Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53660 από makiskat
Απαντήθηκε από makiskat στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
ναι ξεκιναει καθε 1 ωρα. και απο οσους εχω δει, ειναι παντου το ιδιο. εβαλα 4 τετοιους λεβητες και ειναι απο το εργοστασιο ετσι οπως ξερετε και σεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53672 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Τελικά αυτή η ρύθμιση μπήκε στην τελευταία εισαγωγή με την έκδοση λογισμικού 2.12GR. Περιμένουμε απάντηση από το εργοστάσιο πως θα μπορέσουμε να το διορθώσουμε..

Αν μας πούνε πως αλλάζει ο χρόνος τότε το μηχανάκι είναι μια χαρά. Θα τα 'σπάσει' και του χρόνου θα κοστίζει 3500€..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53767 από manosvitacar
Απαντήθηκε από manosvitacar στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Εμένα πάντως μόλις παει η θερμοκρασία νερού στους 66 βαθμούς βάζει μπροστά και ανεβάζει μεχρι 70 μετα θα σταμάτησει όχι κάθε μα ώρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53781 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Αν είναι με τον θερμόστατη ανοικτό τότε είναι σωστό . Το πρόβλημα είναι όταν ο θερμοστατης είναι κλειστός δηλαδή όταν έχουμε την επιθυμητή θερμοκρασία στον χώρο ...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53857 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Συμφωνα με το δικο μου αντιπρόσωπο η επανεναυση του καυστηρα συμβαινει οταν η θερμοκρασια του νερου πεσει 5 βαθμους απο τη ρυθμισμενη ή απο αυτη που εκλεισε ο θερμοστατης τελευταια φορα.
Αυτο συμβαινει στην τελευταια παρτιδα που εχουν το τελευταιο λογισμικο.
Συμφωνα με τον ιδιο η διορθωση απαιτει παραμετροποιηση με pc.
Βεβαια δεν γνωριζε για το κρυφο μενου οποτε πιθανο να γινετε και απο εκει.
Καποια ρυθμιση που υπαρχει στο κρυφο μενου με κωδικο 15 και γραφει κατι για τον αερα και εχει επιλογη απο 30-70 βαθμους γνωριζει κανεις τι ακριβως αφορα?
Επισης εχει ψαξει κανενας στο κρυφο μενου ολους τους κωδικους?? Πιθανον η ρυθμιση που ψαχνουμε να βρισκετε καπου εκει...
Οσο αφορα στις καυσεις και στη μουτζουρα του λεβητα η δικια μου αποψη ειναι οτι οφειλετε αποκλειστικα στο καυσιμο. Ακουσα πολλους για μουτζουρα και καθαρισμα καθε 3-4 μερες με καυση πυρινοξυλου.
Εγω καιω πυρινα απο αρχες Νοεμβρη και καθαρισα το λεβητα μια φορα (οχι γιατι ηταν απαραιτητο) αλλα για "εμπειρια".
Στα τουμπα ειχε ελαχιστη σκονη μαυρη σαν αυτη που εβγαζε ο καυστηρας πετρελαιου.
Αυτα απο μενα και παραμενει αγκαθι η ρυθμιση για τη διατηρηση της φλογας αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι το ιδιο συμβαινει και σε μενα. Δεν το ειχα προσεξει και τωρα με τα κρυα ειναι δυσκολο να το διαπιστωσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53883 από medousa89
Απαντήθηκε από medousa89 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
η επανεκκίνηση γίνεται όταν ανοίξουμε τον θερμοστάτη χώρου για πρώτη φορά και αποκεί και πέρα μόλις κλείσει κάνει εκκινήσεις ,αν όμως κλείσουμε από το κουμπί on/off του λέβητα τοτε σαν να μηδενίζει και πρέπει να ξανανοίξουμε τον θερμοστάτη χώρου , και εξαρτάτε από την θερμοκρασία ανοίγματος κλεισίματος του κυκλοφορητή που θα επανεκκινεί
Τώρα με του κωδικού έχω βρει του έξεις
-15 για ρυθμίσεις
-30 για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων
- 245 για τα 10 τελευταία σφάλματα
- 250 πόσες ώρες έχουν δουλέψει κοχλία ,ανεμιστήρα και κυκλοφορητής .

μπορεί το 245 και 250 να κάνουν το αντίστροφο δεν είμαι σίγουρος 100%

για τον αερα που εχει επιλογη απο 30-70 είναι για εξτρά προθέρμανση αερα το οποιο δεν υπάρχει

Και ναι απαιτει παραμετροποιηση με pc, αλλα θελει μια συσκευή να ένωση την πλακετα με το pc το PIC KIT 2 ή avr programmer και να εισαι γκουρού στον προγραμματισμό και στα ηλεκτρονικά
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by medousa89.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.190 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ