Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140560 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
quote]

Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον Βαγγέλη και από μένα για τις υπερπολύτιμες πληροφορίες του :) :)
Και μία ακόμα συμβουλή...... Λες όχι τροφοδοσία 1΄'. Δηλαδή εγώ που έχω 1΄' 40 πως να το τροποποιήσω;;
( Αύριο έρχεται φίλος υδραυλικός - όχι θερμουδραυλικός- για να δεί το θέμα με τα ζεστά νερά που έχω και θα ενημερώσω.... )[/quote]

Με τα ζεστά νερά βρήκα λύση από τον φίλο υδραυλικό. Ο κυκλοφορητής του Boiler ( που είναι κοινός σε πετρέλαιο - πέλλετ ) ήταν ρυθμισμένος να ανοίγει στους 30 όταν καίει το πετρέλαιο. Το ρυθμίσαμε στους 45 ΄στο πέλλετ και το νερό πλέον είναι καυτό..και δεν γκρινιάζει και το έτερον ήμισυ... :)
Ρύθμισα και τον Τούρκο στο 2' 80΄' και όλα μια χαρά...Και με το πέλλετ της alfawood που καίω to μηχάνημα είναι turbo!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140576 από pXGL
Απαντήθηκε από pXGL στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
...θα ήθελα και εγώ να καταθέσω τις ευχαριστίες μου για όλα τα μέλη που βοηθούν με τις γνώσεις τους στην σωστή λειτουργία του μηχανήματος μας,βεβαίως και του κ.Βαγγέλη.
:( :( Μπορεί κάποιος να μου πεί γιατί όταν καίω πέλλετ μου βγάζει καπνό από το συλό; Ελκυσμός....Πώς αντιμετωπίζετε...
Επίσης αυτά τα νούμερα 2.80 κτλ που δίνετε παρακάτω τί αφορούν;
Τέλος θα ήθελα να ενημερώσω τα αγαπητά μέλη σχετικά με το ρελέ του μοτέρ ότι το καίει γιατί είναι μικρό...τουλάχιστον στην έκδοση που έχω έγω...40άρι του 2011.εάν κάποιος θέλει μπορώ να του πώ περισσότερα περί αυτού.
Τελικά με την συντήρηση του μοτέρ-μειωτήρα βρήκατε καμία άκρη;

Eυχαριστώ και ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140577 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Για το θεμα του καπνού πρέπει να βάλεις στο καπάκι του σιλο μεντεσέδες και κλειδαριά ώστε να σφραγίζει καλά. Έτσι θα σταματήσει ο καπνός .

Για το ρελε . Γιατί δεν βάζεις μεγαλύτερο ;;

Το 2 ειναι τροφοδοσία και το 80 αναμονή ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140606 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

pXGL έγραψε: ... :( :( Μπορεί κάποιος να μου πεί γιατί όταν καίω πέλλετ μου βγάζει καπνό από το συλό; Ελκυσμός....Πώς αντιμετωπίζετε...
.


Φίλε μου και εγώ τον Ιανουάριο φέτος που εγκατέστησα τον τούρκο το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα. Εβαλα μεντεσέ ρυθμιζόμενο ( νομίζω πεταλούδα το λένε ) στο καπάκι και στην μέσα και κάτω πλευρά πλευρά του ( που εφάπτεται με το σιλό ) κόλλησα κάτι σαν αφρολέξ και ο καπνός σταμάτησε τελείως. Επίσης εμένα έβγαζε καπνό και στις 4 γωνίες του σιλό ( στις κολλήσεις του ) και έβαλα σιλικόνη μάυρη - ειδική για υψηλές θερμοκρασίες μέχρι 1200- με 6€ και καθάρισα...Όλα αυτά βέβαια χάρη στην βοήθεια του του Βαγγέλη...καθότι είμαι ολίγον άσχετος :)
Από ότι λένε οι ειδικοί εδώ πέρα στο σιλό δεν πρέπει να περνάει αέρας ( και να βγάζει καπνό βέβαια ) γιατί έχεις κίνδυνο επιστροφής φλόγας από το καζάνι στο σιλό...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140822 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Χτες το απογευμα αντικατεστησα τον φθαρμενο κοχλια με τον νεο ανοξειδωτο, ολα κυλανε ρολοι!!!

Παρακατω παραθετω συγκριση φθαρμενου- νεου κοχλια



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141136 από DIAS
Απαντήθηκε από DIAS στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Καλησπέρα στη παρέα ,Εύχομαι καλό χειμώνα

Διάβασα όλες τις τελευταίες σελίδες και είδα ότι προέκυψαν νέα θέματα. Κοχλίας ,μειωτήρας κλπ

¨Εκανα και εγώ την απαιτούμενη συντήρηση, αλλά ευτυχώς δέν έχω προς το παρόν τέτοια προβλήματα.
Το πρόβλημα το δικόμου είναι η πίσα, όπως θα δείτε στις φώτο που ανέβασα, παρότι έχω βάλει την τρίοδο.

Μέχρι σήμερα που γράφω εχω ανάψει μερικές ώρες μόνο τον λέβητα πετρελαίου.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DIAS. Αιτία: λάθος φώτο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.164 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ