Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140045 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε: Γιώργο (Jole), άλλαξες τον κοχλία τελικά?? Ο καινούργιος δουλεύει εδώ και 4 ημέρες???


Τον παρελαβα σημερα το απογευμα, μαλλον την Κυριακη θα τον αντικαταστησω.

Ο παλιος κοχλιας παντως μου δουλευε ρολοι, ουσιαστικα για 2 μερες μου κομπλαρε

Οπως κ να χει πηρα κ τον καινουργιο, αφου σιγουρα καποια στιγμη θα χρειαστει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140289 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Βαγγελη, τον εβαλες τον νεο κοχλια;;

Εγω τεμπελιασα σημερα, θα εχει κ καλο καιρο κ θα τη βγαλω μαλλον αυτην την εβδομαδα με το τζακι!

Καποιο βραδυ θα κανω την τοποθετηση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140296 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Kαλησπέρα στην παρέα και καλές καύσεις. Από 28/10 μέχρι 7//11 άναψα τον λέβητα πετρελαίου και από το προχθές πλέον έχω
ανάψει τον Τούρκο ΄και όλα είναι ok. ( Τσόκ γκιουζέλ που λένε και οι γείτονες ;) ) Θέλω να ρωτήσω όμως
1) Πίσω από τον λέβητα και κάτω είναι ο ανεμιστήρας που καλύπτεται με μία μεταλική μεγάλη τάπα . Αυτήν την τάπα την έχω μόνιμα ανοικτή ( για να αερίζεται ο ανεμιστήρας) ή όχι;
2) Παρά το γεγονός ότι και τον λέβητα πετρελαίου και του πέλλετ τους έχω ρυθμισμένους στους 65 το νερό από το boiler ( 160lt) όταν καίω του πετρελαίου είναι πολύ πιο ζεστό από όταν καίω του πέλλετ. Καμμία ιδέα;
3) Εχω αγοράσει alfa wood από Praktiker. Οι ρυθμίσεις 1' 40΄και 3 λαμπάκια είναι εντάξει ; ( μιλάμε για περίπου θερμαινόμενα 200 τμ στην Πεντέλη. )

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140305 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Kαλησπέρα στην παρέα και καλές καύσεις. Από 28/10 μέχρι 7//11 άναψα τον λέβητα πετρελαίου και από το προχθές πλέον έχω
ανάψει τον Τούρκο ΄και όλα είναι ok. ( Τσόκ γκιουζέλ που λένε και οι γείτονες ;) ) Θέλω να ρωτήσω όμως
1) Πίσω από τον λέβητα και κάτω είναι ο ανεμιστήρας που καλύπτεται με μία μεταλική μεγάλη τάπα . Αυτήν την τάπα την έχω μόνιμα ανοικτή ( για να αερίζεται ο ανεμιστήρας) ή όχι;
2) Παρά το γεγονός ότι και τον λέβητα πετρελαίου και του πέλλετ τους έχω ρυθμισμένους στους 65 το νερό από το boiler ( 160lt) όταν καίω του πετρελαίου είναι πολύ πιο ζεστό από όταν καίω του πέλλετ. Καμμία ιδέα;
3) Εχω αγοράσει alfa wood από Praktiker. Οι ρυθμίσεις 1' 40΄και 3 λαμπάκια είναι εντάξει ; ( μιλάμε για περίπου θερμαινόμενα 200 τμ στην Πεντέλη. )

1. Βαλτο μισανοικτο.
2. Λογικό είναι γιατί η βιομάζα έχει μεγαλύτερο χρόνο απόκρισης.
3. Καλά πιστεύω είναι..

Γιώργο δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Πάει και καλά ο καιρός, θα το δω μέσα στην εβδομάδα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140306 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε:

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Kαλησπέρα στην παρέα και καλές καύσεις. Από 28/10 μέχρι 7//11 άναψα τον λέβητα πετρελαίου και από το προχθές πλέον έχω
ανάψει τον Τούρκο ΄και όλα είναι ok. ( Τσόκ γκιουζέλ που λένε και οι γείτονες ;) ) Θέλω να ρωτήσω όμως
1) Πίσω από τον λέβητα και κάτω είναι ο ανεμιστήρας που καλύπτεται με μία μεταλική μεγάλη τάπα . Αυτήν την τάπα την έχω μόνιμα ανοικτή ( για να αερίζεται ο ανεμιστήρας) ή όχι;
2) Παρά το γεγονός ότι και τον λέβητα πετρελαίου και του πέλλετ τους έχω ρυθμισμένους στους 65 το νερό από το boiler ( 160lt) όταν καίω του πετρελαίου είναι πολύ πιο ζεστό από όταν καίω του πέλλετ. Καμμία ιδέα;
3) Εχω αγοράσει alfa wood από Praktiker. Οι ρυθμίσεις 1' 40΄και 3 λαμπάκια είναι εντάξει ; ( μιλάμε για περίπου θερμαινόμενα 200 τμ στην Πεντέλη. )

1. Βαλτο μισανοικτο.
2. Λογικό είναι γιατί η βιομάζα έχει μεγαλύτερο χρόνο απόκρισης.
3. Καλά πιστεύω είναι..

Γιώργο δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Πάει και καλά ο καιρός, θα το δω μέσα στην εβδομάδα..


Οποτε οποιος προλαβει ενημερωνει!!

Γιατι το καπακι μισανοιχτο;;

Εγω το εχω φουλ ανοικτο

Τα λαμπακια ειναι 3 με ποια ρυθμιση;;;
Στο "εξαμηνο" ή στο φουλ;;
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Jole.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140321 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Αν ειναι στο 3 full κόβεις λιγο αέρα διοτι και το full 3 ειναι πολυ μερικές φορές .. Επίσης στο μισόκλειστο παίρνει λιγότερο αέρα όταν δεν δουλεύει οπότε αργεί λιγο περισσότερο η καυση της θρακας .. Τουλάχιστον εγώ έτσι τα εχω εντοπίσει ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.152 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ