Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

ΘΕΜΑ: Συζητήσεις για τιμές pellet

Συζητήσεις για τιμές pellet 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #132053

• lefterismega
  • Το Άβαταρ του/της lefterismega
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες36
    • Κάρμα: 0
Fokion έγραψε:
ΑΡΠΑ ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!

όχι με 4,45€/τσουβ. ... λίγο υπομονή δεν βλάπτει !
Αγάλι αγάλι γίνεται΄............................ ;)
Τελευταία διόρθωση: 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν από lefterismega.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συζητήσεις για τιμές pellet 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #132147

• sdancer75
  • Το Άβαταρ του/της sdancer75
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • I am easily satisfied with the very best
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες49
    • Κάρμα: 0
john88s έγραψε:
Γίνε αγρότης, κτηνοτρόφος να δεις τι ισχύει. Όλοι από τον καναπέ κράζετε όποιον παράγει σε αυτή τη χώρα.

Μες στο κρύο την βροχή την ζέστη το χιόνι, μέρα νύχτα χωρίς ωράριο ο αγρότης και ο κτηνοτρόφος και τον κράζουν οι δημόσιοι υπάλληλοι.

Είναι πολύ λογικό να έχουν τις ίδιες τιμές. Ο έμπορος έχει ΧΡΗΜΑ και ΔΙΚΤΥΟ ΠΩΛΗΣΕΩΝ. Ο αγράμματος αγρότης τι να έχει; Πάει ο έμπορας του λέει 10 λεπτά το κιλό θες; Σου αγοράζω όλη την παραγωγή. Του την δίνει τζάμπα. Μετά ο έμπορας την πουλάει 1 ευρώ το κιλό. Αν δεν του την δώσει πρέπει να πουλήσει όλη την παραγωγή του ας πούμε 1 τόνο, σπίτι το σπίτι , τσάντα τσάντα. Που θα βρει πελάτες; Πελάτες θα βρίσκει η θα παράγει; Στην λαϊκή θα είναι η στο χωράφι;

Δεν έχω δει όμως κανέναν να πει σε αυτή την χώρα "κάτσε να το ψάξω να γίνω αγρότης" αφού έχει τόσο κέρδος η φάση. Όλοι με το εμπόριο ασχολούνται και με αεριτζίδικες δουλείες. Πουλάω αέρα κοπανιστό και βγάζω χρήμα....

Ναι ξέρω επιδοτήσεις 4Χ4 κλπ. Ξέρω και κάτι Δημόσιους Υπάλληλους όμως Δημοτικής Εκπαίδευσης με εξοχικά στο Πόρτο Ράφτη και στην Χαλκιδική. Εσείς δεν ξέρετε;

Τι να πεις; Εδώ μέσα υπάρχουν άνθρωποι που χαίρονται που κλείνουν εργοστάσια που παράγουν στην χώρα. Επειδή το προίον δεν είναι όσο φτηνό όσο θέλουμε η τόσο καλό όλο είναι των πολυεθνικών. Ωραία. Πότε θα μαζευτούμε να κάνουμε ένα γλέντι , να γιορτάσουμε το γεγονός ότι η χώρα δεν παράγει τίποτα. Πότε θα κάνουμε ένα γλέντι για όλους τους αεριτζήδες και όλους τους κραξιματίες του καναπέ; Πείτε μου να ράψω κουστούμι!

Αν και πολλα που λες συμφωνω απολυτα μαζι σου και ετσι ειναι θα διαφωνησω σε ενα πραγμα. Εγω σαν ελευθερος επαγγελματιας απο τα 25 μου ΔΕΝ πηρα ποτε 1 ευρω επιδοτηση. Το Τεβε μου αγγιζει τις 4.000 ευρω ετησιως και το ρισκο της δουλειας μεγαλο οπως και τα εξοδα. Επειδη γνωριζω απο αγροτες τα οφελη που ειχαν τα τελευταια 30 χρονια ηταν παρα πολλα. Να ξεκινησω με τον ΟΓΑ ? Με τα πετρελαια ? Το αφορολογητο ? Τα χρεη που διεγραφησαν η με τις απατες των επιδοτησεων ? Σε πληροφορω οτι το συνολο των μικρων αλλα και πολλων μεγαλων γεωργων δεν ξερουν τι χρωμα εχει η φορολογικη δηλωση. Εγω σαν επαγγελματιας τι ειχα ?

Ναι στη βοηθεια αλλα οχι στην καταχρηση και την παρανομια.

Sent from my AT300SE using Tapatalk
sdancer75
The following user(s) said Thank You: fotisbasm

Συζητήσεις για τιμές pellet 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #132151

• Nasikas
  • Το Άβαταρ του/της Nasikas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες323
    • Κάρμα: 34
sdancer75 έγραψε:
john88s έγραψε:
Γίνε αγρότης, κτηνοτρόφος να δεις τι ισχύει. Όλοι από τον καναπέ κράζετε όποιον παράγει σε αυτή τη χώρα.

Μες στο κρύο την βροχή την ζέστη το χιόνι, μέρα νύχτα χωρίς ωράριο ο αγρότης και ο κτηνοτρόφος και τον κράζουν οι δημόσιοι υπάλληλοι.

Είναι πολύ λογικό να έχουν τις ίδιες τιμές. Ο έμπορος έχει ΧΡΗΜΑ και ΔΙΚΤΥΟ ΠΩΛΗΣΕΩΝ. Ο αγράμματος αγρότης τι να έχει; Πάει ο έμπορας του λέει 10 λεπτά το κιλό θες; Σου αγοράζω όλη την παραγωγή. Του την δίνει τζάμπα. Μετά ο έμπορας την πουλάει 1 ευρώ το κιλό. Αν δεν του την δώσει πρέπει να πουλήσει όλη την παραγωγή του ας πούμε 1 τόνο, σπίτι το σπίτι , τσάντα τσάντα. Που θα βρει πελάτες; Πελάτες θα βρίσκει η θα παράγει; Στην λαϊκή θα είναι η στο χωράφι;

Δεν έχω δει όμως κανέναν να πει σε αυτή την χώρα "κάτσε να το ψάξω να γίνω αγρότης" αφού έχει τόσο κέρδος η φάση. Όλοι με το εμπόριο ασχολούνται και με αεριτζίδικες δουλείες. Πουλάω αέρα κοπανιστό και βγάζω χρήμα....

Ναι ξέρω επιδοτήσεις 4Χ4 κλπ. Ξέρω και κάτι Δημόσιους Υπάλληλους όμως Δημοτικής Εκπαίδευσης με εξοχικά στο Πόρτο Ράφτη και στην Χαλκιδική. Εσείς δεν ξέρετε;

Τι να πεις; Εδώ μέσα υπάρχουν άνθρωποι που χαίρονται που κλείνουν εργοστάσια που παράγουν στην χώρα. Επειδή το προίον δεν είναι όσο φτηνό όσο θέλουμε η τόσο καλό όλο είναι των πολυεθνικών. Ωραία. Πότε θα μαζευτούμε να κάνουμε ένα γλέντι , να γιορτάσουμε το γεγονός ότι η χώρα δεν παράγει τίποτα. Πότε θα κάνουμε ένα γλέντι για όλους τους αεριτζήδες και όλους τους κραξιματίες του καναπέ; Πείτε μου να ράψω κουστούμι!

Αν και πολλα που λες συμφωνω απολυτα μαζι σου και ετσι ειναι θα διαφωνησω σε ενα πραγμα. Εγω σαν ελευθερος επαγγελματιας απο τα 25 μου ΔΕΝ πηρα ποτε 1 ευρω επιδοτηση. Το Τεβε μου αγγιζει τις 4.000 ευρω ετησιως και το ρισκο της δουλειας μεγαλο οπως και τα εξοδα. Επειδη γνωριζω απο αγροτες τα οφελη που ειχαν τα τελευταια 30 χρονια ηταν παρα πολλα. Να ξεκινησω με τον ΟΓΑ ? Με τα πετρελαια ? Το αφορολογητο ? Τα χρεη που διεγραφησαν η με τις απατες των επιδοτησεων ? Σε πληροφορω οτι το συνολο των μικρων αλλα και πολλων μεγαλων γεωργων δεν ξερουν τι χρωμα εχει η φορολογικη δηλωση. Εγω σαν επαγγελματιας τι ειχα ?

Ναι στη βοηθεια αλλα οχι στην καταχρηση και την παρανομια.

Sent from my AT300SE using Tapatalk
Αν και είμαι αγρότης, δεν μπόρεσα ποτέ να δώσω άδικο στο ενα απο τα 4 αδέλφια που ειναι στο ΤΕΒΕ και μου λέει τα ίδια ακριβως που γραφεις εσύ.
Όντως ειχε χαθεί το μέτρο.
Και το έζησα περισσότερο με τα αγροτικά ξηραντηρια καπνου που καινε πάνω απο 8.000 τονους πελλετ.
Κανεις αγρότης δεν ήθελε τιμολόγιο και φέρνανε μαυρα απο Βουλγαρία. Ακόμα και όταν ο ΣΔΟΕ έκοψε κάποιους κώλους (η τοπικη πουστρο ΔΟΥ μικρυνε το πρόστιμο), εκεινοι συνεχισαν να φερνουν "μαυρα".
Του χρόνου θα δουμε αν θα χρειαστούν τιμολόγιο ή όχι...

Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα μιλούσα για τον ξενομανή ΕΛΛΗΝΑ.

Συζητήσεις για τιμές pellet 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #132194

• XAALAARAA
  • Το Άβαταρ του/της XAALAARAA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • XAALAARAA
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες94
    • Κάρμα: 22
kosmidis80 έγραψε:
Για να καταλαβεις τι εννοω θα σου δωσω ενα μικρο παραδειγμα επι του συγκεκριμενου εργοστασιου.

Η αλφα λοιπον βγαζει πελλετ στην Δραμα, στο Νευροκοπι. Η αλφα επισης εχει μεγαλο εργοστασιο στην Λαρισα, οπου εκει υποδεχεται ξυλεια και την επεξεργαζεται για τις διαφορες αλλες χρησεις. Τα φορτηγα της εταιριας ανεβαζουν προφανως τα υπολειματα της Λαρισας στην Δραμα και κατεβαζουν πελλετ απο εκει στην Λαρισα.
Στην Αττικη η ακομα καλυτερα στην Πελλοπονησο αν κατεβαζαν πελλετ, τι θα ανεβαζαν?

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

εσυ θεοδωρε θα μπορουσες να μου εξηγησεις για το παραπανω συμπερασμα ?????
τι εννοεις υπολειματα ?????
για τι ογκο μιλας ?????

ε οχι και πεφτει το κοστολογιο τον μεταφορικων απο αυτο :)
ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Συζητήσεις για τιμές pellet 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #132219

• SakiSystem
  • Το Άβαταρ του/της SakiSystem
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Σάκης
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες67
    • Κάρμα: 5
Θεσσαλονίκη ποιος ξέρει να μου πει AlfaPellet που θα βρώ και σε τι τιμή αν ξέρει

Καλημέρα
Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Συζητήσεις για τιμές pellet 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #132243

• kosmidis80
  • Το Άβαταρ του/της kosmidis80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες498
    • Κάρμα: 33
Κοιτα εγω που εχω επισκεφτει τυχαια και πριν γνωρισω τον Κωστα το εργοστασιο στην Λαρισα ειδα μεγαλες ποσοτητας πριονιδιου για σακιασμα τοτε, καθως και υπολειματα των δοκων που κοβανε τοτε. Και μιλαω για βουνο ε, οχι μικροποσοτητα.

Το αν και πως μειωνοντε λειτουργικα κοστη στις μεταφορες, ασε να το ξερω λιγο καλυτερα λογω εργασιας.

Τωρα αν θελεις με παντιερα την σελμαν κι αυτο που μας περιγραψες οτι συνεβει, το καθε σου ποστ να ψαχνει αφορμη για να το επαναφερεις σε ολα τα θρεντ, τοτε οκ απλα δεν θα με συμπαρασυρεις προς τα εκει. Εγω μιλαω σε ενα θεμα οταν εχω ιδια εικονα και γνωση, οποτε το σταματω εδω, καθως δεν εχει νοημα...

Συζητήσεις για τιμές pellet 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #132246

• XAALAARAA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • XAALAARAA
kosmidis80 έγραψε:
Κοιτα εγω που εχω επισκεφτει τυχαια και πριν γνωρισω τον Κωστα το εργοστασιο στην Λαρισα ειδα μεγαλες ποσοτητας πριονιδιου για σακιασμα τοτε,σακιασμα?
:lol:
καθως και υπολειματα των δοκων ενα μηνα μηνα δοκους να κοβεις 2 νταλικες προινιδι δεν θα βγαλουν :lol: που κοβανε τοτε. Και μιλαω για βουνο ε, οχι μικροποσοτητα.
που τα ειδες εδω???

ισως να μην εχεις παει μονο εσυ :)

Το αν και πως μειωνοντε λειτουργικα κοστη στις μεταφορες, ασε να το ξερω λιγο καλυτερα λογω εργασιας.
ναι ε εμεις τα χωριατακια νομιζεις πως ειμαστε χτεσινη ??? η μηπως θα επελεγες και εσυ φορτηγα ελληνικα να τα εβγαζεσ βουλγαρικες πινακιδες για να μειωσεις το κοστος

Τωρα αν θελεις με παντιερα την σελμαν κι αυτο που μας περιγραψες οτι συνεβει, το καθε σου ποστ να ψαχνει αφορμη για να το επαναφερεις σε ολα τα θρεντ, τοτε οκ απλα δεν θα με συμπαρασυρεις προς τα εκει. Εγω μιλαω σε ενα θεμα οταν εχω ιδια εικονα και γνωση, :whistle: :whistle: οποτε το σταματω εδω, καθως δεν εχει νοημα...

οκ Θεοδωρε σε ευχαριστω για την απαντηση σου
ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Συζητήσεις για τιμές pellet 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #132262

• john88s
  • Το Άβαταρ του/της john88s
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες106
    • Κάρμα: -23
Γελάει ο κόσμος με αυτά που ακούμε εδώ μέσα...

Όπως ένας που έλεγε ότι ο δεληκούρος βγάζει πέλλετ από το πριονίδι που του μένει από τις πέργκολες. Εμείς πάντως όταν φτιάξαμε την πέργκολα στο τέλος η μάνα μου μάζεψε 1 σακούλα πριονίδι. Όντως μισό τσουβαλάκι πέλλετ θα γινόταν :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Τελευταία διόρθωση: 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν από john88s.

Συζητήσεις για τιμές pellet 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #132267

• kosmidis80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Δεν τσιμπαω, συνεχιστε μονοι σας το αρμεγμα! :lol:

Συζητήσεις για τιμές pellet 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #132269

• OANNHSEA
  • Το Άβαταρ του/της OANNHSEA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες101
    • Κάρμα: -1
john88s έγραψε:
Γελάει ο κόσμος με αυτά που ακούμε εδώ μέσα...

Όπως ένας που έλεγε ότι ο δεληκούρος βγάζει πέλλετ από το πριονίδι που του μένει από τις πέργκολες. Εμείς πάντως όταν φτιάξαμε την πέργκολα στο τέλος η μάνα μου μάζεψε 1 σακούλα πριονίδι. Όντως μισό τσουβαλάκι πέλλετ θα γινόταν :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ορίστε;;; :blink:
Παίδες ο Δεληκούρας έχει μεταφέρει το εργοστάσιο του στην Βουλγαρία από το Φθινόπωρο εάν δεν κάνω λάθος - εδώ στην Αθήνα έχει μόνο την διανομή...
Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Συζητήσεις για τιμές pellet 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #132271

• john88s
  • Το Άβαταρ του/της john88s
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Κάρμα: -23
Ναι το ξέρω. Είχε γράψει κάποιος πέρσι εδω μέσα "λογικά την πρώτη ύλη την βρίσκει από το πριονίδι που μένει από τις πέργκολες" Αυτό σχολιάζω σε συνδυασμό με τα καδρόνια της shelman...

Συζητήσεις για τιμές pellet 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #132273

• XAALAARAA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • XAALAARAA
kosmidis80 έγραψε:

Και εγω θα πω παλι μια ελληνικη παροιμια
"Όσο σκαλίζεις τα σκατά, βρωμάνε περισσότερο."
αν νομιζεις οτι εχω σε κατι απο αυτα που λεω αδικο εδω ειμαι να σε ακουσω να μου πεις την αποψη σου να το συζητησουμε ατακες του τυπου συνεχιστε μονοι σας το αρμεγμα! κρατα τες για σενα μιας και χρησημοποιησες "μονοι".
ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Συζητήσεις για τιμές pellet 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #132275

• stergiosbik
  • Το Άβαταρ του/της stergiosbik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες501
    • Κάρμα: 21
Ρε παιδια ψοφατε για μαλωμα! :woohoo:
Σαββατοβραδο αποψε.Βαλτε κανενα κρασακι να πιειτε κ αραξτε.
Εγω εχω αραξει κ πινω κρασακι που ειχαμε βαλει πριν 2 χρονια σε βαρελι απο ρομπολο κ ειμαι αρχηγος!
Παρτε κ ενα τραγουδακι....
Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!

Συζητήσεις για τιμές pellet 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #132279

• kosmidis80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
XAALAARAA έγραψε:
kosmidis80 έγραψε:

Και εγω θα πω παλι μια ελληνικη παροιμια
"Όσο σκαλίζεις τα σκατά, βρωμάνε περισσότερο."
αν νομιζεις οτι εχω σε κατι απο αυτα που λεω αδικο εδω ειμαι να σε ακουσω να μου πεις την αποψη σου να το συζητησουμε ατακες του τυπου συνεχιστε μονοι σας το αρμεγμα! κρατα τες για σενα μιας και χρησημοποιησες "μονοι".

Σαφεστατα και εχεις αδικο στο πως συμπεριφερεσαι τις τελευταιες μερες. Στα @@ μου αν εχεις δικαιο ή αδικο, η σελμαν δεν ειναι δικια μου, ουτε υπαλληλος ειμαι και ουτε εχω κανενα λογο να απολογουμε εγω για τον οποιο επιχειρηματια και τις αποφασεις του. Αλλα δεν εχεις ουτε εσυ δικαιωμα με παντιερα το οποιο συμφερον σου εχασες, να κανεις εδω μεσα τον αγωνα σου την στιγμη που δεν υπαρχει αντιλογος αλλα και η γνωση του τι πραγματικα συνεβει απο μεριας μας. Βλεπεις κανεις δεν σου απανταει και εσυ εκει το ζοριζεις, το ζοριζεις μεχρι να σου πει κανεις στα @@ μας και η σελμαν και η πελμαν.

Αρα λοιπον μην μου ξαναμιλησεις εμενα προσωπικα για την σελμαν, στο ξαναειπα δεν γνωριζω την εταιρια και το τι εγινε. Αν θεωρεις και ξερεις να μας παρουσιασεις στοιχεια και οχι γενικολογα, τουλαχιστον ετσι θα πιστεψουμε οτι εχεις καποιο δικαιο ή και το απολυτο δικαιο.

Τωρα σε οτι αφορα το αρμεγμα, τι θιγεσαι? Ειδες να απανταω εσενα? Ειδες οτι δεν σχολιασα τα περι χωριατακων κτλ γιατι θα μαλωναμε και νωριτερα, αλλα βλεπεις επισης οτι πανω στο αγχος σου και στην απελπισια με βλεπεις ή θες να με βλεπεις σαν εχθρο. Δικαιωμα σου, ειλικρινα με αφηνει αδιαφορο! Το αρμεγμα παρ ολα αυτα πηγαινε στον john που 'εχει' την εικονα οτι η αλφα μπορει και να ειναι μια βιοτεχνεια που κανει περγολες μονο και μονο για να ριξει λαδι στην φωτια και να ακολουθησουν αυτα τα δυο επομενα ποστ μας.

Τελος προσεξε με τα σκατα, κανεις δεν βγηκε καθαρος σκαλιζοντας τα. (αν παει αυτο με τα περι σκατα για μενα)

Συζητήσεις για τιμές pellet 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #132286

• terisds
  • Το Άβαταρ του/της terisds
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Αλλα όνειρα είχε η μάνα μου γιά μένα!!!!!
    • Κάρμα: 5
Μια που λέμε παροιμίες:
ΟΠΟΙΟΣ ΝΥΧΤΑ ΠΕΡΠΑΤΕΙ ΛΑΣΠΕΣ ΚΑΙ ΣΚΑΤΑ ΠΑΤΕΙ!!!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk.
Stratos.
ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.
The following user(s) said Thank You: GeoTa
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.209 δευτερόλεπτα