο γιά απόσβεση αγοράς λέβητα,έγινε μερική,και η περισσότερη το 2013.
Συγνώμη αδέλφια αλλά αυτές οι σκέψεις με τυρανάνε εδώ και 2-3 μήνες...
Ο καιρός θα μας δείξει,αν και η πρώτη ένδειξη θα είναι Οκτώβρη στις τιμές των υπερμάρκετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152804 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Φίλε μου νομίζω ότι αν συμφέρει πλέον το πελλετ ή όχι είναι θέμα καθαρά ατομικό. Εγώ πχ που έχω σπίτι αρκετών τμ στην Πεντέλη, αγόρασα τον λέβητά μου ( termodynamik 40) στα 2.000€ μαζί με εγκατάσταση ( ήταν προσφορά ) αλλά παράλληλα δεν κατάργησα τον λέβητα πετρελαίου και έτσι το έχω ...δίπορτο! Την αγορά του λέβητα πέλλετ ( Ιαν.2014 ) την έχω αποσβέσει μέχρι και τον περσινό χειμώνα ( που ήταν ακριβό το πετρέλαιο), μόνο πέρισυ έκαψα 5 +τόνους πέλλετ., και πλέον δουλεύει ο λέβητας με ( μικρό) κέρδος σε σχέση με το πετρέλαιο. Το πέλλετ μου τελειώνει σε 1 βδομάδα και θα βάλω πετρέλαιο για φέτος πλέον. Για μένα τιμή πέλλετ πάνω από 250-260 με μεταφορικά σε σχέση με τιμή πετρελαίου 0,72+ συνυπολογίζοντας και την μανούρα του πέλλετ δεν αξίζει. :( Από του χρόνου ίδωμεν ανάλογα με τις τιμες....
Αυτά βέβαια ισχύουν για τις δικές μου καταναλώσεις και τις τιμές που βρίσκω στην Αθήνα, αλλού μπορεί να είναι διαφορετικά!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAPADAKIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152808 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Μιχάλη λέμε τα ίδια εδω και 3 χρόνια τουλάχιστον και εγώ προσωπικά το φωνάζω και με παρεξηγούν πολλές φορές.μονο αν το πελλετ πλέον ειναι κάτω απο 200 ευρώ ο τόνος συμφέρει σε σχέση με το πετρελαιο που με την επιδότηση κι όλας τον κλείνεις το λέβητα πελλετ και γυρνάς τις βανες στον πετρελαιολεβητα!!!!!ειπαμε ας όψεται η πουτα....α η κρίση !!!!'!!!!!!!!ΣΑΝ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΚΑΙ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΖΩΗΣ!!!!!'!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152812 από Δημήτρης Κατσούνης
Κώστα με εξαίρεση το μέγα θέμα της οικολογίας και ζωής του πλανήτη, είναι καλύτερο δεν το συζητάμε. Και χωρίς κρίση όμως γιατί το έχω ξαναπεί πας και παίρνεις 10 τσουβαλάκια πέλλετ και περνάς μερικές μέρες και άντε πάλι. Με το πετρέλαιο δεν γίνεται. Και κάτι άλλο. Καλύτερο από το πετρέλαιο είναι το αέριο.
Αλλά όμως έχουμε μπει σε ένα λούκι με το πέλλετ που δεν ξεκολλάς εύκολα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152814 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Φίλε μου νομίζω ότι αν συμφέρει πλέον το πελλετ ή όχι είναι θέμα καθαρά ατομικό.


Αυτο ειναι βασικός κανονας.
Εξ ου και για μενα το πετρελαιο ειναι τελειωμενη υποθεση ( και για λογους υπολοιπου συγκρωτηματος κατοικιων )
Και το πετρελαιο ηδη 40αροφερνει το βαρελι.....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152816 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Σίγουρα και που ζεί ο καθενας μας και αρα τι τιμές βρίσκει στο pellet παίζει ρόλο.

Ο Papadakis το περιέγραψε μια χαρά.

Περσι είχα αγοράσει πετρελαιο στα 0,57/lt με την επιδοτηση. Φετος δεν με πιάνει η επιδοτηση.
Καίω SWEI με 0,54 και Karipidi με 0,44. Πετρέλαιο καιω σε δυνατους νοτιάδες γιατί ακόμη να βαλω καλό αντιανεμικό καπέλο. Εγω πήρα τον λεβητα το 2012 Φεβρουαριο οπότε εχει κανει 2 αποσβεσεις αλλά και κατι παραπάνω γιατί κατα 70% πληρωθηκε απο Εξοικονομώ. Νομίζω οτι με την τωρινη κατάσταση της τιμής του πετρελαίου δεν θα εκανα την κίνηση βεβαια. Στό ξυλο ακούω οτι τα πράγματα είναι καλύτερα. Το καλοκαίρι θα προσθεσω ενα τζάκι νερου στο υπάρχον σύστημα και θα δω πως θα παει.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.509 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ