Ερώτηση για πέλλετ. Πρόβλημα με τον κοχλια

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #166030 από Dimitris6
Καλημέρα. Φέτος δεν ξέρω τι συμβαίνει και ο κοχλίας από τη σόμπα πέλλετ(αεροθερμη arikton 10kw) που έχω δαγκώνει τα πέλλετ και σταματάει η τροφοδοσία. Έχω βάλει καινούργιο κοχλία και μοτέρ αλλά δεν βελτιώθηκε και πολύ το θέμα. Χρησιμοποιώ αυστριακό (hot material) και αυτό που μου είπαν είναι να αλλάξω πέλλετ με κάτι πιο μαλακό και λεπτοκομμενο. Έχετε να μου προτείνετε κάποια μάρκα γιατί σε δύο που ρώτησα με κοιτούσαν σαν εξωγήινο. Κατά προτίμηση λευκό πέλλετ , αν όχι ότι έχετε κατά νου. Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη οπότε οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.. Ευχαριστώ.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #166031 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Οταν εβγαλες το κοχλια ειδες στο σωληνα που μπαινει μηπως εχει καποιο γρεζι?κουζινετα αλλαξες?κατηφορα πελλετ ειναι καθαρη η φραγμενη?προσωπικα δεν ειναι σιγουρο να φταιει το πελλετ.δεν παιζει ρολο κοκκινο κιτρινο λευκο πελλετ παιρνουμε λιγα τσουβαλια και δοκιμαζοντας πιο δουλευει καλυτερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #166032 από Still
συμπληρωματικα με οσα αναφερει ο κυριος Κωστας,
υπαρχει περιπτωση το κενο αναμεσα στα πτερυγια του κοχλια και τον σωληνα που τον περιβαλλει,
να ειναι ελαχιστα μεγαλυτερο .. τοσο ωστε να μη ''γρατσουναει'' ο κοχλιας,
αλλα ικανο ωστε να χωνετε εκει το πελλετ και να κολλαει... σε αυτο δεν μπορεις να κανεις τπτ.

αδειαζεις ολο το χωρο απο το πελλετ, καθαριζεις απο σκονη και οτι αλλο βρεις.
σιγουρευεσαι οτι δεν εχει στραβωσει τπτ, απο λαμαρινα εως οτι αλλο μπορεις να φανταστεις.
ξεκινα χωρις καυσιμο, να δεις οτι ο κοχλιας γυριζει χωρις προβλημα αβιαστα.

καλο και σχετικα μαλακο πελλετ, το Α2 (πρασινο) της ALFAWOOD

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #166033 από PAPADAKIS

Dimitris6 έγραψε: Έχετε να μου προτείνετε κάποια μάρκα γιατί σε δύο που ρώτησα με κοιτούσαν σαν εξωγήινο. Κατά προτίμηση λευκό πέλλετ , αν όχι ότι ...


δοκίμασε σε σκουρόχρωμο πέλλετ,μπορεί να έχει παραπάνω στάχτη αλλά από ότι έχω δει μέχρι στιγμής είναι πιό κοντά σε σχέση με τα λευκά πέλλετ.
Προσωπική μου άποψη που βασίζεται στον δικό μου λέβητα γιατί κόλλαγε πάντα σε λευκά και μακριά πέλλετ ο κοχλίας.
Μία βόλτα στα Leroy merlyn & Praktiker,αγόρασε 3-5 σακούλες και δες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #166034 από dimlyk
ψαξε με οσα σου ειπαν πιο πανω την αιτια ...και κανε δοκιμες 1-2 τσουβαλια απ οτι βρεις ...μικροκοκο και μαλακο ειναι τα egger kai MGM


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #166035 από Dimitris6
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Ο κοχλίας είναι καινούριος γιατί ο προηγούμενος στραβωσαν τα πτερυγια από Βίδα (παιδιά τι να κάνεις) και κόλλησα ένα καινούριο.
Από ότι καταλαβαίνω το κύριο πρόβλημα μου είναι το ότι από το εργοστάσιο η σόμπα δεν έχει κουζινετο-ρουλεμαν. Απλά μπαίνει ο κοχλίας σε ένα κεντραδορο και έχει έξτρα φορτίο από τα χρόνια και τι φθορα κ δεν κόβει τα πέλλετ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ