Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149940 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

jnet έγραψε:

vag1234 έγραψε:

Fokion έγραψε: Καλές οι συνομισιολογίες αλλα μη βγαζουμε "εκτός" απο την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ προταση του Κωστα την κοινη λογική...
Αν η πρωτη υλη σε ποσοτητα ειναι σταθερη, αλλα παραληλα αυξανονται οι πολήσεις σομπων/καυστηρων κ.λ.π. ΚΑΙ πεσει κανενα χοντρό χιονι ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ ( σερβια ρουμανια βουλγαρια κ.λ.π. ) που θα "κρατησει" ε που ειναι το παραλογο να υπαρχει ΙΣΩΣ μια ΜΙΚΡΗ ελλειψη....
εκτός αν ειναι συνομοσιολογία οτι και το πετρελαιο θα τελειωσει σε 50 - 100 χρονια...

τελος παντων, ας το αφησουμε εδω...


Fokion ούτε συνομιολόγος είμαι ούτε έχω τίποτα προσωπικό με τον Νάσικα. Πόσο πούλαγε το carrefur πέρσι?
Πόσο στοίχιζε το πετρέλαιο πέρσι?
Ποιό είναι τελικά εκείνο το πραγματικό κόστος παραγωγής και μεταφοράς πέλλετ?

Συνομολιογόγος δεν είμαι αλλά δεν τρώω και κουτόχορτο, αγοράστε πέλλετ τώρα γιατί πιθανόν να υπάρξει έλλειψη τον φλεβάρη.
Τα ίδια λεγόντουσαν και πέρσι.

Εγώ έριξα τις τιμές στο γραφείο 30% με 40% κάτω τα τελευτάια 2 χρόνια για να μπορώ να κρατήσω την πελατεία μου άσχετα αν πλέον είμαι οριακά (βγαίνω δεν βγαίνω).


Θυμάμαι οτι οταν πρωτολειτουργησε το energ Οκτ. 2011 ηταν τοτε που απο 225€ ο τονος το ΑΛΦΑ πηγε στα 260 λογω μεγαλης ζητησης αλλά και λιγο εισαγωγών.
Είχαμε ενα 2012 και 2013 με μαλακους σχετικά χειμώνες και το πετρελαιο στα 1,2 το λιτρο και πέρσι βαρύ σχετικά Χειμώνα αλλά με μειωμένη κατα πολύ την τιμή του πετρελαίου σχετικά με τις 2 προηγουμενες χρονιές.

Γνωρίζουμε ολοι οτι καλύτερη εποχή για αγορές είναι Απρίλιος-Μάιος και καλές τιμές μπορείς να βρείς μεχρι Αυγουστο. Βεβαια περσι εφτασε μια μέρα μεσα στο Νοεμβριο να αγορασουμε Golden Nuggets με 250€ απο το Leroy και 12 ατοκες οπως και το 2013 να παρουμε ΑΛΦΑ(Karipidis) με 200€ απο τα Careffour.

Φετος σε ενα ξενοδοχείο στα Ζαγοροχώρια που πήγα ενω είχε επιλογή σε πελλετ και Υγραεριο προτιμούσε το τελευταίο λογω τιμής.
Φαίνεται οτι πρεπει να εχεις εναλλακτικές για να μπορείς να είσαι ευελικτος.


Γιώργο δεν έχω τίποτα με την Alpha ή τον Νάσικα. Απλά καθώς φαίνεται οι τιμές δεν ακολούθησαν την τιμή του πετρελαίου. Εναλλακτική υπάρχει, πετρέλαιο με 0,85 και χρηστή διαχείριση. Μερικές από τις τιμές που αναφέρεις παραπάνω δεν ήταν για όλους αλλά για όσους πρόλαβαν (μικρή μερίδα).

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149942 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Γιατι να ακολουθουσαν την τιμη του πετρελαιου?
Εδώ δεν "παιζουν σωστα" ουτε οι πετρελαιαδες... το βαρελι από 110+ εχει πιασει πατο στα 40- και η τιμη επεσε κατι ψιλά... ( παρα την ωηλη φορολογια επι της τιμης λιανικης)

το πετρελαιο ΑΥΤΗ τη στιγμή εχει 10 λεπτά ΑΚΡΙΒΩΤΕΡΑ (μια και από οσο γνωρίζω δεν εχει ξεκινησει η επιδοτηση για φετος) από ότι ειχε περσυ με επιδότηση και τον τροπο (= προκαταβολή κ.λ.π.) που επερνες την επιδότηση συν ότι όταν με το καλό βγει κατσε να δουμε ποσοι θα την δικαιούνται....

Αρα οι πελεττεμποροι ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ δεν εχουν "ανταγωνισμό" από το πετρελαιο...
( όπως και εγω ειχα παλιωτερα εκφρασει ελπιδα ότι θα γινει)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149943 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
( και για να μην κανω edit σε περιπτωση που εχει διαβαστει )
το θερμανσης περιξ των 80-90 λεπτων ειχε όταν πηρα την αποφαση για πελλετ...

ΕΚΕΙΝΗ την εποχη πληρωσα θερμανση Ιανουαριο μονο κοινόχρηστα 400 ευρω όταν περσι ξοδεψα 600 για τη ΣΕΖΟΝ...

Και ειδικά τωρα με το λεβητακι??? που δεν εξαρταμαι από το " δεν εχουν πληρωσει ολοι τα κοινόχρηστα να παρουμε πετρελαιο" το " από το πετρελαιο που πηραμε ο ενας εκαψε βαση ωρομετρητη το 50% της ποσότητας από τα 5 σπιτια γι αυτό μειναμε" και αλλα τετοια χαριτωμένα....

Και πιστεψε λογω "ειδικών λογων" μπορουσα να εχω buderous πετρελαιολεβητα σε τιμή και κατω από "χωμα"....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149945 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Από την άλλη μερια είναι "αδικο" ( γιατι κανεις επιχειρηματιας αν θελει να δουλευει και αυριο δεν επιτελει κοινονικό εργο - τη τσεπη του και όχι μονο την δικη του κοιταει)

Να συγκρινουμε τις τωρινρς τιμες με αυτές πριν 5ετιας....
Θυμηθητε που ηταν οι φοροι τοτε και που είναι τωρα....
Και συγκρινετε με τους Βουλγαρικους και ρουμανικους φορους στις επιχειρήσεις.... Εδώ στην Ρουμανια λεει τον.... μηδενισαν για καποιους....

Μανι μανι το ΦΠΑ και μονο πηδηξε στο 23%.... από 19% ή και λιγότερο.... αρα μανι μανι αυτό που αγοραζες "τοτε" 100 εχει ΗΔΗ πιασει το 104 μονο και μονο από αυτό...
Για ΟΣΟΥΣ βεβαια τοτε εκοβαν αποδειξη.... ΠΟΣΕΣ κουβέντες είχαμε ειδικά με τον Γκουντελια περι του θεματος....
Εβγαινε ο άλλος κι ελεγε "πηρα πελλετ με 100 ευρω". Μπραβο μαναρακι μου αποδειξη πηρες???
Ποτε υποχρεωθηκαν οι "ξυλαδες" παντως είδους να κρατανε αποθηκη???
Πηρες Χ τοννους πουλας Χ τονους... δε γινεται να πουλήσεις 2Χ.... ;)

Η αλφα καλως ή κακως ( κακως τελικά ) είναι "καθετη" μοναδα από παραγωγη μεχρι χοντρεμπόρια. Αρα ΟΛΑ είναι μετρησημα....

Αν θελουμε λοιπον να ειμαστε δικαιοι πρεπει να συγκρινουμε αυγα με αυγα...
κι αν ΤΟΤΕ δε βγαινει η σουπα, ΤΟΤΕ να τους παρουμε με.... τα αυγα!!!!!


( Vag γενικά μιλαω απλά εξ αφορμης - Δε σου την πεφτω σε καμια μα καμια περιπτωση)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149946 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
ΠΡΟΦΑΝΩΣ επισεις και δεν είμαι εγω αυτος που θα κρινει τον οποιονδηποτε καταναλωτή που απανταει "σορρυ ρε φιλαρακι αλλα τα λεφτα για το ΦΠΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ για να τα δωσω γιατι δε θα εχω να φαω". Εκει το βουλωνεις....

Όμως δεν παιρνεις "αυτό" ως "τιμη αναφοράς"

Αν θυμαστε βγηκα και εκραξα τον Τζιλο που πουλαει 280 + μεταφορικά σε σχεση με Πρακτικερ που πουλαει 240 ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ μεταφορικών.

Γιατι αυτά τα 2 "μαγαζια" είναι "συγκρίσιμα" κυριως στο ότι δουλευουν με ελεγχωμενες φορολογικα αποθηκες.
που σημαινει ότι ΟΤΙ μπαινει ή βγαινει ή είναι στην αποθηκη..

ή εχει προστιμο... so simple..

Ο μπαρμπα Μητσος ο ξυλας που εγινε ξυλας από μαντρα οικοδομων και φερνει μια νταλικα παλετες πελλετ από βουλγαρια σου κοβει μια αποδειξη ενός ΠΟΣΟΥ κι όχι ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ...
Αν υποθεσουμε ότι θα σου κοψει αποδειξη κι αν την κοψει θα είναι ολοκληρο το ποσό...
Πολύ απλά γιατι το τι "αγορασε" και τι "διακινησε" είναι ο μπαμπης ο φλου.....

Αυτά
Ελπιζω να μην σας επρηξα, απλά κατεθεσα μια "λογικοφανη" ( και σε καμια περιπτωση ντε και σωνη σωστη) αποψη

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149947 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Θα πουν πολλοι
ναι ρε μαστορα αλλα συγκρινεις τιμη ΜΕ και τιμη ΧΩΡΙΣ επιδοτηση κι αυτό είναι λαθος.

Εκ πρωτης είναι και σωστο σαν αποψη
Αλλα ας το δουμε λιγο αλλιως....

Φετος αλλαξαν οι οροι.
ΠΟΛΥΣ κοσμος της κατ' ευφημησμόν "μεσαιας ταξης" πεταχτηκε εξω από τις προϋποθέσεις - καπου... 150.000 οικογενειες..... Χ 4 ατομα πες να 600.000 κοσμος...
οι οποιοι ΦΕΤΟΣ δεν θα επιδοτηθουν.... αρα γι αυτους είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ συγκρίσιμες οι τιμές....
Ασε που περσυ που αγοραζαν με επιδοτηση αγοραζαν ΜΕ προκαταβολή ΠΡΙΝ αγορασουν πετρελαιο ( το πότε εξοφληθηκαν είναι μια άλλη πονεμενη ιστορια) αλλα φετος (οσοι τελικά θα δικαιούνται) θα πρεπει να ΠΡΟπληρωσουν και ΟΠΟΤΕ τα παρουν
Αφηνω ασχολιαστο το ποσοι περσι πηραν προκαταβολή και δεν αγορασαν ποτέ πετρελαιο....... ;) ;)

βαλτε κι αυτους που ετσι κι αλλιως δεν επιαναν και περσι τα αλλα κριτιρια κι όχι τα εισοδηματικά..... ( Οικογενεια με τον ένα ανεργο ειχαν από την άλλη την "ατυχια" να εχουν κληρονομισει σπιτι 125 τετρ...)

Αρα η εν δυναμη πελατεια τον ξυλο-μπριγκετο-πελλετ-εμπορων όχι απλά δεν μειωνετε αλλα αυξανετε...

Και μια που το εφερε η κουβεντα, φετος πηρα ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ το ιδιο πελλετ την ιδια "λαθος" εποχη.....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.496 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ