Παράλληλη σύνδεση

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31653 από tileolo
Απαντήθηκε από tileolo στο θέμα Απ: Παράλληλη σύνδεση
λαθος τα ειπα πριν.
Εγώ νομίζω ότι στο σχέδιο 2 η τριοδη μπορεί να δουλέψει. Οι Δπ που προκύπτουν και συνεπώς οι ροές είναι ίδιες με την περίπτωση που βρίσκεται πριν άπο τον κυκλοφορητή στην επιστροφή. Θα μπορούσε και να πάρει τον κυκλοφορητή και να τον βάλει στην κοινή επιστροφή μαζί με την τρίοδη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31655 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Απ: Παράλληλη σύνδεση

χρηστος8 έγραψε:

fotisbasm έγραψε: με μπέρδεψες!!!! :silly: :blink: :silly:

στο σχεδιο 2 , τι μπορω να κάνω , να ειναι σωστο και να μην χρειαστει να αγορασω κυκλοφορητή , εαν δεν σου κανει κοπος σχεδιασετε το οπως πιστευεις εσυ χωρις ομως με δευτερο κυκλοφορητή




Φωτη με εναν κυκλοφορητη και για τους δυο λεβητες η τριοδη που δινει ο Σαβαιδης δεν μπαινει...βασικη προυποθεση τοποθετησης της ειναι κυκλοφορητης και τριοδη στην επιστροφη...κατι που εσυ δεν εχεις.
Πηρες κατ αρχην τριοδη κι αν ναι ποια;;


ακομα δεν τον παρελαβα , δεν ξερω τι θα εχει μεσα .

ο κυκλοφορητης θα δουλευει η για πετρελαιο η για πελλετ οχι και τα 2 μαζι , γιαυτο και τόσες βανες λεω να βαλω (ανοιγω-κλεινω αναλογα τι θελω να χρεισιμοποιω)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by fotisbasm.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31679 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Παράλληλη σύνδεση
Αγαπητέ φίλε Φώτη.
Μια μικρή παρατήρηση χωρίς να να θέλω να σε θίξω και το λέω ειλικρινά.

Γράφεις στο πόστ σου λίγο παραπάνω την φράση

και το δεύτερο όπως θέλω να το κάνω .


Εσύ θα το κάνεις φίλε μου;
Γιατί με το συμπάθιο βλέποντας το διάγραμμα σου καταλαβαίνω ότι δεν έχεις σχέση με τον χώρο.
Τα θερμαντικά σώματα δεν συνδέονται έτσι όπως δείχνεις αλλά ανάποδα. Η προσαγωγή είναι από πάνω.
Το δοχείο διαστολής δεν είναι σωστό μεσολαβούν βάνες και είναι επικίνδυνο.
Αυτά είναι τα αρνητικά σχόλια.
Τα θετικά όμως είναι ότι το κύκλωμα θα λειτουργήσει γιατί ροικά είναι σωστό (πλην των παραπάνω) εκτός αν η τρίοδη έχει κάποια ιδιαιτερότητα (που λέει ο Χρήστος παραπάνω) και δεν την γνωρίζω.
Αλλά νομίζω την esbe 500 έχει και δεν υπάρχει πρόβλημα.


Tileolo δεν μας είπες.
Λειτούργησε το σύστημα καλά;

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31701 από tileolo
Απαντήθηκε από tileolo στο θέμα Απ: Παράλληλη σύνδεση
Είδες τις φώτο πιο πανω; μια είναι ειδικά για εσένα :) πριν βαλω μονωσεις
Το κύκλωμα και οι αυτοματισμοί δουλεύουν μια χαρά. Ο λέβητας κάνει κάτι κολπα με τον κοχλια
αλλα ελπίζω να λυθούν.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by tileolo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31702 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Απ: Παράλληλη σύνδεση

aithio έγραψε: Εσύ θα το κάνεις φίλε μου;
Γιατί με το συμπάθιο βλέποντας το διάγραμμα σου καταλαβαίνω ότι δεν έχεις σχέση με τον χώρο.
Τα θερμαντικά σώματα δεν συνδέονται έτσι όπως δείχνεις αλλά ανάποδα. Η προσαγωγή είναι από πάνω.
Το δοχείο διαστολής δεν είναι σωστό μεσολαβούν βάνες και είναι επικίνδυνο.
Αυτά είναι τα αρνητικά σχόλια.
Τα θετικά όμως είναι ότι το κύκλωμα θα λειτουργήσει γιατί ροικά είναι σωστό (πλην των παραπάνω) εκτός αν η τρίοδη έχει κάποια ιδιαιτερότητα (που λέει ο Χρήστος παραπάνω) και δεν την γνωρίζω.


Θα το κανει φιλος υδραυλικος θα μου κανει πολυ καλη τιμη απλα ειναι τις "παλιας σχολης" μου ειπε δεν χρειαζετε τριοδη αλλα , αλλα διαβαζω εγω ,

για τα σωματα το ξερω απλα δεν μου εβγενε το σχεδιο εκεινη την στιγμη , αλλωστε η ουσια αλλου ειναι .

ο υδραυλικος απο την εταιρια οπου θα παρω τον λεβητα ειναι γτπ , τον παρακαλαω τοσο καιρο να ερθει να κανει μελετη και ακομα στο ερχομαι ειναι . εταιρια οπου θα παρω τον λεβητα δεν θελω να αλλαξω γιατι μου εχει κανει πολυ καλη τιμη .

Ειμαι σε απογνωση , ειλικρινα δεν ξερω εαν παραβενω ορους του φορουμ αλλα εαν κάποιος υδραυλικος με πολυ καλες γνωσεις και καλες τιμες και ειναι απο θεσσαλονικη ας μου στειλει ενα μαιλ να βρεθουμε να το δει τον χωρο και να μου κανει τιμη .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31733 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Παράλληλη σύνδεση
Φίλε Φώτη δεν παραβαίνεις κανέναν κανόνα.

Τileolo είμαι ευχαριστημένος που λειτούργησε σωστά το κύκλωμα αλλά για να είμαι ειλικρινής στην περίπτωση σου το περίμενα.
Το περίμενα για 2 λόγους.
Απο τις ερωτήσεις που έκανες καταλάβαινα ότι ναι μεν δεν γνωρίζεις πολλά από υδραυλικά κυκλώματα αλλά θα τα κατανοούσες γρήγορα αφού γνώριζες από ηλεκτρικά κυκλώματα και αυτοματισμούς.
Αν και ήμουν επιφυλακτικός για ευνόητους λόγους έπιασες το διάγραμμα και το έκανες πράξη, άτιμε φίλε :cheer: .
Και να φανταστείς ότι εγώ δεν έχω κατασκευάσει εγκαταστάσεις από βιοκαύσιμα... Αλλά όταν έχεις να κάνεις με κυκλώματα υδραυλικά αν γνωρίζεις κάποιες βασικές αρχές ασφαλείας του κάθε καυσίμου τα κυκλώματα δεν αλλάζουν.
Δες εδώ μία σύζευξη σε αέριο με μίκτη όπου μια πολυκατοικία λειτουργεί με δύο επίτοιχα λεβητακια.
udravlikos.gr/images/new/2011/DSC00435.jpg

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ