Grune holz wood pellet Alfa Wood

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153355 από shaman
Απαντήθηκε από shaman στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood

Pri έγραψε:

Pri έγραψε: Όμως στην σχέση τιμή-απόδοση, αυτή την στιγμή και κατα την γνώμη μου πάντα, οι ξένες εταιρίες υπερτερούν και γι αυτό φέτος προτίμησα μία από αυτές. Του χρόνου πολύ θα χαρώ να προτιμήσω μια ελληνική εταιρία, αν υπερτερεί αυτή.


Φέτος λοιπόν δεν βρήκα Schweighofer στην Τρίπολη που μένω κάτω από 300 τον τόνο (πέρσι το βρήκα 275 με μεταφορικά), οπότε αναγκαστικά πήγα στην αμέσως καλύτερη (κατα την υποκειμενική μου γνώμη πάντα) λύση.

Να πω πως καμία αλυσίδα supermarket δεν φέρνει πελλετ στην Τρίπολη (τουλάχιστον μέχρι και πέρσι δεν έφερνε), οπότε δεν μπορούσα να περιμένω ούτε αυτό.

Οπότε πήρα ελληνικό πελλετ με την καλοκαιρινή προσφορά της Alfawood (το κατά πόσο είναι "προσφορά", είναι άλλη κουβέντα αλλά δεν θέλω να την κάνω...) 5 παλέτες από το Α1 (το πορτοκαλί σακί) με 275 ο τόνος (με ΦΠΑ και μεταφορικά μέχρι το πεζοδρόμιο και 1 παλέτα Α2 (το γνωστό πράσινο σακί) με 260 ο τόνος (με ΦΠΑ και μεταφορικά μέχρι το πεζοδρόμιο) μου έχουν μείνει και 2 τόνοι Schweighofer από πέρσι.

Οπότε φέτος θα γίνει μια καλή σύγκριση για το πως συμπεριφέρεται το καθένα στο λέβητά μου.

Καλό υπόλοιπο καλοκαίρι κι ακόμα καλύτερο χειμώνα να έχουμε.

Υ.Γ.1
Δεν ήταν λοιπόν ότι δεν θέλω ν' αγοράσω ελληνικό πέλλετ, αλλά ότι κοιτάω πάντα την ισορροπία της σχέσης τιμή/απόδοση. Φέτος με έφερε να αγοράσω ελληνικό πέλλετ. Κανένα πρόβλημα. Ας ελπίσουμε ότι και με την καύση θα είμαστε ΟΚ. Μέχρι όμως να αρχίσω να καίω δεν έχω άποψη.

Υ.Γ.2
Δεν θέλω ν' αρχίσω να λέω για ποιότητα σακιών και παλλετών και το πόσο ταλαιπωρημένα ή όχι μου φαίνονται σε σύγκριση με τα άλλα. Αν καίγονται σωστά, χέστηκα για τα υπόλοιπα.

Υ.Γ.3
Περισσότερα το χειμώνα.


Συγγνώμη για να καταλάβω πέρυσι το ρουμάνικο το πέρνατε 275€/τόνος με ολόκληρο το ΦΠΑ ή χωρίς ΦΠΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΊ ΣΑς ΤΟ ΛΈΩ αν υπολογίσουμε 275€/1,23 =223,57€ - τα μεταφορικά απο ρουμανία μέχρι Τρίπολη είναι τουλάχιστον 80€/τόνος βγαίνει 143,57€/τόνος απο το εργοστάσιο της ρουμανίας !!!! Ο έμπορος απο την Τρίπολη δεν έβαλε και ένα 20€ μας πάει 123,57€/τόνος !!!!
Τα νούμερα που λέτε δεν βγαίνουν μαζί με ΦΠΑ εκτός αν ο ΦΠΑ έγινε ΓΑΡΓΑΡΑ Κύριε !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153363 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood
Τι ακριβώς θες να απαντήσω ΓΡΑΠΤΩΣ σε ΔΗΜΟΣΙΟ φόρουμ; Εγώ ξέρω τι πλήρωσα και είναι αυτό ακριβώς που σου είπα 275 ευρώ ο τόνος. Αυτό βγήκε από την τσέπη μου.

Τώρα πως βγαίνει η αριθμητική είναι κάτι που δεν μ' ενδιαφέρει.

Υ.Γ.
Είναι λίγο επιθετικό το ύφος σου ή εμένα μου φαίνεται; Δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις, δεν νομίζω να έχουμε προηγούμενα, εκτός και δεν γνωρίζω κάτι.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153367 από shaman
Απαντήθηκε από shaman στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood

Pri έγραψε: Τι ακριβώς θες να απαντήσω ΓΡΑΠΤΩΣ σε ΔΗΜΟΣΙΟ φόρουμ; Εγώ ξέρω τι πλήρωσα και είναι αυτό ακριβώς που σου είπα 275 ευρώ ο τόνος. Αυτό βγήκε από την τσέπη μου.

Τώρα πως βγαίνει η αριθμητική είναι κάτι που δεν μ' ενδιαφέρει.

Υ.Γ.
Είναι λίγο επιθετικό το ύφος σου ή εμένα μου φαίνεται; Δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις, δεν νομίζω να έχουμε προηγούμενα, εκτός και δεν γνωρίζω κάτι.


Αγαπητέ κύριε ή κυρία ασφαλώς και δεν γνωριζόμαστε ... όταν όμως γράφεται σε ένα forum καλως ή κακώς να δεχτείτε και κριτική...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153368 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood

shaman έγραψε: Αγαπητέ κύριε ή κυρία ασφαλώς και δεν γνωριζόμαστε ... όταν όμως γράφεται σε ένα forum καλως ή κακώς να δεχτείτε και κριτική...


Κατ' αρχάς χαίρομαι που δεν έχουμε κάτι μεταξύ μας. Εν συνεχεία, δεν έχω πρόβλημα με την κριτική, απλά όπως καταλαβαίνεις είναι δημόσιο φόρουμ, δεν μπορείς να γράφεις απερίσκεπτα ότι συμβαίνει πραγματικά, εκτός και δεν σ' ενδιαφέρουν οι συνέπειες. Οπότε να απαντήσω ευθέως για το αν είχε ή όχι ΦΠΑ μια αγορά, δεν θα το κάνω δημόσια. Μυαλό έχεις, μαθηματικά φαίνεται να ξέρεις...

Δεν είναι θέμα κριτικής, αυτοπροστασίας είναι.

Ευχαριστώ και καλό χειμώνα να έχουμε.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153379 από shaman
Απαντήθηκε από shaman στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood

Pri έγραψε:

shaman έγραψε: Αγαπητέ κύριε ή κυρία ασφαλώς και δεν γνωριζόμαστε ... όταν όμως γράφεται σε ένα forum καλως ή κακώς να δεχτείτε και κριτική...


Κατ' αρχάς χαίρομαι που δεν έχουμε κάτι μεταξύ μας. Εν συνεχεία, δεν έχω πρόβλημα με την κριτική, απλά όπως καταλαβαίνεις είναι δημόσιο φόρουμ, δεν μπορείς να γράφεις απερίσκεπτα ότι συμβαίνει πραγματικά, εκτός και δεν σ' ενδιαφέρουν οι συνέπειες. Οπότε να απαντήσω ευθέως για το αν είχε ή όχι ΦΠΑ μια αγορά, δεν θα το κάνω δημόσια. Μυαλό έχεις, μαθηματικά φαίνεται να ξέρεις...

Δεν είναι θέμα κριτικής, αυτοπροστασίας είναι.

:) Δεν υπάρχει κάποιο θέμα... για όνομα ούτε σε κρίνω απο την άλλη, απλώς όταν ακούγονται τέτοιες τιμές σε ένα δημόσιο φορουμ δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις !
Να είσαι καλά και καλό χειμώνα με υγεία !!!

Ευχαριστώ και καλό χειμώνα να έχουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153380 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood

shaman έγραψε: :) Δεν υπάρχει κάποιο θέμα... για όνομα ούτε σε κρίνω απο την άλλη, απλώς όταν ακούγονται τέτοιες τιμές σε ένα δημόσιο φορουμ δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις !


Οι μισοί και πλέον στο φόρουμ (ιδίως οι βορειο-Ελλαδίτες) αγοράζουν απευθείας από Βουλγαρία. Οπότε όλοι πάνω κάτω ξέρουν τι γίνεται με τις τιμές.

Καλό χειμώνα να έχουμε.

Φέτος βρήκα το swei στην Τρίπολη που κατοικώ 300ευρώ τον τόνο με ΦΠΑ (γι αυτό επιφυλάσσομαι λιγάκι-μου το είπαν τηλεφωνικά-όμως δεν αγόρασα κιόλας για να το επιβεβαιώσω) και παράδοση στο κατάστημα.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ