Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31956 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

jester7 έγραψε:

Jole έγραψε: Καλημερα sakic!
Σε ποια περιοχη βρισκεσαι; Εγω συνορα Αττικης- Βοιωτιας


Jole συντοπίτης και εσύ?Εγώ μένω Ερυθρές....

Καλησπέρα και απο εμένα.
Πριν απο μια βδομάδα εγκατέστησα τον Termodinamik eky/s 60 (ή optimus bio που τον πουλάνε πολλά καταστήματα).
Κόστος αγοράς 2300 (εισαγωγή απευθείας απο Τουρκία με μεσάζοντα)
Το μηχάνημα το δουλέψανε 4-5 γνωστοι την περσινή σαιζόν και τελικά καταστάλαξα και εγώ μιας και το value for money (τουλάχιστον για εμένα που ψάχνω 1,5 χρόνο) είναι πάρα πολύ καλό.
Οι πρώτες εντυπώσεις ήταν αρκετά καλές.
Δοκιμάστηκε με βιομάζα αλλά και με πέλλετ.
Με το πέλλετ ανέβασε πολύ πιο γρήγορα θερμοκρασία και την κράτησε πιο πολύ ωρα αφου έσβησα το μηχάνημα όπως επίσης η μυρωδιά απο την καύση ήταν ελάχιστη.
Η βιομάζα απο την άλλη έχει πολύ καλύτερη απόδση για την τιμή της και μές στην εβδομάδα πάω για αγορα 6-7 τόνων.


Βιομαζα εννοεις το πυρινοξυλο?
Σε ποια τιμη το βρικες?
Και να σε ευχαριστησω γιατι εισαι ο πρωτος και μοναδικος που παραθετεις εμπειρια απο το συγκεκριμενο λεβητα και οχι ακουσα, μου ειπαν, φανταζομαι γιατι ειναι Τουρκικος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31976 από jester7
Απαντήθηκε από jester7 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

sakic έγραψε:
Βιομαζα εννοεις το πυρινοξυλο?
Σε ποια τιμη το βρικες?
Και να σε ευχαριστησω γιατι εισαι ο πρωτος και μοναδικος που παραθετεις εμπειρια απο το συγκεκριμενο λεβητα και οχι ακουσα, μου ειπαν, φανταζομαι γιατι ειναι Τουρκικος...


Όχι δεν εννοώ το πυρηνόξυλο.
Η βιομάζα είναι σαν σκόνη και μπορεί να περιέχει απο πυρήνα μέχρι και κόπρανα ζώων, όλα μαζί αλεσμένα.
Στη περιοχή μου βρήκα βιομάζα με 150Ε/τόνο και πυρηνόξυλο 140Ε/τόνο (σε τσουβάλια) αλλά συνεχίζω να ψάχνω γιατί πέρσι ήταν πιο χαμηλές οι τιμές.
Εστιάζω κυρίως σε παραγωγούς και όχι εμπόρους για να το βρω πιο φτηνά.
Σήμερα έμαθα και για ένα ντόπιο που έφερε πυρηνόξυλο με 130Ε/τόνο αλλά χύμα.
Μέσα στην εβδομάδα θα έχω και άλλες πληροφορίες.
Όσο αφορά το μηχάνημα,είδα και απο τον ανθρωπο που μου το έφερε,πλήρες φωτορεπορταζ απο το εργοστάσιο παραγωγής.
Απλά θα σου πω οτι 4-5 γνωστοί (οι οποίοι ήταν πολύ δύσπιστοι και fan των πέλλετ) ήρθαν και το είδαν σε λειτουργία και μάλλον θα παραγγείλουν λόγω value for money.
Ο υδραυλικός που το εγκατέστησε με είχε ζαλίσει για πέλλετ και λόγω της δουλειάς του είχε αποφασίσει απλά να κάνει μετατροπή με καυστήρα πελλετ στον λέβητα του πετρελαίου του.
Σήμερα ήρθε και μου είπε οτι μάλλον θα αγοράσει και αυτός το ίδιο γιατί του άρεσε και η λειτουργία του αλλά πάνω απο όλα η αξία του (2000Ε το 40kw και 2200Ε το 60kw).
Μάλιστα μου είπε οτι ενώ για το σπίτι του το 40αρι είναι μια χαρά θα πάρει το 60αρι λόγω μικρής διαφοράς.
Τώρα, όσο αφορά τη συντήρηση του μηχανήματος ο κατασκευαστής λέει τα εξής:
-Καθάρισμα τούμπο 1 φορά το μήνα
-Καθάρισμα του ταψιου στάχτης 1 φορά κάθε 3-4 ημέρες
αλλά λόγω της εμπειρίας χρήσης απο τους γνωστούς θα κάνω εβδομαδιαίο καθαρισμό των τούμπο για καλύτερη συντήρηση του μηχανήματος (παίρνει μόνο ένα 20λεπτο).
Για ότι πληροφορίες θες,εδώ είμαι....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sakic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31999 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Καλησπερα συντοπίτη jester7!
Επιτελους να παρουμε καμια παραπανω λεπτομερεια να δουμε πού θα κατασταλαξουμε μ´ αυτην την ιστορια!!
Πόσο σου πηρε ο υδραυλικος;
Είχε ξαναεγκαταστήσει τον συγκεκριμενο λεβητα;
Αν μπορεις, χωρις να σε κουραζω, πες μου λεπτομερειες της εγκαταστασης.
(Πχ:Το manual του λεβητα λεει πως χρειαζεται καμιναδα Φ200, εσυ αλλαξες καμιναδα, εκανες παραλληλη συνδεση με τον λεβητα πετρελαιου, δοχειο διαστολησ ανοικτο ή κλειστο κ ποσα lt, εβαλες τριοδη βανα; Κ ο, τι αλλο θεωρεις εσυ σημαντικο)
Σ´ ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32029 από jester7
Απαντήθηκε από jester7 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Jole έγραψε: Καλησπερα συντοπίτη jester7!
Επιτελους να παρουμε καμια παραπανω λεπτομερεια να δουμε πού θα κατασταλαξουμε μ´ αυτην την ιστορια!!
Πόσο σου πηρε ο υδραυλικος;
Είχε ξαναεγκαταστήσει τον συγκεκριμενο λεβητα;
Αν μπορεις, χωρις να σε κουραζω, πες μου λεπτομερειες της εγκαταστασης.
(Πχ:Το manual του λεβητα λεει πως χρειαζεται καμιναδα Φ200, εσυ αλλαξες καμιναδα, εκανες παραλληλη συνδεση με τον λεβητα πετρελαιου, δοχειο διαστολησ ανοικτο ή κλειστο κ ποσα lt, εβαλες τριοδη βανα; Κ ο, τι αλλο θεωρεις εσυ σημαντικο)
Σ´ ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!


Καλημέρα,
Ο υδραυλικός μου πήρε 350Ε (δούλεψε 2 μέρες γεμάτες και 5-6 απογεύματα).Έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά και μου έφτιαξε και τα ηλεκτρολογικά (συμπεριλαμβάνονται στα 350).
Δεν είχε ξαναεγκαταστήσει ίδιο λέβητα αλλά βλέποντας το σχέδιο για 5 λεπτά κατάλαβε τι παίζει.
Καμινάδα φ200 έβαλα, δοχείο διαστολής 50 λίτρα κλειστό και η σύνδεση ήταν παράλληλη με το λέβητα πετρελαίου. Δεν έβαλα τρίοδη βάνα γιατί ο Termodinamik θα δουλεύει κατα βάση οπότε γιατί να πλήρωνα 130-150Ε για μια ηλεκτροβάνα?
Μετα απο προτροπή μου και ενώ ο υδραυλικός τσίνισε λίγο, έβαλα βάνες και διακόπτη επιλογής (για το ρεύμα).
Αυτά εν ολίγοις αν υπάρχουν και άλλες απορίες εδώ είμαστε....
Δεν μου είπες Jole απο που είσαι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32100 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Καλησπερα!!
Κοντα στον Αυλωνα μενω!
Φανταζομαι οτι 350€ σου πηρε ο υδραυλικος για την εργασια του... :dry:
Για τα παρελκομενα(καμιναδα, βανες, δοχειο διαστολης κτλ); ή ακομη καλυτερα ποσο σου πηγε το συνολικο κοστος;;
Σε ρωταω γιατι εχω παρει 3 προσφορες που ειναι "οτι να ´ναι":
Με αγορα 2150€ τον optimusbio( ή Ekys 40):
1)2800€ χωρις καινουργια καμιναδα αλλα συνδεση στου πετρελαιου που ειναι Φ180 μονωμενη
2)3800€ με νεα 4μετρη καμιναδα μονωμενη
3)4300€ ´´. ´´. ´´. ´´. ´´
Αντε βγαλε ακρη...... :S :angry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32105 από jester7
Απαντήθηκε από jester7 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Jole έγραψε: Καλησπερα!!
Κοντα στον Αυλωνα μενω!
Φανταζομαι οτι 350€ σου πηρε ο υδραυλικος για την εργασια του... :dry:
Για τα παρελκομενα(καμιναδα, βανες, δοχειο διαστολης κτλ); ή ακομη καλυτερα ποσο σου πηγε το συνολικο κοστος;;
Σε ρωταω γιατι εχω παρει 3 προσφορες που ειναι "οτι να ´ναι":
Με αγορα 2150€ τον optimusbio( ή Ekys 40):
1)2800€ χωρις καινουργια καμιναδα αλλα συνδεση στου πετρελαιου που ειναι Φ180 μονωμενη
2)3800€ με νεα 4μετρη καμιναδα μονωμενη
3)4300€ ´´. ´´. ´´. ´´. ´´
Αντε βγαλε ακρη...... :S :angry:


Λοιπόν έχουμε και λέμε.Τα υλικά είναι αγορασμένα απο Θήβα άρα στην Αθήνα μπορείς να βρείς και καλύτερες τιμές.
Καμινάδα 4,5 μέτρα γαλβανιζε 85Ε (η ανοξείδωτη με επένδυση πηγαινε 150Ε)
Δοχείο διαστολής 60Ε
Ηλεκτρολογικός πίνακας με 2 ρελέ 65Ε
και διάφορα παρελκόμενα για τα οποία δεν ξέρω τιμές (ανόδιο μαγνησίου,ασφαλιστικά,χαλκοσωλήνες,βάνες κτλ).
Σύνολο όλα τα υλικά πήγαν 750Ε επειδή έκανα παράλληλη σύνδεση και ο λέβητας πήγε στα 2 μέτρα μακριά απο του πετρελαίου.
Επίσης ο υδραυλικός ξήλωσε κάποιες σωλήνες του πετρελαίου και τις αντικατέστησε γιατί οι παλιές μοιάζαν με λαβύρινθο...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.173 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ