Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129903 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Καλημέρα και από μένα.
Τελικά ακολούθησα την συμβουλή του Βαγγέλη και ρύθμιση στο 1'40 είδα ότι ζεσταίνει λίγο πιο γρήγορα
και κυρίως πρέπει έχει λιγώτερη κατανάλωση. Χθές για πρώτη φορά έκανα καθαρισμό ( μετά 1 βδομάδα και
26-27 σακκούλες ) και όλα καλά, εκτός από το ότι θύμιζα τον γνωστό Γουίλι τον θερμαστή :angry:
Στάχτη μόνο πούδρα και χρόνος 40-45 λεπτά.!!
1) Πώς καθαρίζουμε την πίσω πλευρά ( στο πάνω μέρος) που δεν φθάνουμε;;
2) Επειδή η στάχτη έχει και κάποια θράκα - ζέστη που και πώς την πετάμέ; ( όχι στο οικόπεδο του γείτονα :) )
3) Η σκούπα στάχτης αξίζει ή θα την πετάξουμε με την πρώτη ζεστή στάχτη που θα ρουφήξει ( ή να πάρω
οπωσδήποτε και σκούπα ζεστής στάχτης - αξίζει τα εβρά;;)

Επίσης αν κάποιος από Αθήνα έχει να μου προτείνει κάποιον γνώστη υδραυλικό για κάποια μικροεργασία
στον λέβητα ( ο δικός μου υδραυλικός περί άλλα τυρβάζει!!!) δίνω το κινητό μου εξήντα εννιά4437037οκτώ
email; Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ευχαριστώ


Νίκο για τον καθαρισμό στο πίσω μέρος, έχεις λάβει με το λέβητα ένα γαλβανιζέ σαν μικρό φαρασάκι που κάνει 2 καμπύλες μπροστά. Πήγαινε να στο τροχίσουν ώστε να γίνει ίσιο μπροστά και με αυτό θα φτάνεις να ξύνεις τα δύσκολα σημεία.
Την στάχτη πρέπει να την αφήνεις να κρυώνει τουλάχιστον 24 ώρες πριν την πετάξεις σε κάδο. Η στάχτη δε του πυρηνόξυλου θέλει 48 ώρες. Είχα πάρει μία σκούπα στάχτης αλλά μετά από 5-6 φορές ψιλοβουλώνει, την κατάργησα. Έχω ένα μεταλλικό φαράσι και έναν μεταλλικό κουβά και κάνω δουλειά.. Θα σου παίρνει 5 λεπτά παραπάνω να μαζέψεις την στάχτη χωρίς ηλεκτρική σκούπα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΝΧΟΝΤΖ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129927 από pXGL
Απαντήθηκε από pXGL στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε:

pXGL έγραψε: Αγαπητέ φίλε Βαγγέλη συγνώμη για την παρέμβαση αλλά ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένεις τόσο πολύ με την τρίοδη...και το κάνεις συνεχώς,ίσως μπερδεύεις πολλούς ...ΔΕΝ είναι τόσο πολύπλοκο το πράγμα με τις πίσσες.
Σε καυση πυρηνόξυλου που κάνω εγώ σε 40αρι μοντέλο 2011,και έχω κάψει διάφορες ποιότητες από καλές μέχρι κάκιστες,ΠΟΤΕ ΔΕΝ μου έχει κάνει υγροποίηση...ούτε πίσσα.
ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ:ΑΕΡΑΣ ΣΤΟ 2 ΜΕ 3
ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ 1,ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ 25 ΕΩΣ 35 ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ 40
ΤΑΜΠΕΡ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΤΕΡΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ(ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΠΥΡΙΝΟΞΥΛΟ)ΤΑΜΠΕΡ Αερα ΑΠΟ ΤΕΡΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΕΩΣ ΤΗΝ ΜΕΣΗ.
Ουτε τρίοδες,ούτε συντηρίσεις κάθε 3-4 ώρες κτλ.
Η πίσσα γίνεται ΜΟΝΟ όταν δεν έχεις καλό ελκυσμό και κυρίως όταν από την στάχτη σου έχουν βουλώσει οι τρύπες εξαγωγής του αέρα και δεν παίρνει μεσα τον σωστό αέρα.Επίσης μπορεί να οφείλετε σε κακό υλικό!
Η σύνδεση του λέβητα έχει γίνει πάνω στην υπάρχουσα χωρίς να χρησιμοποιώ τον κυκλοφορητη του λέβητα αλλά τον κοινο του κυκλώματος,ούτε τρίοδες .Ο κυκλοφορητης πρέπει να ανάβει μαζί με τον λέβητα και να σβήνει όταν σβήνει ο λέβητας.
Τώρα εάν μερικές φορές ελαφρώς παρουσιάσει λίγο πίσσα από κακό υλικό ή κακή ρύθμιση αυτό φεύγει εύκολα όταν ρυθμιστεί σωστά ή αναιβάσεις λίγο την θερμακρασία στους 85 για λίγη ώρα.
Ειλικρινά έχω διαβάσει με πολύ προσοχή όλες τις παραπάνω αναρτήσεις και πράγματι σε πολλά έχεις δίκιο όμως ΜΗΝ μπερδευεις τον κόσμο με τις τρίοδες...ειναι περιττές,εάν βεβαίως έχεις συνδέση σωστα και έχεις ρυθμίσεις ανάλογα με το υλικό και την ποιότητα του.Μιλώ πάντα για πυρινόξυλο για το οποίο έχω ασχολήθει αρκετά...
Ευχαριστώ Πολύ και είμαι στην διάθεση των φίλων για οποιοδήποτε διευκρίνιση από την μικρή μου εμπειρία...


1.Αν βάλεις το ταμπερ στην κλειστή θέση θα έχεις καλύτερη απόδοση...
2.Αν η καμινάδα δεν είναι μονωμένη θα υπάρχουν πάντα υγροποιήσεις, απλά αν κάψεις πελλετ ξυλου θα είναι λίγο λιγότερες.
3.Οι υγροποιήσεις στον θάλαμο κάυσης (πισσες) οφείλονται κατά 90% στην έλλειψη τρίοδης θερμοστατικής βαλβίδας. λόγω μεγαλης θερμοκρασιακής διαφοράς νερών προσαγωγής-επιστροφής δημιουργούνται υγροποιήσεις στα καυσαερία εντός του θαλάμου καύσης. Με την τοποθέτηση τρίοδης το πρόβλημα θα εξαλειφθεί..


Φίλε μου υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που λόγω κάποιων ιδιαίτερων συνθηκών μπορεί να μην δημιουργήτε πίσσα.. Αλλά η εμπειρία ως σήμερα έχει δείξει ότι ισχύει σε ελάχιστες περιπτώσεις (συνήθως λόγω μικρής απόστασης σωληνώσεων όπου υπάρχει μικρό ΔΤ επιστροφής-προσαγωγής ή όπως ανέφερες με πολύ καλό ελκυσμό)..

Υπάρχουν χρήστες που καίνε πυρηνόξυλο όπως ο jole ή ο κίμων από τον κάλαμο που ξεκίνησαν χωρίς τρίοδη και τελικά έλυσαν το πρόβλημα της πίσσας με εγκατλασταση τρίοδης. Υπάρχουν χρήστες mavil, thermostahl που ελυσαν αντίστοιχο πρόβλημα με χρήση τρίοδης. Προσώπικα, δούλεψα τον λέβητα μου 3 εβδομάδες χωρίς τρίοδη στην αρχή και η πίσσα έφθασε να έχει 3 mm πάχος ότι και αν δοκίμασα και με ελκυσμό που 'σκοτώνει'. Και ούτε μπορούνε όλοι να γνωρίζουν ότι το πυρηνόξυλο που προμηθεύτηκαν είναι καλής ποιότητας, με χαμηλή υγρασία και δεν θα τους κάνει πίσσες..
Ο κυκλοφορητής όταν λειτουργεί μέσω του πίνακα σταματάει όταν σβήνει ο λέβητας..

Συμφωνούμε ότι υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά δεν είναι ο κανόνας...

και εδώ μία φθηνή τρίοδη που τοποθέτησε ο κίμων από κάλαμο που κοστίζει 45€..
www.floga-sa.gr/product_detail.jsp;jsess...=02.01.7766&extLang=
45 € δεν ανεβάζουν το κόστος της εγκατάστασης όταν έχεις ξοδέψει 3000€ για όλα τα υπόλοιπα.. Γι' αυτό είμαστε εδώ για να βοηθάμε όσους μπερδεύονται..

ΥΓ. Στο πυρηνόξυλο η αλήθεια είναι ότι η συντήρηση δεν πολυχρειάζεται, αλλά αν κάψεις πέλλετ χωρίς συντήρηση την πάτησες..

Αν επιτρέπεις από που προμηθεύεσαι πυρηνόξυλο?

Φέτος ΚΑΛΌ ΥΛΙΚΌ βρήκα από τον ΧΑΤΖΕΛΗ στην Σπάρτη.Έχει δύο ποιότητες εγώ πήρα την καλή με 160 ευρώ μεχρι το σπίτι μου στην Αττική.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129932 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

pXGL έγραψε:

vag1234 έγραψε:

pXGL έγραψε: Αγαπητέ φίλε Βαγγέλη συγνώμη για την παρέμβαση αλλά ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένεις τόσο πολύ με την τρίοδη...και το κάνεις συνεχώς,ίσως μπερδεύεις πολλούς ...ΔΕΝ είναι τόσο πολύπλοκο το πράγμα με τις πίσσες.
Σε καυση πυρηνόξυλου που κάνω εγώ σε 40αρι μοντέλο 2011,και έχω κάψει διάφορες ποιότητες από καλές μέχρι κάκιστες,ΠΟΤΕ ΔΕΝ μου έχει κάνει υγροποίηση...ούτε πίσσα.
ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ:ΑΕΡΑΣ ΣΤΟ 2 ΜΕ 3
ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ 1,ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ 25 ΕΩΣ 35 ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ 40
ΤΑΜΠΕΡ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΤΕΡΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ(ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΠΥΡΙΝΟΞΥΛΟ)ΤΑΜΠΕΡ Αερα ΑΠΟ ΤΕΡΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΕΩΣ ΤΗΝ ΜΕΣΗ.
Ουτε τρίοδες,ούτε συντηρίσεις κάθε 3-4 ώρες κτλ.
Η πίσσα γίνεται ΜΟΝΟ όταν δεν έχεις καλό ελκυσμό και κυρίως όταν από την στάχτη σου έχουν βουλώσει οι τρύπες εξαγωγής του αέρα και δεν παίρνει μεσα τον σωστό αέρα.Επίσης μπορεί να οφείλετε σε κακό υλικό!
Η σύνδεση του λέβητα έχει γίνει πάνω στην υπάρχουσα χωρίς να χρησιμοποιώ τον κυκλοφορητη του λέβητα αλλά τον κοινο του κυκλώματος,ούτε τρίοδες .Ο κυκλοφορητης πρέπει να ανάβει μαζί με τον λέβητα και να σβήνει όταν σβήνει ο λέβητας.
Τώρα εάν μερικές φορές ελαφρώς παρουσιάσει λίγο πίσσα από κακό υλικό ή κακή ρύθμιση αυτό φεύγει εύκολα όταν ρυθμιστεί σωστά ή αναιβάσεις λίγο την θερμακρασία στους 85 για λίγη ώρα.
Ειλικρινά έχω διαβάσει με πολύ προσοχή όλες τις παραπάνω αναρτήσεις και πράγματι σε πολλά έχεις δίκιο όμως ΜΗΝ μπερδευεις τον κόσμο με τις τρίοδες...ειναι περιττές,εάν βεβαίως έχεις συνδέση σωστα και έχεις ρυθμίσεις ανάλογα με το υλικό και την ποιότητα του.Μιλώ πάντα για πυρινόξυλο για το οποίο έχω ασχολήθει αρκετά...
Ευχαριστώ Πολύ και είμαι στην διάθεση των φίλων για οποιοδήποτε διευκρίνιση από την μικρή μου εμπειρία...


1.Αν βάλεις το ταμπερ στην κλειστή θέση θα έχεις καλύτερη απόδοση...
2.Αν η καμινάδα δεν είναι μονωμένη θα υπάρχουν πάντα υγροποιήσεις, απλά αν κάψεις πελλετ ξυλου θα είναι λίγο λιγότερες.
3.Οι υγροποιήσεις στον θάλαμο κάυσης (πισσες) οφείλονται κατά 90% στην έλλειψη τρίοδης θερμοστατικής βαλβίδας. λόγω μεγαλης θερμοκρασιακής διαφοράς νερών προσαγωγής-επιστροφής δημιουργούνται υγροποιήσεις στα καυσαερία εντός του θαλάμου καύσης. Με την τοποθέτηση τρίοδης το πρόβλημα θα εξαλειφθεί..


Φίλε μου υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που λόγω κάποιων ιδιαίτερων συνθηκών μπορεί να μην δημιουργήτε πίσσα.. Αλλά η εμπειρία ως σήμερα έχει δείξει ότι ισχύει σε ελάχιστες περιπτώσεις (συνήθως λόγω μικρής απόστασης σωληνώσεων όπου υπάρχει μικρό ΔΤ επιστροφής-προσαγωγής ή όπως ανέφερες με πολύ καλό ελκυσμό)..

Υπάρχουν χρήστες που καίνε πυρηνόξυλο όπως ο jole ή ο κίμων από τον κάλαμο που ξεκίνησαν χωρίς τρίοδη και τελικά έλυσαν το πρόβλημα της πίσσας με εγκατλασταση τρίοδης. Υπάρχουν χρήστες mavil, thermostahl που ελυσαν αντίστοιχο πρόβλημα με χρήση τρίοδης. Προσώπικα, δούλεψα τον λέβητα μου 3 εβδομάδες χωρίς τρίοδη στην αρχή και η πίσσα έφθασε να έχει 3 mm πάχος ότι και αν δοκίμασα και με ελκυσμό που 'σκοτώνει'. Και ούτε μπορούνε όλοι να γνωρίζουν ότι το πυρηνόξυλο που προμηθεύτηκαν είναι καλής ποιότητας, με χαμηλή υγρασία και δεν θα τους κάνει πίσσες..
Ο κυκλοφορητής όταν λειτουργεί μέσω του πίνακα σταματάει όταν σβήνει ο λέβητας..

Συμφωνούμε ότι υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά δεν είναι ο κανόνας...

και εδώ μία φθηνή τρίοδη που τοποθέτησε ο κίμων από κάλαμο που κοστίζει 45€..
www.floga-sa.gr/product_detail.jsp;jsess...=02.01.7766&extLang=
45 € δεν ανεβάζουν το κόστος της εγκατάστασης όταν έχεις ξοδέψει 3000€ για όλα τα υπόλοιπα.. Γι' αυτό είμαστε εδώ για να βοηθάμε όσους μπερδεύονται..

ΥΓ. Στο πυρηνόξυλο η αλήθεια είναι ότι η συντήρηση δεν πολυχρειάζεται, αλλά αν κάψεις πέλλετ χωρίς συντήρηση την πάτησες..

Αν επιτρέπεις από που προμηθεύεσαι πυρηνόξυλο?

Φέτος ΚΑΛΌ ΥΛΙΚΌ βρήκα από τον ΧΑΤΖΕΛΗ στην Σπάρτη.Έχει δύο ποιότητες εγώ πήρα την καλή με 160 ευρώ μεχρι το σπίτι μου στην Αττική.


Από στάχτη πως πάει το συγκεκριμένο πυρηνόξυλο? Κάθε πότε βγάζεις στάχτη??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129968 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Να πώ και εγώ ο άσχετος την παρατήρησή μου :)
Διάβασα εδώ ότι σε κάποιον όταν σταματά ο λέβητας σταματά και ο κυκλοφορητής
Στον δικό μου όμως ( κυκλοφορητής wilo με παράλληλη σύνδεση στου πετρελαίου) όταν ο λέβητας είναι stand-by ακόμα και όταν τον έσβησα από το on-off ο κυκλοφορητής λειτουργούσε συνέχεια και το λαμπάκι μάλιστα ( pump ) ήταν συνέχεια αναμμένο. Να υποθέσω ότι αυτό έχει να κάνει με την συνδεσμολογία και το γεγονός ότι το σπίτι ζήταγε ζεστό νερό στα καλοριφέρ ή να αρχίσω να ανησυχώ γιατρέ μου; :huh:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129974 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Να πώ και εγώ ο άσχετος την παρατήρησή μου :)
Διάβασα εδώ ότι σε κάποιον όταν σταματά ο λέβητας σταματά και ο κυκλοφορητής
Στον δικό μου όμως ( κυκλοφορητής wilo με παράλληλη σύνδεση στου πετρελαίου) όταν ο λέβητας είναι stand-by ακόμα και όταν τον έσβησα από το on-off ο κυκλοφορητής λειτουργούσε συνέχεια και το λαμπάκι μάλιστα ( pump ) ήταν συνέχεια αναμμένο. Να υποθέσω ότι αυτό έχει να κάνει με την συνδεσμολογία και το γεγονός ότι το σπίτι ζήταγε ζεστό νερό στα καλοριφέρ ή να αρχίσω να ανησυχώ γιατρέ μου; :huh:


Αν ο θερμοστάτης συνεχίζει και ανάβει τότε συνεχίζει και ο κυκλοφορητής να δουλεύει. Αν ο θερμοστάτης κλείσει θα πρέπει να παύσει και η λειτουργία του κυκλοφορητή..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΝΧΟΝΤΖ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130015 από pXGL
Απαντήθηκε από pXGL στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Από στάχτη που ρωτάς μου βγάζει ένα καρότσι οικοδομης στις 10 ημέρες,περίπου.Αυτό βεβαία με τον θερμοστάτη ΠΑΝΤΑ στους 20ο .Γενικά είναι καθαρό υλικό εάν και φέτος με το πυρινόξυλο είχαμε θέματα γιατί δεν υπήρχε μεγάλη παραγωγη ελιάς...και στην Ελλάδα ο έλληνας της αρπαχτής προσπαθεί να βρεί διάφορους τρόπους να οικονομίσει νοθέυοντας το προϊόν.Τι να κάνουμε αυτά έχει η ζωή σε μια χώρα που ακόμα η κατάσταση με τα στερεά κάυσιμα είναι πολύ φλού από νομοθετικής άποψης και ελένχων.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.174 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ