Συζητήσεις για τιμές pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132053 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet

Fokion έγραψε: ΑΡΠΑ ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!


όχι με 4,45€/τσουβ. ... λίγο υπομονή δεν βλάπτει !
Αγάλι αγάλι γίνεται΄............................ ;)
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by lefterismega.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132147 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet

john88s έγραψε: Γίνε αγρότης, κτηνοτρόφος να δεις τι ισχύει. Όλοι από τον καναπέ κράζετε όποιον παράγει σε αυτή τη χώρα.

Μες στο κρύο την βροχή την ζέστη το χιόνι, μέρα νύχτα χωρίς ωράριο ο αγρότης και ο κτηνοτρόφος και τον κράζουν οι δημόσιοι υπάλληλοι.

Είναι πολύ λογικό να έχουν τις ίδιες τιμές. Ο έμπορος έχει ΧΡΗΜΑ και ΔΙΚΤΥΟ ΠΩΛΗΣΕΩΝ. Ο αγράμματος αγρότης τι να έχει; Πάει ο έμπορας του λέει 10 λεπτά το κιλό θες; Σου αγοράζω όλη την παραγωγή. Του την δίνει τζάμπα. Μετά ο έμπορας την πουλάει 1 ευρώ το κιλό. Αν δεν του την δώσει πρέπει να πουλήσει όλη την παραγωγή του ας πούμε 1 τόνο, σπίτι το σπίτι , τσάντα τσάντα. Που θα βρει πελάτες; Πελάτες θα βρίσκει η θα παράγει; Στην λαϊκή θα είναι η στο χωράφι;

Δεν έχω δει όμως κανέναν να πει σε αυτή την χώρα "κάτσε να το ψάξω να γίνω αγρότης" αφού έχει τόσο κέρδος η φάση. Όλοι με το εμπόριο ασχολούνται και με αεριτζίδικες δουλείες. Πουλάω αέρα κοπανιστό και βγάζω χρήμα....

Ναι ξέρω επιδοτήσεις 4Χ4 κλπ. Ξέρω και κάτι Δημόσιους Υπάλληλους όμως Δημοτικής Εκπαίδευσης με εξοχικά στο Πόρτο Ράφτη και στην Χαλκιδική. Εσείς δεν ξέρετε;

Τι να πεις; Εδώ μέσα υπάρχουν άνθρωποι που χαίρονται που κλείνουν εργοστάσια που παράγουν στην χώρα. Επειδή το προίον δεν είναι όσο φτηνό όσο θέλουμε η τόσο καλό όλο είναι των πολυεθνικών. Ωραία. Πότε θα μαζευτούμε να κάνουμε ένα γλέντι , να γιορτάσουμε το γεγονός ότι η χώρα δεν παράγει τίποτα. Πότε θα κάνουμε ένα γλέντι για όλους τους αεριτζήδες και όλους τους κραξιματίες του καναπέ; Πείτε μου να ράψω κουστούμι!


Αν και πολλα που λες συμφωνω απολυτα μαζι σου και ετσι ειναι θα διαφωνησω σε ενα πραγμα. Εγω σαν ελευθερος επαγγελματιας απο τα 25 μου ΔΕΝ πηρα ποτε 1 ευρω επιδοτηση. Το Τεβε μου αγγιζει τις 4.000 ευρω ετησιως και το ρισκο της δουλειας μεγαλο οπως και τα εξοδα. Επειδη γνωριζω απο αγροτες τα οφελη που ειχαν τα τελευταια 30 χρονια ηταν παρα πολλα. Να ξεκινησω με τον ΟΓΑ ? Με τα πετρελαια ? Το αφορολογητο ? Τα χρεη που διεγραφησαν η με τις απατες των επιδοτησεων ? Σε πληροφορω οτι το συνολο των μικρων αλλα και πολλων μεγαλων γεωργων δεν ξερουν τι χρωμα εχει η φορολογικη δηλωση. Εγω σαν επαγγελματιας τι ειχα ?

Ναι στη βοηθεια αλλα οχι στην καταχρηση και την παρανομια.

Sent from my AT300SE using Tapatalk

sdancer75
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fotisbasm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132151 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet

sdancer75 έγραψε:

john88s έγραψε: Γίνε αγρότης, κτηνοτρόφος να δεις τι ισχύει. Όλοι από τον καναπέ κράζετε όποιον παράγει σε αυτή τη χώρα.

Μες στο κρύο την βροχή την ζέστη το χιόνι, μέρα νύχτα χωρίς ωράριο ο αγρότης και ο κτηνοτρόφος και τον κράζουν οι δημόσιοι υπάλληλοι.

Είναι πολύ λογικό να έχουν τις ίδιες τιμές. Ο έμπορος έχει ΧΡΗΜΑ και ΔΙΚΤΥΟ ΠΩΛΗΣΕΩΝ. Ο αγράμματος αγρότης τι να έχει; Πάει ο έμπορας του λέει 10 λεπτά το κιλό θες; Σου αγοράζω όλη την παραγωγή. Του την δίνει τζάμπα. Μετά ο έμπορας την πουλάει 1 ευρώ το κιλό. Αν δεν του την δώσει πρέπει να πουλήσει όλη την παραγωγή του ας πούμε 1 τόνο, σπίτι το σπίτι , τσάντα τσάντα. Που θα βρει πελάτες; Πελάτες θα βρίσκει η θα παράγει; Στην λαϊκή θα είναι η στο χωράφι;

Δεν έχω δει όμως κανέναν να πει σε αυτή την χώρα "κάτσε να το ψάξω να γίνω αγρότης" αφού έχει τόσο κέρδος η φάση. Όλοι με το εμπόριο ασχολούνται και με αεριτζίδικες δουλείες. Πουλάω αέρα κοπανιστό και βγάζω χρήμα....

Ναι ξέρω επιδοτήσεις 4Χ4 κλπ. Ξέρω και κάτι Δημόσιους Υπάλληλους όμως Δημοτικής Εκπαίδευσης με εξοχικά στο Πόρτο Ράφτη και στην Χαλκιδική. Εσείς δεν ξέρετε;

Τι να πεις; Εδώ μέσα υπάρχουν άνθρωποι που χαίρονται που κλείνουν εργοστάσια που παράγουν στην χώρα. Επειδή το προίον δεν είναι όσο φτηνό όσο θέλουμε η τόσο καλό όλο είναι των πολυεθνικών. Ωραία. Πότε θα μαζευτούμε να κάνουμε ένα γλέντι , να γιορτάσουμε το γεγονός ότι η χώρα δεν παράγει τίποτα. Πότε θα κάνουμε ένα γλέντι για όλους τους αεριτζήδες και όλους τους κραξιματίες του καναπέ; Πείτε μου να ράψω κουστούμι!


Αν και πολλα που λες συμφωνω απολυτα μαζι σου και ετσι ειναι θα διαφωνησω σε ενα πραγμα. Εγω σαν ελευθερος επαγγελματιας απο τα 25 μου ΔΕΝ πηρα ποτε 1 ευρω επιδοτηση. Το Τεβε μου αγγιζει τις 4.000 ευρω ετησιως και το ρισκο της δουλειας μεγαλο οπως και τα εξοδα. Επειδη γνωριζω απο αγροτες τα οφελη που ειχαν τα τελευταια 30 χρονια ηταν παρα πολλα. Να ξεκινησω με τον ΟΓΑ ? Με τα πετρελαια ? Το αφορολογητο ? Τα χρεη που διεγραφησαν η με τις απατες των επιδοτησεων ? Σε πληροφορω οτι το συνολο των μικρων αλλα και πολλων μεγαλων γεωργων δεν ξερουν τι χρωμα εχει η φορολογικη δηλωση. Εγω σαν επαγγελματιας τι ειχα ?

Ναι στη βοηθεια αλλα οχι στην καταχρηση και την παρανομια.

Sent from my AT300SE using Tapatalk

Αν και είμαι αγρότης, δεν μπόρεσα ποτέ να δώσω άδικο στο ενα απο τα 4 αδέλφια που ειναι στο ΤΕΒΕ και μου λέει τα ίδια ακριβως που γραφεις εσύ.
Όντως ειχε χαθεί το μέτρο.
Και το έζησα περισσότερο με τα αγροτικά ξηραντηρια καπνου που καινε πάνω απο 8.000 τονους πελλετ.
Κανεις αγρότης δεν ήθελε τιμολόγιο και φέρνανε μαυρα απο Βουλγαρία. Ακόμα και όταν ο ΣΔΟΕ έκοψε κάποιους κώλους (η τοπικη πουστρο ΔΟΥ μικρυνε το πρόστιμο), εκεινοι συνεχισαν να φερνουν "μαυρα".
Του χρόνου θα δουμε αν θα χρειαστούν τιμολόγιο ή όχι...


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132194 από XAALAARAA
Απαντήθηκε από XAALAARAA στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet

kosmidis80 έγραψε: Για να καταλαβεις τι εννοω θα σου δωσω ενα μικρο παραδειγμα επι του συγκεκριμενου εργοστασιου.

Η αλφα λοιπον βγαζει πελλετ στην Δραμα, στο Νευροκοπι. Η αλφα επισης εχει μεγαλο εργοστασιο στην Λαρισα, οπου εκει υποδεχεται ξυλεια και την επεξεργαζεται για τις διαφορες αλλες χρησεις. Τα φορτηγα της εταιριας ανεβαζουν προφανως τα υπολειματα της Λαρισας στην Δραμα και κατεβαζουν πελλετ απο εκει στην Λαρισα.
Στην Αττικη η ακομα καλυτερα στην Πελλοπονησο αν κατεβαζαν πελλετ, τι θα ανεβαζαν?

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


εσυ θεοδωρε θα μπορουσες να μου εξηγησεις για το παραπανω συμπερασμα ?????
τι εννοεις υπολειματα ?????
για τι ογκο μιλας ?????

ε οχι και πεφτει το κοστολογιο τον μεταφορικων απο αυτο :)

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132219 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet
Θεσσαλονίκη ποιος ξέρει να μου πει AlfaPellet που θα βρώ και σε τι τιμή αν ξέρει

Καλημέρα

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132243 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Συζητήσεις για τιμές pellet
Κοιτα εγω που εχω επισκεφτει τυχαια και πριν γνωρισω τον Κωστα το εργοστασιο στην Λαρισα ειδα μεγαλες ποσοτητας πριονιδιου για σακιασμα τοτε, καθως και υπολειματα των δοκων που κοβανε τοτε. Και μιλαω για βουνο ε, οχι μικροποσοτητα.

Το αν και πως μειωνοντε λειτουργικα κοστη στις μεταφορες, ασε να το ξερω λιγο καλυτερα λογω εργασιας.

Τωρα αν θελεις με παντιερα την σελμαν κι αυτο που μας περιγραψες οτι συνεβει, το καθε σου ποστ να ψαχνει αφορμη για να το επαναφερεις σε ολα τα θρεντ, τοτε οκ απλα δεν θα με συμπαρασυρεις προς τα εκει. Εγω μιλαω σε ενα θεμα οταν εχω ιδια εικονα και γνωση, οποτε το σταματω εδω, καθως δεν εχει νοημα...



Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ