Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129278 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε:

Jole έγραψε: Φιλε Νικο καλοριζικος κ καλες καυσεις!!

Να γνωριζεις γενικα οτι απο την μια ειναι σπουδαιο που υπαρχουν κ αλλοι που εχουν αρκετη εμπειρια πανω στον λεβητα, απο την βεβαια θα πρεπει τον πρωτο καιρο να σπαταλησεις καμποσες ωρες διπλα στον λεβητα για να τον "γνωρισεις" καλα...

Ειμαι κ εγω κατοχος του 40αρι

Πριν απο 1 εβδομαδα εκαψα κ εγω Καρυπιδη
απο carefour με σπουδαιες αποδοσεις στις εξης ρυθμισεις:
1' τροφοδοσια, 45' αναμονη, 1,5 (με 2)αερας, κλαπετο κλειστο

Μην μπερδευεσαι με μικροδιαφορες στις ρυθμισεις, η ουσια ειναι να εχεις μεγαλη αποδοση μικρο κοστος!
Εκει ουσιαστικα θα σπαταλησεις τον χρονο σου τον πρωτο καιρο κ θα διαμορφωσεις κ εσυ γρηγορα την γνωμη σου!



Μεχρι να "σφραγισεις" καλα το καπακι του σιλο, βαζε απο πανω 2 τσουβαλακια πελετ


Jole με 1" 45" δεν θα του αποδίδει καλά διοτι θερμαίνει 200 τ.μ και εσύ 135 τ.μ ..


Δεν διαφωνω, αν κ νομιζω πως εξαρταται κ απο τις συνολικες θερμιδες των θερμαντικων του σωματων, την μονωση του σπιτιου του κτλ...

Εννοειται πως τα γνωριζεις πολυ πολυ καλυτερα, απλα εγραψα κ εγω την δικη μου καυση με το πελετ του carefour-Καρυπιδη :-)
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Jole.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129279 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
ας το δοκιμάσει και αυτο για να εχει ενα μετρό σύγκρισης !! Μπορεί και να ειναι καλύτερα !!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129280 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Ας κάνει και τις δοκιμές που προτείνεις για να εχει ενα μετρό σύγκρισης !! Μπορεί και να δουλέψουν καλύτερα !! Γενικά εγώ απο όσα εχω δοκιμασει μόνο το creta μπορω να το δουλέψω 1" 45 " ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129285 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
1) Σε σχέση με τον καπνό στο σιλό, κάποιες φορές όταν ανοίγω το σιλό, έχει πολύ λίγο καπνό και όσο το αφήνω ανοιχτό τόσο μεγαλώνει ο καπνός
2) Τι διαφορά έχει στις ρυθμίσεις 40 ή 45 αναμονή; Τι προτείνετε; Μήπως αν αυξήσω ένταση του αέρα στο full μου εξαφανίσει τον καπνό στο σιλό;
3) Επειδή τελειώνει του Καρυπίδη και λέω να δοκιμάσω alpha wood ποιες οι διαφορές τους στην κάυση, ρυθμίσεις και κατανάλωση;
4) Τα πρώτα 2 24ωρα έκαψα τουλάχιστον 10 τσουβαλάκια :( Λογικό σε σχέση με τα τετραγωνικά του σπιτιού και το γεγονός ότι το σπίτι ήταν κρύο ή όχι και ήταν η πρώτη φορά που άναβε ο λέβητας ή όχι ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129294 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Αν αυξήσεις την ένταση του αερα απλα θα βγάζει περισσότερο καπνό απο το σιλο ..

Πρέπει να τσεκάρισμα και τον έλκυσμο της καμινάδας ..

Το alpha δούλεψε το , αέρας 2 λαμπάκια 1" 40" ..
Τον κυκλοφορητη τον είδες ;
Βάλε τον θερμοστάτη σε μια θερμοκρασια πχ 20,5 βαθμούς και άστον να δουλέψει 2-3 ημέρες !!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129332 από Deos
Απαντήθηκε από Deos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Παιδιά καλησπέρα..
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους, γιατί με τον έναν ή τον άλλον τρόπο με βοηθήσατε στο να καταλήξω στο συγκεκριμένο μηχάνημα,όπου και αγόρασα προχτές απ'ευθείας απ τον Εισαγωγέα εδώ στην Μυτιλήνη, μετά από αρκετό καιρό 'ψαξίματος'.
Σήμερα το πρωί λοιπόν τον άναψα, έναν 60αρι κατασκευής 2013, με αυτόματη έναυση, με στρογγυλή εστία καύσης κλπ. Ο ηλεκτρολόγος/ειδικός στην εγκατάσταση και λειτουργία του Λέβητα,(είναι συνεργάτης του Εισαγωγέα) μου πέρασε τις εξής ρυθμίσεις:
ΓΕΜΙΣΜΑ 3Δ
ΑΝΑΜΟΝΗ 73Δ
ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ 1
ΤΑΜΠΕΡ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ ΑΝΟΙΧΤΟ
ΚΑΠΑΚΙ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΤΑ 2/3
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΝΕΡΩΝ 70C
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΧΩΡΟΥ 21C
Η φλόγα στην εστία ειναι πλήρης, ζωηρή και έντονη, καπνό δεν έχω στο σιλό, και οι στάχτες είναι ΠΑΡΑ πολύ λίγες.
Αποφάσισα, ύστερα απο ψάξιμο, συζητήσεις και γνώμες, να κάψω ΚΟΥΚΟΥΤΣΙ Ελιάς (220€/τόνος) γιατί έχει μεγάλη θερμογόνο δύναμη, είναι πολύ καθαρό και άοσμο και δεν αφήνει σχεδόν καθόλου κατάλοιπα, έχει μηδαμινό ποσοστό επιστροφής φλόγας στο σιλό, κλπ.
Το Σπίτι:
ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ 2006
ΚΑΛΗ ΜΟΝΩΣΗ
2,5 ΟΡΟΦΟΙ
200 ΤΜ
ΘΕΡΜΑΝΤΙΚΑ ΣΩΜΑΤΑ FAN COILS (εξ'ού και το ζόρι επιλογής Λέβητα και σωστών Θερμίδων)
ΚΑΜΙΝΑΔΑ 8μ ΑμιαντοΑγωγός καλυμένος από Τσιμεντοσανίδα
Εδώ και δέκα ώρες που δουλεύει ο Λέβητας βαίνουν όλα καλός, εκτός από την κατανάλωση που την βλέπω λίγο υψηλή. Ίσως να φταίει το γεγονός ότι δουλεύουν όλα τα Fan Coils για να πιάσει θερμοκρασία όλο το σπίτι (τόχα και με το πετρελαιο αυτό), ίσως να φτάιει η ρύθμιση των Fan Coil, ίσως κάτι άλλο , δεν ξέρω, θα δείξει στην πορεία, είμαι στην φάση ψαξίματος. :huh:
Κάθε πρότασή σας πάντως δεκτή. B)
Ευχαριστώ και πάλι....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.195 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ