THALIA PLUS 35 KW

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163604 από kostas kap
Απαντήθηκε από kostas kap στο θέμα THALIA PLUS 35 KW
Καλημερα σε ολους...
Εμεις στην Κρητη δεν χρειαζομαστε φετος θερμανση...
Εχω thalia plus 35 kw και εμενα εχει αυτη τη δυνατοτητα
on kai off κυκλοφορητη.
Τις προαλες συζητουσα τυχεα με ενα υδραβλικο,και μου ελεγε
πος οτι θερμανση φτιαξη την ρυθμιζη να ανοιγη ψηλα ο κυκλοφοριτης.
Ο λογος ειναι οτι περνοντας απο το προτο σωμα το νερο χανει θερμοκρασια,λογικο ειναι,στο δευτερο σωμα θα παι κρυο νερο.
Γιαυτο το λογο,και μου ειπε να ρυθμισο τον κυκλοφοριτη μου
on 65 και off 55 βαθμους κελσιου.Να ζεστενη το καζανη και οταν φταση τουσ 65 β. να ανιγη,οταν ανιξη και παι να κρυοση 55 β.να κλιση,να το ξαναανεβαση και ουτο καθεξεις.
Διαβασα ομος καπου οτι υπαρχει περιπτοση να σπαση το καζανη απο την αλλαγη θερμοκρασιας.
Ρωταο λοιπον αληθεβη αυτο??? και
Σε λεβητα πελλετ που πρεπη να ανιγη και που να κληνη ο κυκλοφορητης???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163605 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα THALIA PLUS 35 KW
σημασια εχει να μην πεσει το νερο κατω απ τους 50 για να αποφευγονται πισσες και υγροποιησεις
για τα ραγισματα που αναφερεις οφειλονται συνηθως σε αστοχιες υλικων μια και σε καθε περιπτωση οι θερμοκρασιθακες διαφορες ειναι ιδιες απο τους 80-90 στους 50-40


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163606 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα THALIA PLUS 35 KW

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Καλησπέρα σε όλους .επειδη απο οτι εχω δει οτι οταν θελουμε να ζεστάνουμε μπόιλερ ΝΕΡΟΥ χρήσης και τον λέβητα τον δουλεύουμε on/off απο το θερμοστατη χωρου(συνηθως ψυχρή επαφή) και τον κυκλοφοριτη να ανοίγει 45-55 βαθμούς δεν φτάνει το νερό να ζεσταθεί .απο οτι εχω διαβάσει και μιλήσει με διάφορους τεχνικούς λύση ανάγκης ειναι να δουλευει ο λέβητας stand-by για να κρατά τα ζεστά νερα λέβητα και μπόιλερ πράγμα που καις περισσότερο πελλετ.οσο για τα κοντρολερ micronova δεν μπορεις να εχεις επιλογή για περισσότερες ΕΝΕΡΓΙΕΣ στο κυκλοφοριτη παρά μονο τη θερμοκρασία που μπορεις να ρυθμισεις να ανοίγει και οταν πέσει 1-2 βαθμούς απο αυτή να σταματήσει.να πω πως ειχα δοκιμάσει μπόιλερ και ειχα το ίδιο θέμα και το αφαίρεσα και το λέβητα μου τον εχω on-off απο το θερμοστατη χώρου και τον κυκλοφοριτη στους 48 βαθμούς.για να κλείνει ο κυκλοφοριτης οπως λέτε π.χ. Στους 55 και να πέρνει στους 40 δεν ξέρω αν αυτο ειναι ΑΣΦΑΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ και αν μπορεις να βάλεις έναν δεύτερο θερμοστατη σε σειρά με τον ήδη υπάρχον του λέβητα με τον κυκλοφοριτη ο ένας να ακυρώνει τον άλλο.Ποιο όμως ειναι το πρόβλημα σας και ψάχνεται τέτοια λειτουργία????????


Συνωστισμός!!! στο νήμα με τους Κωστάδες (Καπ, Πήχας, Νασίκας)
Κώστα Π., το πρόβλημα είναι ότι όταν ο λέβητας σβήνει, ο κυκλοφορητής εξακολουθεί να δουλεύει μέχρι να πέσει η θερμοκρασία των νερών του κυκλώματος στη θερμοκρασία έναρξης του κυκλοφορητή π.χ. στους 48 βαθμούς από τους 60-65 πού φτάνουν στη φάση λειτουργίας. Αυτό έχει ως συνέπεια να πέφτει αντίστοιχα και η θερμοκρασία του ΖΝΧ στο μπόιλερ εφόσον είναι συνδεδεμένο στο κύκλωμα. Έτσι στην περίπτωση που χρειαστείς ΖΝΧ αμέσως μετά το σβήσιμο του λέβητα αυτό δεν θα είναι επαρκές, διότι άλλο είναι να έχει το νερό του μπόιλερ 60-65 βαθμούς και άλλο 48 αφού μόλις αρχίσει η κατανάλωση η θερμοκρασία θα πέφτει κι άλλο. Το πρόβλημα λύνεται εν μέρει με μπόιλερ διπλής ή τριπλής ενέργειας (σύνδεση με λέβητα, ρεύμα, ηλιακό).
Όμως αν υπάρχει η δυνατότητα μόνο κατά το σβήσιμο του λέβητα να σταματά η λειτουργία του κυκλοφοτητή πιο πάνω π.χ. στου 55 βαθμούς, αυτό θα βοηθήσει πολύ την εξοικονόμηση ηλεκτρικού, μιας και ο θερμοσίφωνας καίει τ' άντερά του.
Για το πρόβλημα αυτό νομίζω έχουν βάλει στο μενού την παράμετρο ρύθμισης θερμοκρασίας κυκλοφορητή off, μόνο που σε μένα είναι απενεργοποιημένη.
Κώστα Καπ. μήπως στο δικό σου λέβητα που είναι πιο καινούργιος δουλεύει, δηλαδή μπορείς να αλλάξεις τις τιμές;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163607 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα THALIA PLUS 35 KW

dimlyk έγραψε: σημασια εχει να μην πεσει το νερο κατω απ τους 50 για να αποφευγονται πισσες και υγροποιησεις
για τα ραγισματα που αναφερεις οφειλονται συνηθως σε αστοχιες υλικων μια και σε καθε περιπτωση οι θερμοκρασιθακες διαφορες ειναι ιδιες απο τους 80-90 στους 50-40


Συμφωνώ με την παρατήρηση ότι οι θερμοκρασίες λειτουργίας 80-90 είναι πολύ ψηλές. Θεωρώ ότι 60-70 είναι αρκετά καλά τόσο από άποψη οικονομίας όσο και αποφυγής θερμοκρασιακού σοκ και καταπόνησης των υλικών.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163608 από kostas kap
Απαντήθηκε από kostas kap στο θέμα THALIA PLUS 35 KW
Ναι Γιωργο εμενα δουλεβη γιαυτο και ρωταο που να ανηγη και που να κληνη ο κυκλοφορητης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163610 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα THALIA PLUS 35 KW
kostas kap καλησπερα το καλυτερο ειναι να μιλησεις με την εταιρια η το κατασκευαστη.τα δικα μας που εχουμε micronova κοντρολερ εχουν την θερμοκρασια ανοιγματος κυκλοφωριτη επιλεγομενα τους βαθμους και οταν πεσει 1-2 βαθμους σταματα ο κυκλοφωριτης.δεν το γνωριζω για το δικο σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ