Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56189 από makiskat
Απαντήθηκε από makiskat στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
εμενα εχει ζεστο 60 και επιστροφη 45 βαθμους. και μπορειτε να μου πειτε τι ειναι η ενδειξη σπιτακι στον πινακα?
επισης θεωρω οτι το μεγαλο λαθος ειναι που σβηνει ο κυκλοφορητης οταν σβησεις το θερμοστατη χωρου, δεν μου ζεσταινει τ νερο του ηλιακου ετσι, δεν φτανει.

να ζητησω και κατι ,εχετε ολους τους κωδικους του μενου παραμετροποιησης? εμενα ειναι το 2.11gr
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by makiskat.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56285 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

makiskat έγραψε: εμενα εχει ζεστο 60 και επιστροφη 45 βαθμους. και μπορειτε να μου πειτε τι ειναι η ενδειξη σπιτακι στον πινακα?
επισης θεωρω οτι το μεγαλο λαθος ειναι που σβηνει ο κυκλοφορητης οταν σβησεις το θερμοστατη χωρου, δεν μου ζεσταινει τ νερο του ηλιακου ετσι, δεν φτανει.

να ζητησω και κατι ,εχετε ολους τους κωδικους του μενου παραμετροποιησης? εμενα ειναι το 2.11gr


Κωδικός 30, 15, 245 & 250 ή 255 αν θυμάμαι καλά.

Με τόσο χαμηλή θερμοκρασία επιστροφής δεν σου κάνει υγροποιήσεις-πίσσα??

Σήμερα ανακάλυψα και μία άλλη ρύθμιση μειώνοντας και άλλο έτσι την κατανάλωση.

Επειδή ο αέρας στο 2 με το πυρηνόξυλο που καίω δεν δούλευε η φλόγα απόλυτα σωστά έκλεισα το τάμπερ του αέρα στον φυσητήρα στα 4/6 και αύξησα την αναμονή κατά 10 δευτερόλεπτα. Το αποτέλεσμα ήταν να έχω μία ομοιόμορφη φλόγα συνεχώς στον θάλαμο καύσης χώρίς να εκτοξεύονται άκαυστα... Η θερμοκρασία εξόδου καυσαερίων έπεσε στους 125 βαθμούς αλλά θα δούμε πως θα πάει...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56327 από medousa89
Απαντήθηκε από medousa89 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

makiskat έγραψε: μπορειτε να μου πειτε τι ειναι η ενδειξη σπιτακι στον πινακα?


το σπιτάκι εμφανίζεται οταν ειναι κλειστός ο θερμοστάτης χώρου ή εχει πιάσει θερμοκρασια και έκλεισε

δεύτερο κυκλοφορητή έχεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56348 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε:

makiskat έγραψε: εμενα εχει ζεστο 60 και επιστροφη 45 βαθμους. και μπορειτε να μου πειτε τι ειναι η ενδειξη σπιτακι στον πινακα?
επισης θεωρω οτι το μεγαλο λαθος ειναι που σβηνει ο κυκλοφορητης οταν σβησεις το θερμοστατη χωρου, δεν μου ζεσταινει τ νερο του ηλιακου ετσι, δεν φτανει.

να ζητησω και κατι ,εχετε ολους τους κωδικους του μενου παραμετροποιησης? εμενα ειναι το 2.11gr


Κωδικός 30, 15, 245 & 250 ή 255 αν θυμάμαι καλά.

Με τόσο χαμηλή θερμοκρασία επιστροφής δεν σου κάνει υγροποιήσεις-πίσσα??

Σήμερα ανακάλυψα και μία άλλη ρύθμιση μειώνοντας και άλλο έτσι την κατανάλωση.

Επειδή ο αέρας στο 2 με το πυρηνόξυλο που καίω δεν δούλευε η φλόγα απόλυτα σωστά έκλεισα το τάμπερ του αέρα στον φυσητήρα στα 4/6 και αύξησα την αναμονή κατά 10 δευτερόλεπτα. Το αποτέλεσμα ήταν να έχω μία ομοιόμορφη φλόγα συνεχώς στον θάλαμο καύσης χώρίς να εκτοξεύονται άκαυστα... Η θερμοκρασία εξόδου καυσαερίων έπεσε στους 125 βαθμούς αλλά θα δούμε πως θα πάει...


Τελικα τι ρυθμιση εχεις?
Μεχρι να καταλληξουμε θα τα διαλυσουμε τα μηχανακια.
Η ρυθμισεις νομιζω πως ειναι κατι εντελως υποκειμενικο και παιζουν αναλογα το καυσιμο και τις απαιτησεις θερμανσης.
Εγω για ενα μηνα περιπου νομιζα οτι ειχα καταλήξει και μολις το Σ-Κ καταλαβα οτι οι ρυθμισεις μου ηταν λαθος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56424 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Οι ρυθμίσεις που έχω είναι 2'' τροφοδοσία , 55'' αναμονή, 2 αέρας, κλαπέ καμινάδας ανοικτό, κλαπέ φυσητήρα στα 4/6 κλειστό, θερμοκρασία λέβητα 66 βαθμοί, ανοιγμα κυκλοφορητή 55 βαθμούς. Κυκλοφορώ με το φανελάκι σπίτι σε 1 ώρα.. αν εγκαταστήσω την 55αρα τρίοδη αυτές οι ρυθμίσεις μπορεί να αλλάξουν..

Αλλά όπως σωστά ανάφερες καίω πυρηνόξυλο πολύ μάπα με 16 % υγρασία, με πολύ στάχτη και σε κανέναν άλλο δεν θα ταιρίαζουν οι παραπάνω ρυθμίσεις εκτός αν έχεις τον 40αρι, τις ίδιες απαιτήσεις σε θέρμανση & καις ακριβώς το ίδιο ΜΑΠΑ ΥΛΙΚΟ με εμένα που έχω προμηθευτεί από τον ΖΑΧΑΡΙΟΥΔΑΚΗ. Τονίζω τον προμηθευτή διότι στην αρχή μπορεί να έκανε χαρά που με δούλεψε... ήδη έχω σταματήσει 5 συμπολίτες που ετοιμαζόντουσαν να παραγγείλουν από τον παραπάνω έμπορο..

Προσφορά όποιος θέλει του στέλνω 4 τσουβάλια από το παραπάνω υλικό να το δοκιμάσει και να φρίξει..

Τι ρυθμίσεις έχεις τώρα γιατι έχω μείνει στο 1'' 27'' που είχες αναφέρει??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56481 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
vag1234
Μπορεις να ανεβασεις μια φωτογραφια του πυρηνοξυλου.?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.160 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ