Πρόβλημα κοχλία πέλλετ.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Ώρες πριν #163648 από Kar.
Πρόβλημα κοχλία πέλλετ. δημιουργήθηκε από Kar.
Καλησπέρα σας,
Εδώ και ένα μήνα είμαι κάτοχος μιας Kalor denia 14 αεροθερμη. Η σόμπα δούλευε άψογα μέχρι που σήμερα δεν κάνει ρίψη πελλετ μέσα στο καυστήρα. Ακούγεται αυτός ο περιοδικός ήχος του κοχλία να δουλεύει αν διαστήματα αλλά δεν ρίχνει πελλετ, που και που ρίχνει κανένα ξυλάκι, τι είναι αυτό τώρα και πως διορθώνεται?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Ώρες πριν #163649 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Πρόβλημα κοχλία πέλλετ.
Άδειασε όλο το πέλλετ από το σιλό και ρούφα με τη σκούπα έως το κοχλία να καθαρίσει από σκόνη που έχει μαζευτεί.ειναι το πιο πιθανόν.βαλε 7-8 χούφτες μετά πέλλετ και δοκίμασε αν κατεβάζει.αν όχι πες μας να πάμε παρακάτω να σε βοηθησουμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Ώρες πριν #163650 από Kar.
Απαντήθηκε από Kar. στο θέμα Πρόβλημα κοχλία πέλλετ.
Κώστα ευχαριστώ,
Αύριο το μεσημέρι θα κάτσω να το κάνω. Τα πλαϊνά της σόμπας αφαιρούνται, αν χρειαστεί να βγάλω το δεξιό που μου είναι πιο εύκολο θα έχω και πρόσβαση στο κοχλία μάλλον?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Ώρες πριν - 6 Χρόνια 10 Ώρες πριν #163652 από Kar.
Απαντήθηκε από Kar. στο θέμα Πρόβλημα κοχλία πέλλετ.
Δεν μπορούσα να περιμένω, στη βράση κολλάει το σίδερο, έκανα ότι μου είπες και είναι οκ τώρα, ευχαριστώ πολύ!
Άρα ανά διαστήματα θέλει και αυτό τον καθαρισμό. Αν είχα και το στενό ρουθούνι της σκούπας που το έχω χάσει θα έκανε πιο καλή δουλειά ακόμα.
Τα πλαϊνά της δεν τα πείραξα καθόλου, ρούφηξα από τον κάδο και από τον καυστήρα.
Last edit: 6 Χρόνια 10 Ώρες πριν by Kar..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Ώρες πριν #163653 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Πρόβλημα κοχλία πέλλετ.
Να σαι καλα.επειδη ολα τα πελλετ εχουν σκονη (αλλωστε τριβονται στην σακουλα απο κουβαλημα κ.α) και μετα απο καποια τσουβαλια που καιμε η σκονη συσωρευεται τερμα κατω στο κοχλια με αποτελεσμα να γυρνα ο κοχλιας μεσα στην σκονη και να μην ανεβαζει πελλετ η λεγομενη ΣΠΗΛΑΙΩΣΗ.να το κανεις το καθαρισμα συχνα και γενικα οσο πιο καθαρο μηχανημα καμιναδα τοσο καλυτερη αποδοση ;) οσο για την σκουπα παρε στα υδραυλικα ειδη ενα κομματι σωληνα να ταιριαζει απο το ενα ακρο και απο το αλλο ζεστανε το στο καμινετο του καφε και πατησε το με μια πενσα η μεγγενη να κανει οτι στομιο θες ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ