Ερώτηση περι αποδιδόμενων Kw -Boostάρισμα

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166813 από Arethas
Καπου ειχε αναφερθει νομιζω απο Nasikas και μου κινησε τη περιεργια το εξης.
Μεσα απο τα μενου τροφοδοσιας αερα πελλετ παρατηρω οτι η σομπα μου θα μπορουσε να φαει παραπανω και σε συνδυασμο με τον αερα να δωσει παραπανω Kw απο οσο λεει.Τι θα μπορουσε να παει λαθος,το χει δοκιμασει κανεις???Υποθετουμε οτι σε σκαλα μαξ 5 το μοτερ δε θα παει στο οριο των στροφων(πχ απο 2100 σε 2250 με μαξ 2600)του και λογω καμιναδας εχουμε καλο ελκυσμο,το ποτηρακι αντεχει παραπανω ταισμα και δεν ειναι μικρο.
Για παραδειγμα θα μπορουσαν να χουν διαφορετικες προδιαγραφες τα μεταλλα κλπ σε ενα παραπανω μοντελο?
Μπορει η ολη σκεψη μου να ειναι και χαζομαρα αλλα αν καποιος το χει δοκιμασει μπορει να απαντησει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166814 από dimlyk
ολες οι σομπες εχουν περιθωρια ασφαλειας και πιθανοτατα καποιες ειναι ρυθμισμενες να υπολειτουργουν ελαφρως δινοντας στον χρηστη την δυνατοτητα να αυξησει ελαφρα την ισχυ τους
στην ερωτηση σου τα μεταλλα ειναι ιδια ...οι διαστασεις ομως θαλαμου καυσης κλπ και ανεμιστηρων διαφερουν
ο κινδυνος απο την υπερβολη ειναι η υπερθερμανση της σομπας η μειωση του χρονου ζωης της καποια πιθανοτητα ατυχηματος και η αυξημενη καταναλωση μια και παντα θεωρητικα πεφτει η επι της % αποδοση της


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166821 από PAPADAKIS
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα,ξέρει αρκετά παραπάνω από εμένα,
αλλά επειδή μου είχε κινήσει την περιέργεια,έκατσα και είδα (σε μενού της tiemme-δικός μου κοντρόλερ) ότι μπορούσα να αυξήσω λίγο την τροφοδοσία κοχλία σε όλες τις περιόδους καύσης {από Power 1-->6 στο υπομενού Auger (κοχλίας)}
ή να αυξήσω λίγο το βήμα του ταϊσματος το οποίο σε μία παράμετρο το δίνει επί της εκατό (%).Calibration step of Auger work time (το αναφέρει στο P15).Θα μπορούσα από 4% να το πάω 5%.
Φυσικά θα πρέπει να αλλάξεις όλες τις ρυθμίσεις σε ανεμιστήρες καύσης και καυσαερίων καθώς και σε τυχόν χρονομετρητές.
Πειραματόζωο ψάχνω γιά να το αποδείξω.
Last edit: 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PAPADAKIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166823 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Οι σόμπες θέλουν στοργή και ΠΡΟΔΕΡΜ!!!!ΟΙ περισσότερες έρχονται η επίτηδες πεθαμένες η κάποιος τις πειράζει πριν τη πώληση για να τα παίρνει και ο τεχνικός!!!!! ΠΟΤΕ π.χ δεν βάζεις μόνο τάισμα παραπάνω στη Μαξ σκάλα υπερβολικά δηλαδή από 2.1 η ρίψη να πας 4 sec το ίδιο και το μοτέρ καυσαερίων.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΟΧΕΣ ΑΥΞΗΣΗΣ KW χωρίς επιπτώσεις!!!!!! Σε λογικά πλαίσια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166828 από Nasikas
Η σόμπα μου είναι 7 κιλοβατ - και ζεσταίνει σπίτι 128 τμ - πλην του βορεινού μικρού δωματίου.
Αν δεν ανέβαζα την τελευταία σκάλα (κοχλία- βιντυλατερ εξόδου καυσαερίων - και εξόδου θερμού αέρα ) στο τέρμα, θα κρυώναμε.
Το έχω κάνει επίσης σε πολλά μαγαζιά που δεν έχουν πρόβλημα με τον θόρυβο του βιντυλατερ.

Σημ.Ανεβάζω και τα καυσαέρια στο 230.
Σημ 2 Το βιντυλατερ εξόδου ζεστού αέρα, λειτουργεί ως ψύκτρα της σόμπας. Φουλ αυτό...


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166829 από Nasikas
Το άλλο μυστικό είναι να μην σβήνει ποτέ η σόμπα . Την κρατάς στην σκάλα 1.
Στην οποία σκάλα μειώνεις τροφοδοσία, ίσα ίσα να μην σβήνει. (600-650 γραμ/ωρα)
Καίει στο 1 όταν λείπουμε και όταν κοιμόμαστε.



Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ