Συζητήσεις για τιμές pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131671 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet
Τα επιχειρήματα σου, στο 2ο σκέλος δεν αφορούν ψυχολογία. Αφορούν ακριβώς αυτά που δεν ξέρεις. Τέλος πάντων κάτι θα ξέρεις. Τόσα λεφτά έδωσες για το 3χρονο bachelor.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131674 από XAALAARAA
Απαντήθηκε από XAALAARAA στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet

dimlyk έγραψε: καλη η πιπιλα των μεταφορικων αλλα οταν ο τονος κανει 280 το σακουλι βγαινει 5?
μαλλον θα εχει αλλα μεταφορικα :woohoo:
καποιους τους εχει συνεπαρει το θεμα και ευλογαμε και την απατη ? ...η αλλαγη τιμων προ εκπτωσεων τετοιο συνιστα .


TA ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ για πληρες φορτια χειμωνα καλοκαιρι ειναι ιδια αλλου καταληγουν τα κερδη.
περιπου 1€ το km σιγουρα παιζει ρολο ο ανταγωνισμος που μπορει να το καταβασει και κατω απο
1€ αλλα και να το ανεβασει 1,2 αν ειναι άγονη γραμμη περιπου :whistle: :whistle:

για πληρες φορτιο εννοουμε ειτε γεμιζει λογω τοναζ ειτε λογου ογκου(βλεπε κολοχαρτο)

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by XAALAARAA.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131685 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet

john88s έγραψε: Τα επιχειρήματα σου, στο 2ο σκέλος δεν αφορούν ψυχολογία. Αφορούν ακριβώς αυτά που δεν ξέρεις. Τέλος πάντων κάτι θα ξέρεις. Τόσα λεφτά έδωσες για το 3χρονο bachelor.

Φίλε john88s, είπα ότι δε θα ξανασχοληθώ με το θέμα, αλλά εδώ γίνονται ευθείες βολές στο πρόσωπό μου.
Κατ' αρχήν το "3χρονο bachelor" είναι -δυστυχώς για σένα- 4χρονο, μια και δεν αποκτήθηκε στο Ηνωμένο Βασίλειο, αλλά στις Η.Π.Α. Δεύτερον, σε ότι αφορά το ότι "το πλήρωσα" (ενώ εσύ προφανώς δεν το πλήρωσες, σπουδάζοντας στη μαμά πατρίδα, μια και τα λεφτά που έδωσαν οι γονείς σου για φροντιστήρια δεν υπολογίζονται. Και μη σπεύσεις να μου πεις "εγώ πέρασα με την αξία μου, χωρίς φροντιστήρια, κ.λ.π." γιατί αν εγώ έδινα πανελλήνιες εξετάσεις αυτό θα γινόταν το '92, όπου εισερχόταν 1 στους 4 σε Α.Ε.Ι.-Τ.Ε.Ι. και όχι το 80%, όπως έγινε με τους συνομιλήκους σου). Επίσης, σε ενημερώνω ότι από το 2ο έτος είχα 80% υποτροφία ενό στο 3ο & 4ο έτος 100% υποτροφία, με PMA, για όσους γνωρίζουν...
Τώρα, για το φίλο Fokion, ενημερώνω ότι και το δικό μου επάγγελμα είναι εμπόριο. Κι εγώ αγοράζω και μεταπωλώ υπηρεσίες, με εμπορικό κέρδος. Δεν ασχολήθηκα ποτέ επαγγελματικά με την ψυχολογία. Δήλωσα το ακαδημαϊκό μου υπόβαθρο απλώς και μόνο για να υποστηρίξω την άποψή μου -και με επιστημονικές μελέτες, αν ενδιαφέρεστε- ως προς τη λανθασμένη επικοινωνιακά πολιτική των εταιριών, με πρόσχημα το μεταφορικό κόστος. Η θέση αυτή άπτεται της δεύτερης ακαδημαϊκής ιδιότητάς μου, αυτής του δημοσιολόγου (σ.σ. επικοινωνιολόγος με ειδίκευση στις δημόσιες σχέσεις).
Τώρα, αν θεωρείς ότι επειδή ασχολείσαι με το εμπόριο 20 ή 30 χρόνια (σ.σ. εγώ ασχολούμαι 18), έχεις και το authority που απαιτείται για μια επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη, τότε... να καταργηθούν οι οικονομικές σχολές και οι σχολές διοίκησης επιχειρήσεων. Αρκεί η εμπειρική γνώση μιας συγκεκριμμένης αγοράς...
Υ.Γ.: Εγώ δήλωσα το ακαδημαϊκό μου πεδίο. Δε βλέπω να κάνετε κι εσείς το ίδιο... (άσχετο με το θέμα, αλλά εδώ η υπόθεση έγινε προσωπική).
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131688 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet
Θα σας δώσω ενα ακόμα παράδειγμα :

Ο Ξαδερφος μου κάνει εμπόριο χονδρική υλικα αρτοποιίας και ζαχαροπλαστικής σε όλη την Αττική .. 2 ημέρες την εβδομάδα στέλνει 2 γεμάτα φορτηγα με υλικα στους πελάτες του που εχει στην Καρυστο.

Ποιο ειναι το παράδοξο ;

Ο πελάτης του στην Αττική αγοράζει πχ 5€ το σακί αλεύρι αλλά και ο πελάτης του στην Καρυστο αντιςτοιχα αγοράζει 5€ το σακί αλεύρι .. Δηλαδή δεν χρεώνει έξτρα μεταφορικά . Πως γινεται να τον συμφέρει ; Και όμως τον συμφέρει . Διοτι όταν άρχισε να δουλεύει την Καρυστο ξεκίνησε με 1 φούρνο και τωρα τους εχει όλους πελάτες διοτι οι υπόλοιποι χρέωναν έξτρα μεταφορικά .. Παράλληλα εμπορεύεται μόνο αγνά υλικα και δεν φώλιασε ποτε πελάτη με σκαρτο υλικο ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131690 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet

vag1234 έγραψε: Θα σας δώσω ενα ακόμα παράδειγμα :

Ο Ξαδερφος μου κάνει εμπόριο χονδρική υλικα αρτοποιίας και ζαχαροπλαστικής σε όλη την Αττική .. 2 ημέρες την εβδομάδα στέλνει 2 γεμάτα φορτηγα με υλικα στους πελάτες του που εχει στην Καρυστο.

Ποιο ειναι το παράδοξο ;

Ο πελάτης του στην Αττική αγοράζει πχ 5€ το σακί αλεύρι αλλά και ο πελάτης του στην Καρυστο αντιςτοιχα αγοράζει 5€ το σακί αλεύρι .. Δηλαδή δεν χρεώνει έξτρα μεταφορικά . Πως γινεται να τον συμφέρει ; Και όμως τον συμφέρει . Διοτι όταν άρχισε να δουλεύει την Καρυστο ξεκίνησε με 1 φούρνο και τωρα τους εχει όλους πελάτες διοτι οι υπόλοιποι χρέωναν έξτρα μεταφορικά .. Παράλληλα εμπορεύεται μόνο αγνά υλικα και δεν φώλιασε ποτε πελάτη με σκαρτο υλικο ..

Με αποτέλεσμα να αποσβέσει το επιπλέον κόστος μεταφοράς από την αύξηση πελατών-τζίρου. Μπράβο. Αυτός είναι υγιώς σκεπτόμενος επαγγελματίας και οι καταναλωτές-πελάτες του θα τον επιβραβεύσουν. Ακούτε κύριοι της Alfa, Βήτα και δε συμμαζεύεται;
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131697 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet
Είμαι αεριτζής. Κυκλοφορώ με φραπέ στο χέρι και ψηφίζω Ψωμιάδη, Βενιζέλο και Άδωνη τα τελευταία 40 χρόνια. Δεν είχα λεφτά για εισιτήρια για το Αμέρικα και έβγαλα ΤΕΙ ζαμπονοκοπτικής. Και αυτό μην νομίζεις με έναν τενεκέ λάδι και με ένα τενεκέ τυρί. Φιλιά!

Υ.Γ Καλές δουλειές ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ