Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139971 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
[/quote]

Άλλαξες κοχλια ;;

1) απο αυτή την τάπα δεν μπορείς να βάλεις λάδι .. Αν δεν βλέπεις λάδι να στάζει ήδη μην το πειράξεις . Αν το λάδι ειναι σκούρο και ελαφρώς πηχτό ειναι εντάξει . Αν φαίνεται σαν κρέμα καραμελέ και χρυσό αρκετά κάποια στιγμη σύντομα μαλλον θα τα φτύσει ...

2) στήριξε το μοτέρ σου απο κάτω .. Με ενα τσιμεντόλιθο η κατι άλλο να παίρνει το βάρος .. Υποψιάζομαι οτι το βάρος του μοτέρ που στέκεται στον αέρα ειναι ο βασικός λόγος που τα φτύνουν οι μειωτηρες .. ανάμεσα μοτέρ και μειωτηρα είχε φτύσει λιγο λάδι ..
Οπότε μένοντας το μοτέρ και ο μειωτηρα σε στάση για 6-7 μήνες δημιουργεί κόπωση στην τσιμούχες και τα γρανάζια του μειωτηρα . Αλλά και στην φάση λειτουργιας δεν ειναι και οτι καλύτερο αυτο το βάρος ..[/quote]

Δεν έχω δει στάλα λάδι πουθενά να έχει βγάλει έστω κ στο ελάχιστο

Κοχλία δεν αλλαξα ακομη κ η αληθεια ειναι οτι προβληματιζομαι για τον ημιανοξειδωτο(120€ χωρις να ξερω αν ειναι με ή χωρις ΦΠΑ) ή τον σιδερενιο (65€ με ΦΠΑ)...

Αυριο θαπαω κ μια βολτα απο τον προμηθευτη να τα κουβεντιασω ολα αυτα...
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Jole.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139975 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Νομιζω οτι εχει αρκετες πληροφοριες το site της εταιρειας που παραγει τους συγκεκριμενους μειωτηρες, μα την πρωτη ευκαιρια θα στειλω κ mail για πληροφοριες λιπανσης κ γενικοτερης συντηρησης

www.asken.com.tr/srm_en.html

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139978 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Γιώργο πίστεψε με εχω περάσει πολλα χρόνια με μειωτηρα και σασμαν . Τάπα πλήρωσης δεν εχει ..

Αν θες άνοιξε την μαύρη τάπα, βγάλε μια φωτογραφία και κλειστό πάλι . Ανέβασε την φωτογραφία . Ο προμηθευτής μας δεν ξέρει τι του γινεται γύρω απο αυτά τα θέματα ..

Για τον κοχλια θα δω και εγώ αν θα τον πάρω σε περίπτωση που δουλέψει σωστα ο νέος μειωτηρας ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139982 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Απο οτι βλεπω υπαρχουν μειωτηρες με ταπα αλλα και χωρις ταπα πλήρωσης.
Οποτε στη δευτερη περιπτωση δεν χρειαζεται εξτρα λαδι.
Οταν χαλασει βαζουμε εναν με ταπα.
Ο λογος που τα εφτυσε ο συγγεκριμενος μειωτηρας πιστευω οτι ειναι η έκκεντρη κινηση του κοχλια λόγω έλλειψης δευτερου σημειου στηριξης.
Το μοτερ εχει ελαχιστο βαρος και ειναι στηριγμενο πανω στο μειωτηρα τελεια,με αρκετες βιδες.
Το ιδιο καλα στηριγμενος ειναι και ο μειωτηρας πανω στον καυστηρα.
Οταν ζοριζεται ο κοχλιας λογω φορτιου και στερεοποιημενης σταχτης,γυριζει εκκεντρα και λογω μηκους γινεται μοχλός που χαλαει τη εξοδο του μειωτηρα.
Ετσι ξεκολαει την τσιμουχα και χανει το λαδι.
Οταν ζοριζεται ο κοχλιας ακουγεται ενας ΜΕΤΑΛΙΚΟΣ ηχος.
Εσεις ποτε δεν τον ακουσατε γιατι αυτος δημιουργείται στο δευτερο σημειο στηριξης του κοχλια με το τερμα της εστιας.Μεταλο με μεταλο.
Θα ελεγα(χωρις να εχω δει ποτε απο κοντα αυτον τον καυστηρα) οτι χρειαζεται μια τρυπα στο απεναντι τερμα της εστιας και να μπει ενας μεγαλυτερος κοχλιας(σε μηκος)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139994 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

stratis 1 έγραψε: Απο οτι βλεπω υπαρχουν μειωτηρες με ταπα αλλα και χωρις ταπα πλήρωσης.
Οποτε στη δευτερη περιπτωση δεν χρειαζεται εξτρα λαδι.
Οταν χαλασει βαζουμε εναν με ταπα.
Ο λογος που τα εφτυσε ο συγγεκριμενος μειωτηρας πιστευω οτι ειναι η έκκεντρη κινηση του κοχλια λόγω έλλειψης δευτερου σημειου στηριξης.
Το μοτερ εχει ελαχιστο βαρος και ειναι στηριγμενο πανω στο μειωτηρα τελεια,με αρκετες βιδες.
Το ιδιο καλα στηριγμενος ειναι και ο μειωτηρας πανω στον καυστηρα.
Οταν ζοριζεται ο κοχλιας λογω φορτιου και στερεοποιημενης σταχτης,γυριζει εκκεντρα και λογω μηκους γινεται μοχλός που χαλαει τη εξοδο του μειωτηρα.
Ετσι ξεκολαει την τσιμουχα και χανει το λαδι.
Οταν ζοριζεται ο κοχλιας ακουγεται ενας ΜΕΤΑΛΙΚΟΣ ηχος.
Εσεις ποτε δεν τον ακουσατε γιατι αυτος δημιουργείται στο δευτερο σημειο στηριξης του κοχλια με το τερμα της εστιας.Μεταλο με μεταλο.
Θα ελεγα(χωρις να εχω δει ποτε απο κοντα αυτον τον καυστηρα) οτι χρειαζεται μια τρυπα στο απεναντι τερμα της εστιας και να μπει ενας μεγαλυτερος κοχλιας(σε μηκος)


Στρατή η χαλασμένη τσιμούχα είναι στην είσοδο του μοτέρ και όχι στην έξοδο του κοχλία. Ο ατέρμονας ο οποίος παίρνει στροφές από το μοτέρ είναι χάλυβας και η κορώνα κράμα ορείχαλκου.
Δυστυχώε δεύτερο σημείο στήριξης παρ' όλα αυτά δεν μπορεί να γίνει.
Το μοτέρ στηρίζεται με 4 Μ6 Βίδες και είναι αυξημένης ροπής.

Δείτε λίγο τις φωτογραφίες από τον προβληματικό μειωτήρα. Τον άνοιξα μόνο για εσάς πάλι, αν και σκέφτομαι να τον επισκευάσω αντικαθιστοντας την κορώνα (αν βρω), ρουλεμάν, τσιμούχες (αν συμφέρει)..







Προσέξτε την ζημιά στα δόντια στο σημείο επαφής με τον ατέρμονα..





Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole, pXGL

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140036 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Γιώργο (Jole), άλλαξες τον κοχλία τελικά?? Ο καινούργιος δουλεύει εδώ και 4 ημέρες???

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.176 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ