Παράλληλη σύνδεση

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23424 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
Δεν την σελιδα 10.
Πρέπει να μπει ένα τέτοιο κιτακι
www.pellaltd.gr/images/stories/pella/pdf/bio.pdf

Θα κάνω ένα σχέδιο πλήρη με όλα αυτά που λέω προς συζήτηση να μου πει και ο φίλος μου ο Χρήστος την άποψη του μιας και αυτά συζητάγαμε προχτές τηλεφωνικά.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23425 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
χμμμ....
είναι ελαφρώς λίγο πιο πολύπλοκα από το σχέδιο
επείσης θα χρειασθεί Laddomat ή κυκλοφορητής στην επιστροφή μετα την τρίοδη θερμοστατική
όπως και η τρίοδη βάνα πρέπει να μπει στην προσαγωγή
θα χρειασθούν διπλοί θερμοστάτες χώρου
ο ένας να δίνει εντολή στον πέλετ και ο άλλος στον πετρελαίου
οι θερμοστάτες χώρου θα δίνουν εντολή και στον αντιστοιχο κυκλοφορητή με αντιστοιχα ρελε
οι θερμοστάτες χώρου του πέλετ πρέπει να συνδεθούν σε σειρά με έναν υδροστάτη που θα βρίσκεται τοποθετημέμος στην προσαγωγή μετά την διακλάδωση του Laddomat και θα δίνουν εντολή στον αντιστοιχο κυκλοφορητή
και ίσως να ξεχνάω και τίποτα λόγο νύστας :)
δικό του δοχείο διαστολής δεν νομίζω να χρειάζετε ο καθε λέβητας χωριστά
βαλβίδες ασφαλειας και θερμική για τον πέλετ σίγουρα
για βαλβίδες διαφορικής χμμ... τέτοια ώρα δεν δουλεύει το μυαλό μου
καλύτερα να τα πούμε αύριο
καλό βράδυ
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by giorgosmosxou.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23426 από tileolo
Απαντήθηκε από tileolo στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
Τα σετ ασφαλειας τα παρελειψα για να επικεντρωθει η συζητηση εκει που με ενδιεφερε.
Δυο δοχεια διαστολης προτεινα στον υδραυλικο και μου ειπε να κρατησω το παλιό (12 ετων)
Βαλβιδες διαφορικης ουτε που ειχα σκεφτει. Αλλα τοτε μηπως θα επρεπενα βαλω ξεχωριστους κυκλοφορητες και να τελειωνω;

Μηπως μπορεις να σχολιασεις την τριοδη θερμοστατικη στο προηγουμενο σχεδιο; δεν εχω καταλαβει πως θα λειτουργησει;

Αν ειναι τελειως ασχετες οι ερωτησεις μου πειτε το ευγενικα :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23428 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
Βαλβίδες διαφορικής τώρα που το σκέφτομαι βγαίνει πολύπλοκο.
Φίλε δεν είναι τρίοδι θερμοστατική αυτό στο σχέδιο...
Δεν έχω σκίτσο του Laddomat ακόμα....Θα το φτιάξω όμως.
Αν βάζαμε τριόδι στο συγκεκριμένο δίκτυο δεν θα είχαμε καθόλου ροή η θα είχαμε ροή έτσι όπως την δείχνεις εσύ.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tileolo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23429 από tileolo
Απαντήθηκε από tileolo στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση

giorgosmosxou έγραψε: χμμμ....
είναι ελαφρώς λίγο πιο πολύπλοκα από το σχέδιο
επείσης θα χρειασθεί Laddomat ή κυκλοφορητής στην επιστροφή μετα την τρίοδη θερμοστατική


1. ναι για αυτο αναγκαστικα να βάλω 2 τριοδες θερμοστατικές εκει που τις έβαλα στο σκιτσο μου (για να εκτρεπει μετα τον κυκλοφορητη). Εκει μου φαινεται οτι θα δουλέψουν αλλα χρειαζονται 2.

2. Δηλαδη να βαλω δυο τριοδες ηλεκτροβανες προσαγωγη και απαγωγη;

3. Θα προσπαθησω να εξηγησω κι εγω καλυτερα τον αυτοματισμο που εχω στο μυαλο μου αυριο.

4. @aithio αυτο που περιγραφεται στο λινκ δεν ειναι τριοδη θερμοστατικη θερμικου φορτιου (ή καπως έτσι) ρυθμιζομενη;

5. Και παλι ευχαριστω για το feedback παιδια
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by tileolo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23431 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
Ωραία τα λέτε, ας πούμε λοιπόν ότι έχω λεβητοστάσιο πετρελαίου και θέλω να βάλω και λέβητα πέλετ και με τη συνθήκη όταν τελειώνει το πέλετ ή για κάποιο λόγο δεν λειτουργεί το πέλετ, τότε να παίρνει εντολή ο καυστήρας πετρελαίου.

Υποθέτουμε ότι έχουμε πίνακα αυτονομίας, παίρνουμε λοιπόν την εντολή έναυσης από τον πίνακα αυτονομίας και αυτή την εντολή θα τη διαχειριστούμε, μέχρι στιγμής την στέλναμε μόνο στον καυστήρα πετρελαίου.

Θα μας χρειαστεί κατά βάση ένα ρελέ για να στείλουμε πλέον αυτή την εντολή ή στον ένα ή στον άλλο καυστήρα (πέλετ ή πετρέλαιο) και μας ενδιαφέρουν οι συνθήκες με τις οποίες θα προκύψει η επιλογή.

Αν ο λέβητας πέλετ έχει σήμα για την έλλειψη πέλετ ή και οποιαδήποτε άλλη δυσλειτουργία, αυτό το σήμα φτάνει για να δώσει εντολή στο ρελέ να γυρίσει το σήμα έναυσης στον καυστήρα πετρελαίου, το σήμα μπορεί να προέλθει π.χ. από ένα λαμπάκι του λέβητα πέλετ ΑΝ ο λέβητας πέλετ έχει τέτοιο λαμπάκι π.χ. που θα ανάψει όταν έχουμε δυσλειτουργία οποιουδήποτε είδους. Αυτό είναι το πιο απλό σενάριο.

Αν τώρα ο λέβητας πέλετ δεν έχει τέτοιου είδους σήμα δυσλειτουργίας / έλλειψης πέλετ που μπορούμε να πάρουμε τότε θα χρειαστεί να μετρήσουμε χρόνο (μέσω ενός απλού κυκλώματος χρονοκαθυστέρησης που θα μετράει π.χ. 15 λεπτά) και μετά ΑΝ η θερμοκρασία δεν έχει ανέβει στην έξοδο του λέβητα πέλετ (μέσω απλού θερμοστάτη επαφής) το σήμα πάει στο ρελέ και ξεκινάει το πετρέλαιο.

Αν τα έφτιαχνα έτσι, θα είχα συνδέσει τους λέβητες στη σειρά, χωρίς καμία άλλη αλλαγή σε οτιδήποτε υδραυλικό, έχοντας βάλει και τους λέβητες σε κοινή καμινάδα με σύνδεσμο Υ, αφού με την παραπάνω συνδεσμολογία σήματος έναυσης, πάντα θα λειτουργεί μόνο ο ένας από τους δύο και ο άλλος θα παίζει το ρόλο δοχείου θερμικής αδράνειας.

Από τα υπόλοιπα συστήματα / εντολές που δίνει ο πίνακας αυτονομίας σε κυκλοφορητή (αν τον ελέγχει), ηλεκτροβάνες κτλ δεν πειράζουμε απολύτως τίποτε, ούτε οι συνθήκες λειτουργίας του πίνακα αυτονομίας (π.χ. τελευταία ηλεκτροβάνα ανοιχτή) μεταβάλλονται σε τίποτε.

Είναι "φθηνό", το ξέρω, γι αυτό μου αρέσει κιόλας...
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by fisikos50.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ