Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146135 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Η αληθεια ειναι πως δεν δικαιολογειται καθε 20' να σου ανοιγει για συντηρηση...
Δεν θυμαμαι πια εκδοση εχω (σε περσινα post το αναφερω), ομως ο vag1234 εχει δικιο, κ εγω θυμαμαι πως μονο οταν πεσει η θερμοκρασια 4 βαθμους μου ξεκιναει την συντηρηση, αν κ εχω ξεχασει την ακριβή λειτουργια συντηρησης...
Κ εγω πιστευω πως πρεπει να απευθυνθεις στον προμηθευτη σου κ χωρις πολλα πολλα (αν δεν εχεις κλεισει χρονο), να αντικαταστησεις τον πινακα σου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146139 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Σε εσάς ο πίνακας στο κρυφό μενού σας έχει επιλογή 0 για πυρήνα 1 για πέλλετ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146140 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

johnym30 έγραψε:

fritakos έγραψε: Μια λύση υπάρχει ΔΟΧΕΙΟ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ !!!

Ολα τα άλλα είναι ημιμετρα και δημιουργουν περισσοτερα προβλήματα....

Τι μέγεθος πιστεύεις ότι θα χρειαστώ;
Μπορώ να στείλω κατευθείαν στα σώματα αν χρειαστεί για να μην περιμένω να ζεστάνει το νερό πρώτα στο δοχείο αδρανείας;;


Εγώ έχω 500 λίτρα σε 40ρη Thermostahl και ειναι μια χαρά ακόμα και αν μείνει στην συντήρηση Σαββατοκύριακο ολόκληρο. By pass δεν χρειάζεσαι γιατι μια φορά θα το ζεστανεις και μετα απλά ο λεβητας τα κρατάει ζεστό
Το δοχειο σου δινει και αλλα πλεονεκτήματα όπως μεγαλύτερα διαστήματα λειτουργίας του λ
Εβίτα με καλύτερη απόδοση, μειωση πίσσας ειδικά στην συντήρηση, και δυνατότητα να κάψεις και ξυλα χωρις υπερθερμνασεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146150 από DIAS
Απαντήθηκε από DIAS στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Καλησπέρα και καλή σαρακοστή .
Εχω πολύ καιρό να παρακολουθήσω αυτά που γράφονται για τον λέβητά thermodinamik.

Σχετικά με τις εκδόσεις των πινάκων τις βασικές λειτουργίες τους,και τις διαφορές τους , υπάρχει δημοσιευμένο κείμενο ,( μεταφρασμένο απο αγγλικά) πριν ένα χρόνο περίπου.

Την παλιά αυτή μετάφραση και μία νεώτερη περιγραφή για τις λειτουργίες των πινάκων, τις ανεβάζω παρακάτω.

Εχουν εκδοθεί και πλακέτες με επιλογές να κάνει ή να μην κάνει καθόλου συντήρηση ( versions V5.19 /Πλαστικός , νέος πίνακας και version V2.19 Μεταλικός πίνακας ,παλιός.

Στόν δικό μου λέβητα έχει την V5.16 , δεν έχει παρουσιάσει ποτέ υπερθέρμανση παρόλου που μαζι με το πυρηνόξυλο τροφοδοτώ και αρκετά ξύλα ΄, όταν θέλω να ανεβάσει γρήγορα την θερμοκρασία των νερών.
Εχω βάλει ένα 100αρι κλειστό δοχείο διαστολής.
Όταν η θεμοκρασία των νερών υπερβεί για κάποιο λόγο τους 85 βαθμούς , ο κυκλοφορητής θα δολεψει για να κάνει αποθέρμανση, άσχετα αν ο θερμοστάτης χώρου είναι κλειστός.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by DIAS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": johnym30

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146152 από DIAS
Απαντήθηκε από DIAS στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
δεν ανεβαίνει το δευτερο κείμενο ειναι απο εικόνα PNG , το πρώτο ειναι PDF και το πήρε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146155 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

DIAS έγραψε: Καλησπέρα και καλή σαρακοστή .
Εχω πολύ καιρό να παρακολουθήσω αυτά που γράφονται για τον λέβητά thermodinamik.

Σχετικά με τις εκδόσεις των πινάκων τις βασικές λειτουργίες τους,και τις διαφορές τους , υπάρχει δημοσιευμένο κείμενο ,( μεταφρασμένο απο αγγλικά) πριν ένα χρόνο περίπου.

Την παλιά αυτή μετάφραση και μία νεώτερη περιγραφή για τις λειτουργίες των πινάκων, τις ανεβάζω παρακάτω.

Εχουν εκδοθεί και πλακέτες με επιλογές να κάνει ή να μην κάνει καθόλου συντήρηση ( versions V5.19 /Πλαστικός , νέος πίνακας και version V2.19 Μεταλικός πίνακας ,παλιός.

Στόν δικό μου λέβητα έχει την V5.16 , δεν έχει παρουσιάσει ποτέ υπερθέρμανση παρόλου που μαζι με το πυρηνόξυλο τροφοδοτώ και αρκετά ξύλα ΄, όταν θέλω να ανεβάσει γρήγορα την θερμοκρασία των νερών.
Εχω βάλει ένα 100αρι κλειστό δοχείο διαστολής.
Όταν η θεμοκρασία των νερών υπερβεί για κάποιο λόγο τους 85 βαθμούς , ο κυκλοφορητής θα δολεψει για να κάνει αποθέρμανση, άσχετα αν ο θερμοστάτης χώρου είναι κλειστός.

Καλησπέρα,
σε ευχαριστώ για το συνημμένο.
Όπως ανέφερα και παραπάνω , η δικιά μου η έκδοση είναι η S5.19 και έχει μια επιλογή για πυρήνα ή πέλλετ.
Μέχρι τώρα λοιπόν το είχα στην επιλογή πέλλετ και μόλις κλείνανε οι θερμοστάτες κάθε 20 λεπτά τροφοδοτούσε με λίγο πέλλετ προφανώς για να μην έχουμε επιστροφή φλόγας στο σιλό.
Τώρα το γύρισα στο πυρήνας και παρατήρησα ότι όταν κλείσουν οι θερμοστάτες απλά μου βγάζει "αναμονή" χωρίς να μου μετράει χρόνο.
Περιμένω λοιπόν να δω πως συμπεριφέρεται τώρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.164 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ