καυστηρας Πελλετ ιδιοκατασκευη!

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157617 από anpech1991
καλησπέρα στην παρεα! Μετά απο κανα δυο χρονια ψαξιματος εφτασα στο σημειο να φτιαξω τον δικο μου καυστηρα πελλετ ο οποιος τοποθετιθηκε πανω σε ξυλολεβητα! η απορια μου ειναι η εξης.... υπαρχει καποιο ρελε με το οποιο να μπορω να οπλισω αντισταση ωστε να αναβει μονο του;; και οταν ποιασει το φωτοκυτταρο φλογα να κοβει την αντισταση;; ευχαριστω εκ των προτερων! συντομα θα ανεβασω και υλικο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157618 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Για το φωτοκυταρο οταν δει φλογα θελει κυκλωμα για να κοψει την αντισταση .καντο πιο ευκολα βαλε ενα θερμοστατη στους 30-40 βαθμους ρυθμιζομενο στην εξοδο καυσαεριων η στο βεντιλατερ καυσαεριων αν εχεις βαλει και οταν καταλαβει θερμοκρασια να οπλησει το ρελε.μεσα απο την κλειστη επαφη του ρελε θα περασει την αντισταση και στο πηνιο του ρελε θα το οπλιζει ο θερμοστατης καυσαεριων και σε σειρα με το θερμοστατη καυσαεριων ολο θα παιρνει ρευμα απο το θερμοστατη χωρου.επεισης γνωμη μου ειναι να βαλεις και ενα χρονικο σε σειρα οταν περασει ο χρονος π.χ. 7-10 λεπτα και δεν εχει αναψει να σταματησει να δουλευει η αντισταση για να μην τη καψει,ολα αυτα καντα για θεμα ασφαλειας με 12 βολτ.υπαρχουν και κοντρολερ ολοκληρωμενα και Ελληνικες εταιριες (ΜΑΣΤΕΡ)ΙΤΑΛΙΚΑ ΤΙΕΜΜΕ micronova Βουλγαρικα NATURELLA.ΤΑ κανουν ολα μονα τους και εχουν και τα αισθητηρια στο πακετο.κανε μια αναζητηση στο GOOGLE παρα να παιδευεσαι.αν θες σχεδιο στα πιο πανω να στο στειλω ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157628 από anpech1991
Απαντήθηκε από anpech1991 στο θέμα καυστηρας Πελλετ ιδιοκατασκευη!
εχω ήδη καποια πραγματα στην ακρη γι αυτο ψαχνομαι για την αντισταση! γνωριζουμε κοστος απο ηλεκτρονικο κοντρολερ;; αν σου ειναι ευκολο παντως στειλε μου το σχεδιο να δω τι θα κανω! Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. το e-mail μου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157637 από avlissi
Απαντήθηκε από avlissi στο θέμα καυστηρας Πελλετ ιδιοκατασκευη!
Δεν πιστευω να βρεις πιο φτηνο απο της naturella.
Για 2 controller που εκανα παραγγελια το 2013 πληρωσα 177€ με τα μεταφορικα απο Βουλγαρια με ACS.
Δυστυχως τα Ελληνικα προιοντα ξεκιναν απο 150 160€ το κομματι.

Το ψευδεσθαι ανελευθερον,ή αληθεια γενναιον
(Το να ψεύδεται κανείς είναι ανελεύθερο. Το να λέει την αλήθεια είναι γενναίο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157641 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα καυστηρας Πελλετ ιδιοκατασκευη!
Υαρψει κοντρολλερ απο 100 ευρω χωρισ το ντοσπλει. υπαρχει και το ρινγκελ αλλα σε συμφερει το κοντρολλερ με το ντισπλει και το προγραμμα στο pc για ινβερτερ καυστηρεσ. Ποσο σου στοιχισε. τελικα?? Τα πυριμαχα ποσο εκαναν? το σημαντικο ειναι να κανεισ στη κατασκευη τησ γλιστρασ κατι ωστε οταν φυσαει ο ανεμιστητασ να τραβαει σαν τζιφαρι αερα σπο τον σωληνα τροφοδοσιασ και να τον ψυχει. επισησ σημαντικο ειναι το χαμογελο και οι τρυπεσ ψυξησ τησ βασησ στη μπουκα. Ενασ σκετοσ φερολι ποσο εκανε? Παντωσ ο ελεγχοσ με ματι ειναι πιο θεμιτοσ απο αυτον με σενσορ στα καυσαερια. Εγω σκεφτομαι να βρω μεταχειρισμενο φερολι και να βαλω το δικο μου κοντρολλερ με το WI FI για χειρισμο απο το σμαρτφον. Οταν παιρνεισ κοντρολλερ πρεπει να παρεισ και το προγραμμα για αλλαγεσ ωστε να βρεισ τη χρυση τομη λειτουργιασ με το θαλαμο καυσησ και τησ μπουκασ. Βρισκω φερολι με 400 ευρω εβρισκα δηλ περυσυ.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157642 από anpech1991
Απαντήθηκε από anpech1991 στο θέμα καυστηρας Πελλετ ιδιοκατασκευη!
προς το παρον τον εχω με ενα μονο χρονικο συνδεμενο και αυτο ειναι για συλο! δεν ειναι σε μπουκα αλλα οπως βλεπετε στην φωτο με την διαφορα οτι εχει και σκαρακι! θερμοκρασιες στην σωληνα τροφοδοσιας δεν εχω προς το παρον χωρις να κανω κατι! εαν δεν παρω κοντρολερ συντηριση φλογας με τι θα μπορουσα να κανω;; με ρελε και πολυχρονικο;; η σκετο πολυχρονικο;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ