Προβλημα με schweighofer σε σομπα MBZ hydro

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122872 από akmonas
Έχω εδώ και ένα χρόνο περίπου μία σόμπα MBZ hydro 18 kw η οποία λειτούργησε άψογα πέρισυ όλο το χειμώνα με πέλλετ silva holz.Φέτος είπα να δοκιμάσω το sweighofer και έχω το εξής πρόβλημα,η σόμπα ανάβει κανονικά και εκεί που καίει το ποτηράκι γεμίζει με άκαυστο πέλλετ όπως και όλος ο αγωγός που κατεβάζει το πέλλετ στο χώρο καύσης και σβήνει.Σε επικοινωνία που είχα με τον πωλητή της σόμπας μου είπε πως ίδιο πρόβλημα υπήρξε και με άλλες σόμπες και όλες καίγανε το sweighofer και ότι το πρόβλημα είναι στο πέλλετ και όχι στη σόμπα ,μου πρότεινε να δοκιμάσω κάτι άλλο,για την ακρίβεια μου είπε πως το sweighofer φέτος είναι αρκετά κολλώδες με αποτέλεσμα να φρακάρει μέσα στο κοχλία της σόμπας και να μην πέφτει στον χώρο καύσης και τελικά μέχρι να ξεκολήσει η σόμπα να σβήνει.
Πράγματι δοκίμασα ξανα το silva που μου είχε περισέψει απο πέρισυ και η σόμπα λειτούργησε χωρίς κανένα πρόβλημα το ίδιο έγινε και με το eco πέλλετ που πήρα για δοκιμή.Να αναφέρω εδώ ότι η σόμπα έχει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και οτι δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ και δε θα ήθελα να τις πειράξω μόνο για το sweighofer αφου καίει τα υπόλοιπα μια χαρά.Το πρόβλημα μου είναι οτι έχω 2 τόνους sweig το οποίο ακριβοπλήρωσα και δεν μπορώ να κάψω αν και κατά τα άλλα μου άρεσε πολύ ,δεν αφήνει καθόλου κλίνγκερ και κάνει ελάχιστη στάχτη.Υπάρχει κανείς άλλος που να είχε πρόβλημα φετος με το sweighofer;
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122875 από XAALAARAA
Απαντήθηκε από XAALAARAA στο θέμα Προβλημα με schweighofer σε σομπα MBZ hydro

akmonas έγραψε: Έχω εδώ και ένα χρόνο περίπου μία σόμπα MBZ hydro 18 kw η οποία λειτούργησε άψογα πέρισυ όλο το χειμώνα με πέλλετ silva holz.Φέτος είπα να δοκιμάσω το sweighofer και έχω το εξής πρόβλημα,η σόμπα ανάβει κανονικά και εκεί που καίει το ποτηράκι γεμίζει με άκαυστο πέλλετ όπως και όλος ο αγωγός που κατεβάζει το πέλλετ στο χώρο καύσης και σβήνει.Σε επικοινωνία που είχα με τον πωλητή της σόμπας μου είπε πως ίδιο πρόβλημα υπήρξε και με άλλες σόμπες και όλες καίγανε το sweighofer και ότι το πρόβλημα είναι στο πέλλετ και όχι στη σόμπα ,μου πρότεινε να δοκιμάσω κάτι άλλο,για την ακρίβεια μου είπε πως το sweighofer φέτος είναι αρκετά κολλώδες με αποτέλεσμα να φρακάρει μέσα στο κοχλία της σόμπας και να μην πέφτει στον χώρο καύσης και τελικά μέχρι να ξεκολήσει η σόμπα να σβήνει.
Πράγματι δοκίμασα ξανα το silva που μου είχε περισέψει απο πέρισυ και η σόμπα λειτούργησε χωρίς κανένα πρόβλημα το ίδιο έγινε και με το eco πέλλετ που πήρα για δοκιμή.Να αναφέρω εδώ ότι η σόμπα έχει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και οτι δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ και δε θα ήθελα να τις πειράξω μόνο για το sweighofer αφου καίει τα υπόλοιπα μια χαρά.Το πρόβλημα μου είναι οτι έχω 2 τόνους sweig το οποίο ακριβοπλήρωσα και δεν μπορώ να κάψω αν και κατά τα άλλα μου άρεσε πολύ ,δεν αφήνει καθόλου κλίνγκερ και κάνει ελάχιστη στάχτη.Υπάρχει κανείς άλλος που να είχε πρόβλημα φετος με το sweighofer;


Αυτο πρωτη φορα το λεει καποιος εδω μεσα και ειδικα για πελλετ των 300 €
αν το σιλο σου ηταν σαν την δικη μου δεν θα ειχες προβλημα :)
καπως ετσι θα το βρεις αν ξεχασεις να βαλεις πελλετ
Συνημμένο αρχείο:

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by XAALAARAA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122877 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Προβλημα με schweighofer σε σομπα MBZ hydro

akmonas έγραψε: Έχω εδώ και ένα χρόνο περίπου μία σόμπα MBZ hydro 18 kw η οποία λειτούργησε άψογα πέρισυ όλο το χειμώνα με πέλλετ silva holz.Φέτος είπα να δοκιμάσω το sweighofer και έχω το εξής πρόβλημα,η σόμπα ανάβει κανονικά και εκεί που καίει το ποτηράκι γεμίζει με άκαυστο πέλλετ όπως και όλος ο αγωγός που κατεβάζει το πέλλετ στο χώρο καύσης και σβήνει.Σε επικοινωνία που είχα με τον πωλητή της σόμπας μου είπε πως ίδιο πρόβλημα υπήρξε και με άλλες σόμπες και όλες καίγανε το sweighofer και ότι το πρόβλημα είναι στο πέλλετ και όχι στη σόμπα ,μου πρότεινε να δοκιμάσω κάτι άλλο,για την ακρίβεια μου είπε πως το sweighofer φέτος είναι αρκετά κολλώδες με αποτέλεσμα να φρακάρει μέσα στο κοχλία της σόμπας και να μην πέφτει στον χώρο καύσης και τελικά μέχρι να ξεκολήσει η σόμπα να σβήνει.
Πράγματι δοκίμασα ξανα το silva που μου είχε περισέψει απο πέρισυ και η σόμπα λειτούργησε χωρίς κανένα πρόβλημα το ίδιο έγινε και με το eco πέλλετ που πήρα για δοκιμή.Να αναφέρω εδώ ότι η σόμπα έχει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και οτι δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ και δε θα ήθελα να τις πειράξω μόνο για το sweighofer αφου καίει τα υπόλοιπα μια χαρά.Το πρόβλημα μου είναι οτι έχω 2 τόνους sweig το οποίο ακριβοπλήρωσα και δεν μπορώ να κάψω αν και κατά τα άλλα μου άρεσε πολύ ,δεν αφήνει καθόλου κλίνγκερ και κάνει ελάχιστη στάχτη.Υπάρχει κανείς άλλος που να είχε πρόβλημα φετος με το sweighofer;


Αν είσαι από Θεσσαλονίκη, παίρνω τον ένα τόνο Schwei!

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122878 από akmonas
Απαντήθηκε από akmonas στο θέμα Προβλημα με schweighofer σε σομπα MBZ hydro
Οκ όντως πολύ καλός ο σχεδιασμός στο σιλό σου μόνο που σε εμένα το πέλλετ δεν κολάει στο σιλό αλλά στον κοχλία και αυτό που ''μου την δίνει'' είναι οτι το κάνει μόνο το συγκεκριμένο :angry: !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122879 από XAALAARAA
Απαντήθηκε από XAALAARAA στο θέμα Προβλημα με schweighofer σε σομπα MBZ hydro
Μηπως ειναι κανα
πελλετ βαλε καμια φωτο να δουμε αυτα που λες

εμενα δεν εχει κοχλια

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by XAALAARAA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122883 από XAALAARAA
Απαντήθηκε από XAALAARAA στο θέμα Προβλημα με schweighofer σε σομπα MBZ hydro
Ετσι οπως το περιγραφεις μηπως σου σβηνει η σομπα στην κατασταση mod και μεχρι να πεσει η θερμοκρασια και να καταλαβει οτι εσβησε η σομπα συνεχιζει να ριχνει και τα μουκωνει ολα ?
το εχεις δεις να το κανει ???

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ