Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54108 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Παιδες κοιμηθητε ισυχοι βρικα λυση στο προβλημα μας :lol: :lol: :lol:
και να αναβαθμισουμε το λεμητα σε τελευταιας γενιας :silly: :silly: :silly:
η λυση ειναι εδω www.pwrtech.gr/pinakes-leviton-thermosta...pellet-biomazas.html

και ενας πιο απλος ο οποιος περιλαμβανει και τη ρυθμιση που μας αφορα
www.pwrtech.gr/pinakes-leviton-thermosta...automati-enaysi.html

Νομιζω και ο δικος μας θα εχει τροπο παραμετροποιησης αλλα δεν τον βρικαμε ακομα
Παντως εχω μια αλυτη απορια ακομα. Στο κρυφο μενου αναφερει κατι για λειτουργια ανεμιστηρα και εχει επιλογη απο 30-70 βαθμους. Αυτο τι ειναι? Μηπως εχει γινει καμια πατατα στη μεταφραση και αφορα τη λειτουργια συντηρησης θερμοκρασιας νερων???
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sakic.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54110 από makiskat
Απαντήθηκε από makiskat στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
καλα το ειδα και κανει τα παντα? ποσο θα στοιχιζει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54111 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

makiskat έγραψε: καλα το ειδα και κανει τα παντα? ποσο θα στοιχιζει?


χαχα αλλον ενα λεβητα χαχα
κοιτα και τον πιο απλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54121 από papg
Απαντήθηκε από papg στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Αμα βλέπω σε ξυλοκάζανα να τα φορτώνουν με ηλεκτρονικά για δήθεν καλύτερη διαχείριση και να προκαλούν περισσότερα προβλήματα απο αυτά που λύνουν κάτι δεν μου αρέσει στην όλη φάση.
Σε αυτούς τους λέβητες το πρώτιστο είναι τα ασφαλιστικά και η διαχείριση του λέβητα γίνεται με απλά υλικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54136 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Λοιπόν κύριοι χθες έκανα κάποια test και βρήκα πως δουλεύει το σύστημα με την συντήρηση (αν έβρισκα και πως ρυθμίζεται θα είμασταν άρχοντες)..

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

¨Εβαλα πυρηνόξυλο του ζαχαριουδάκη (παρεπιπτόντως ήταν μάπα - μας πούλησε περσινό).

Ρυθμίσεις λέβητα: 65 θερμοκρασία , τροφοδοσία 1'' αναμονή 25'' αέρας στο 2 κλαπέτο στο ανοικτό. Δοκιμάστε αυτές τις ρυθμίσεις να μου πείτε την γνώμη σας, μου φαίνεται ότι κάνει καλύτερη καύση.

Έναυση λέβητα 18:30 με θερμοκρασία νερών 32 βαθμούς.

Στις 22:08 έκλεισα τον θερμοστάτη με θερμοκρασια λέβητα 65 βαθμούς (αφού σταμάτησε) είχε κάψει 1,4 κουβά υλικό ήτοι (ζύγισμα με ζυγαριά) 10,08 kg από 18:30 ώς 10:08. Ενδιάμεσα σίγουρα πρέπει να είχε κάνει τουλάχιστον μία συντήρηση.

Λοιπόν πάντα κλειστός ο θερμοστάτης..

22:38 64 βαθμούς νερό λέβητα
22:48 64 βαθμούς νερό λέβητα
22:57 64 βαθμούς νερό λέβητα
23:05 63 βαθμούς νερό λέβητα
23:13 62 βαθμούς νερό λέβητα
23:20 62 βαθμούς νερό λέβητα
23:23 61 βαθμούς νερό λέβητα
23:34 60 βαθμούς νερό λέβητα
23:44 59 βαθμούς νερό λέβητα και έναυση λέβητα με τον θερμοστάτη κλειστό.

Ο κυκλοφορητής ξεκίνησε και δούλεψε για 40'' περίπου πριν σταματήσει πάλι. Αυτό ήταν αρκετό για να μου ρίξει τα νερά του λέβητα στους 50 βαθμούς. Σταμάτησε ο κυκλοφορητής και δεν ξεκίνησε πάλι.

23:56 58 βαθμούς νερό λέβητα
23:58 62 βαθμούς λέβητα και σταμάτησε η λειτουργία του με τον θερμοστάτη πάντα κλειστό.

14 λεπτά ακριβώς η λειτουργία του λέβητα μετρημένο με χρονόμετρο.

Με την αδράνεια ο λέβητας εντός 4 λεπτών έφτασε στους 68 βαθμούς.

Βρίσκω με την βοήθεια του κουβά και της ζυγαριάς ότι το υλικό που λείπει είναι 1,2 kgr περίπου
με 33 τροφοδοσίες άρα 1200 gr/33 = 36,36 gr ανά τροφοδοσία.

Οπότε σε 60 λεπτά συνεχούς λειτουργίας με φλόγα ο λέβητας καίει περίπου 5 Kg/h με 10% συν πλην με το συγκεκριμμένο καύσιμο. Σίγουρα με καύσιμό άλλο με μεγαλύτερη θερμογόνο θα καίει λιγότερο. Δεν νομίζω ότι θα βρω χειρότερο καύσιμο από αυτό που καίω τώρα.

Από τις 23:58 ως 8:00 με τον θερμοστάτη κλειστό συνέχεια είχε κάψει έναν κουβά υλικό ακριβώς με την συντήρηση μόνο, ήτοι 7,2 kgr ζυγισμένο δηλαδή 0,9 kgr/h κατά μέσο όρο περίπου.

Επίσης τις ρυθμίσεις του κυκλοφορητή τις γύρισα στις εργοστασιακές. Με αυτό τον τρόπο η θερμοκρασία του δικτύου με του λέβητα ανεβαίνει παράλληλα και δεν κάνει βουτιά 10 βαθμών η θερμοκρασία του λέβητα όταν ξεκινάει ο κυκλοφορητής στους 55 βαθμούς. Δηλαδή δεν κάνει υγροποιήσεις.. Τελικά ο κατασκευαστής κάτι ήξερε που τις είχε έτσι..

Δεν βρίσκω νόημα να ξεκινάει ο κυκλοφορητής για ένα λεπτό στην αρχή της διαδικασίας συντήρησης της θερμοκρασίας και να σου ρίχνει πολύ την θερμοκρασία. Πιστεύω ότι αν δεν το έκανε αυτό με 7 λεπτά λειτουργείας και την μισή κατανάλωση θα έκανε την ίδια δουλεία. Εκεί είναι το σφάλμα του κατασκευαστή..
Διόρθωση σε αυτό. Αν δεν έχετε by-pass όπως εγώ στην επιστροφή τότε έχει την συμπεριφορά που γραφω παραπάνω. Αν μπει by-pass π.χ με μία τρίοδη η συμπεριφορά του θα αλλάξει τελείως, μπορεί και να καίει 400-500 gr στην κάθε συντήρηση, ένανούμερο το οποίο είναι λογικό διότι με αυτόν τον τρόπο δεν θα επιστρέφει κρύα νερά κατα την 40'' λειτουργία του κυκλοφορητή οπότε θα ανεβάζει την θερμοκρασία στους 62 βαθμούς πολύ γρήγορα.

Διαβάστε πολύ καλά το manual..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vag1234.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole, sakic, makiskat

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54140 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
μπορεις να ανοιξεις αυτο το pdf και να μας πεις τι λεει ή να το ανεβασεις εδω γιατι εχω block sto browser?
www.oikofire.gr/pdfs/optimusbio.pdf

edit: αστο το βρηκα αλλου :lol:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sakic.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.180 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ