Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138801 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Jole έγραψε: Καλησπέρα σε ολους κ καλό χειμώνα!!! :)

Χτες άναψα τον λέβητα πιο πολύ για να δω οτι όλα ελιναι οκ!!

Γενικά όλα καλά, όμως είχα ένα θέμα που με πανικόβαλε κάποια στιγμή αρκετά. :woohoo:

Έβαλα πέλετ και μετά από λίγη ώρα άρχισε να βγάζει καπνό από τις βίδες κ την ένωση του μοτέρ με το σιλό.

(το είχα ανοίξει προηγουμένως για να καθαρίσω υπολείμματα από μια δοκιμή του καλοκαιριού).

Εσφιξα τις βίδες (είχαν αρκετό περιθώριο... :whistle: ) κ έπειτα έβγαινε ελάχιστος.

Μετά όμως άρχισε να βγαίνει από το καπάκι του σιλό, στο οποίο πέρυσι είχα βάλει μεντεσέδες/πιαστράκια και στην επαφή του σιλό με το καπάκι έχω βάλει από 2mm αυτοκόλλητο μονωτικό για καλύτερη σφράγιση.
Χτες μάλιστα έβαλα άλλα 2mm πάνω από τα προηγούμενα.
Στην αρχή έβαλα 4-5 σακουλάκια 15κιλα για απόλυτη σφράγιση, είχα από 2-3 σημεία διαρροή καπνού έντονη!!
Μετά "τρώω φλας" και βάζω χαρτοταινία χοντρή μεταξύ σιλό και καπακιού, τίποτα...

Μου έκανε φοβερή εντύπωση που δεν σταμάτησα την διαρροή... :woohoo:

Οι υπόλοιποι πώς έχετε σφραγίσει το καπάκι, ώστε να μην γίνεται επιστροφή φλόγας;;;

Καμία δοκιμασμένη-επιτυχημένη πρόταση;;;;

Σημειώνω πως πέρυσι δεν είχα τετοιο πρόβλημα, μόνο όταν ανοιγα το καπάκι για να συμπληρώσω πέλετ, με το που έκλεινα το καπάκι, τέλος!!
Λέτε να φταιει οτι ήταν η πρώτη έναυση;; :unsure: :unsure:



Καλημέρα σε όλους!!

Τελικά ολα ok, το πρόβλημα λύθηκε πολύ εύκολα, αφού μια βιδα που προεξείχε δεν άφηνε το καπάκι του σιλό να πατήσει/εφαρμόσει οπως έπρεπε.
Η καμινάδα κ η καπνοδόχος ήταν πεντακάθαρες!!

Με προβληματισε όμως ένα άλο γεγονος...

Ο κοχλίας μου ζορίζεται μερικές φορές (το υλικό που εχω είναι πελετ), ενώ μερικές φορές κολλάει κ δεν προμηθεύει με καύσιμο τον καυστήρα.
Μάλιστα όταν χειροκίνητα "τάισα" μερικές φορές τον καυστήρα, μου έβγαλε την ένδειξη "ΥΠΕΡ-ΕΝΤΑΣΗ" κ σταμάτησε. Έσβησα τον πίνακα, τον ξανάναψα, τάισα χειροκίνητα κ συνέχισε η καύση.

Όμως ήσυχος δεν είμαι, λείπω συνεχώς απ΄το σπίτι κ θέλω ο λέβητας να λετουργεί άψογα κ κυρίως με απόλυτη ασφάλεια.

Τί να φταίει κ κολλάει ο κοχλίας μερικές φορές;;

Δεν έχει μεγάλη ισχύ ο κοχλίας με αποτέλεσμα να ζορίζεται με το πέλετ;;

Ο κοχλίας μου θέλει αλλαγή;; ( είναι λίγο φθαρμένος στο τελείωμά του)

Καμιά άλλη ιδέα;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138806 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Jole έγραψε:

Jole έγραψε: Καλησπέρα σε ολους κ καλό χειμώνα!!! :)

Χτες άναψα τον λέβητα πιο πολύ για να δω οτι όλα ελιναι οκ!!

Γενικά όλα καλά, όμως είχα ένα θέμα που με πανικόβαλε κάποια στιγμή αρκετά. :woohoo:

Έβαλα πέλετ και μετά από λίγη ώρα άρχισε να βγάζει καπνό από τις βίδες κ την ένωση του μοτέρ με το σιλό.

(το είχα ανοίξει προηγουμένως για να καθαρίσω υπολείμματα από μια δοκιμή του καλοκαιριού).

Εσφιξα τις βίδες (είχαν αρκετό περιθώριο... :whistle: ) κ έπειτα έβγαινε ελάχιστος.

Μετά όμως άρχισε να βγαίνει από το καπάκι του σιλό, στο οποίο πέρυσι είχα βάλει μεντεσέδες/πιαστράκια και στην επαφή του σιλό με το καπάκι έχω βάλει από 2mm αυτοκόλλητο μονωτικό για καλύτερη σφράγιση.
Χτες μάλιστα έβαλα άλλα 2mm πάνω από τα προηγούμενα.
Στην αρχή έβαλα 4-5 σακουλάκια 15κιλα για απόλυτη σφράγιση, είχα από 2-3 σημεία διαρροή καπνού έντονη!!
Μετά "τρώω φλας" και βάζω χαρτοταινία χοντρή μεταξύ σιλό και καπακιού, τίποτα...

Μου έκανε φοβερή εντύπωση που δεν σταμάτησα την διαρροή... :woohoo:

Οι υπόλοιποι πώς έχετε σφραγίσει το καπάκι, ώστε να μην γίνεται επιστροφή φλόγας;;;

Καμία δοκιμασμένη-επιτυχημένη πρόταση;;;;

Σημειώνω πως πέρυσι δεν είχα τετοιο πρόβλημα, μόνο όταν ανοιγα το καπάκι για να συμπληρώσω πέλετ, με το που έκλεινα το καπάκι, τέλος!!
Λέτε να φταιει οτι ήταν η πρώτη έναυση;; :unsure: :unsure:



Καλημέρα σε όλους!!

Τελικά ολα ok, το πρόβλημα λύθηκε πολύ εύκολα, αφού μια βιδα που προεξείχε δεν άφηνε το καπάκι του σιλό να πατήσει/εφαρμόσει οπως έπρεπε.
Η καμινάδα κ η καπνοδόχος ήταν πεντακάθαρες!!

Με προβληματισε όμως ένα άλο γεγονος...

Ο κοχλίας μου ζορίζεται μερικές φορές (το υλικό που εχω είναι πελετ), ενώ μερικές φορές κολλάει κ δεν προμηθεύει με καύσιμο τον καυστήρα.
Μάλιστα όταν χειροκίνητα "τάισα" μερικές φορές τον καυστήρα, μου έβγαλε την ένδειξη "ΥΠΕΡ-ΕΝΤΑΣΗ" κ σταμάτησε. Έσβησα τον πίνακα, τον ξανάναψα, τάισα χειροκίνητα κ συνέχισε η καύση.

Όμως ήσυχος δεν είμαι, λείπω συνεχώς απ΄το σπίτι κ θέλω ο λέβητας να λετουργεί άψογα κ κυρίως με απόλυτη ασφάλεια.

Τί να φταίει κ κολλάει ο κοχλίας μερικές φορές;;

Δεν έχει μεγάλη ισχύ ο κοχλίας με αποτέλεσμα να ζορίζεται με το πέλετ;;

Ο κοχλίας μου θέλει αλλαγή;; ( είναι λίγο φθαρμένος στο τελείωμά του)

Καμιά άλλη ιδέα;;


Γιώργο και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω τις τελευταίες ημέρες, κολλάει και δεν φέρνει πέλλετ.. Εμένα κολλάει τελείως. Βγάζω το πέλλετ και λειτουργεί κανονικά.

Έχω μία υποψία τι φταίει και θα το διερευνίσω σήμερα. Υποψιάζομαι οτί περίπου στο τέλος του κοχλία έχει μειωθεί η διάμετρος από καρβουνιασμένα υπολλείματα που έχουν κολλήσει και δεν βρίσκει δίοδο αρκετά μεγάλη το πέλλετ.

Τις τελευταίες 3 ημέρες δούλεψα το πετρέλαιο για τον παραπάνω λόγο..

Υ.Γ. Καλό θα ήταν να έχεις έναν κοχλία στην καβάτζα...

Πρέπει όμως να βγάλω όλο το σύστημα σιλό κλπ εξωτερικά του λέβητα για να το ελέγξω- καθαρίσω..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138816 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Στο σημειο αυτο καιγονται τα υπολείμματα οταν σβήνει ο λέβητας,και γίνονται συμπαγή.
Η προειδοποιηση ειναι ενα μεταλικο γρυλισμα του κοχλια.
Καθε μηνα πρεπει να σπαμε το καρβουνο αυτο γυρω και κατω απο τον κοχλια με ενα μεγαλο ισιο κατσαβιδι(οχι σταυροκατσαβιδο) η κατι αναλογο.
Ο καθαρισμος του λεβητα ξεκιναει απο την καμιναδα, τη θυριδα πισω απο τον λεβητα,τις διαδρομες του καπνου,τον θαλαμο καυσης ,την εστια γυρω απο τον κοχλια,και το λουκι του φυσιτιριου γυρω η κατω απο την εστια.
προσεχουμε τις τρυπες του αερα να ειναι ανοιχτες .
Αν μερικες ειναι κλειστες τις ανοιγουμε με ενα καρφι
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138817 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138842 από hunters1977
Απαντήθηκε από hunters1977 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Τελικα η καταπτωση πελλετ αποδεικνυεται ασφαλεστερη και χωρις προβληματα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138846 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

hunters1977 έγραψε: Τελικα η καταπτωση πελλετ αποδεικνυεται ασφαλεστερη και χωρις προβληματα



Με αυτη τη λογική,ασφαλέστερη είναι η προώθηση πετρελαίου η φυσικού αερίου στους λέβητες.
Με σχεδον ανυπαρκη στάχτη.
Αλλα εδω χρησιμοποιουμε τα ποιο βρωμικο καυσιμο οπως ειναι το πυρηνοξυλο.
Και το ποιο φθηνό.
Το φορουμ ειναι γεματο με αναφορες για προβληματα απο χρηστες πελετολεβητών και πελλετοσομπων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.157 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ