Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133087 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις διαφωτιστικές απαντήσεις σας :)
Κανένας χρήστης του termodynamik ξέρει καταναλώσεις του ΖΝΧ μόνο για το καλοκαίρι για να δώ αν συμφέρει ο λέβητας ή ρεύμα στο boiler ( έχω νυκτερινό ).Δεν αμφισβητώ τον φίλο fritakos που τον ευχαριστώ και πάλι που ασχολήθηκε με μένα , αλλά λέω να ακούσω και 2η γνώμη......
.Πώς μπορώ να υπολογίσω κατανάλωση ρεύματος για το βράδυ ( boiler 160 l); Εχω νυχτερινό αλλά και 4μηνιαία κατανάλωση ( τον χειμώνα κυρίως ) που συνήθως υπερβαίνει τις 3.000 kw :angry:


Φιλε μου κ εγω δεν πιστευω να αξιζει τον κοπο να λεοτουργεις τον λεβητα μονο για ΖΝΧ

Εγω προσωπικα απο Απριλιο μεχρι Οκτωβριο που ειναι κλειστος ο λεβητας, ενεργοποιω τον λεβητα πετρελαιου για ΖΝΧ μεσω boiler 120lt κ ειναι ζητημα να καταναλωνω 50 λιτρα πετρελαιου το εξαμηνο...

Βεβαια επειδη εχω κ νυχτερινο, φετος θα το ψαξω!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΝΧΟΝΤΖ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #134594 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Το δημοσίευσα και αλλού ( τι κάψατε το χειμώνα 13-14) το δημοσιεύω και εδώ, σχετικά με την κατανάλωση του termodynamik 40kw που έβαλα φέτος!!

Αττικη, Πεντέλη υψόμετρο 460μ. μονοκατοικία με θερμαινόμενη επιφάνεια 200τμ περίπου σε 3 ορόφους με πολύ καλή μόνωση ( σπίτι 8ετίας) αλλά πανταχόθεν ελεύθερο με θερμοκρασία 2-3 κάτω από Αθήνα – κέντρο .
Καθότι νέος άρχισα να καίω ( λέβητας termodynamik 40kw) από 28.1.2014 μέχρι 21.4. 2014. Ζέστη όλο το 24 ωρο ( 19-21 μέρα, 17-18 βράδυ έπαιζα και λίγο με τους θερμοστάτες στους ορόφους!) καθώς και 160λ. boiler. Εκαψα μόνο pellet σύνολο 2.310kg ( 675kg Καρυπίδη – Carrefour, 150kg ALFA WOOD, 1485kg Creta Pellet ) και σε χρήμα 533,50ευρώ.
Νομίζω ότι για σχεδόν μισό χειμώνα είναι πολύ καλά, αφού για πετρέλαιο δεν ήθελα ποτέ κάτω από 2,500 -3.000 lt. ( δηλαδή για μισό χειμώνα στα 1.500€ περίπου!!) Δηλαδή ημερήσια έκαψα 27,8kg ή 6,5€ περίπου. Not bad at all!!!!

Υπερευχαριστημένος με τον Τούρκο που έβαλα και ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά του forum που με βοήθησαν στην επιλογή αυτή που αποδείχθηκε υπεράριστη ( και ένα μεγάλο προσωπικό ευχαριστώ στο συμφορουμίτη Βαγγέλη -vag 1234 που με βοήθησε και ενδιαφέρθηκε και τηλεφωνικά!) :)

Το πλέον ευχάριστο είναι ότι υπολογίζω - στο περίπου βέβαια- του χρόνου, δηλαδή σε 1,5 χρόνο να κάνω απόσβεση του μηχανήματος!!!
Last edit: 10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by ΝΧΟΝΤΖ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #134627 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Για να μπώ και εγώ στο θέμα.
Κατά αρχήν ο Thermodinamik έχει προφανώς αντιπρόσωπο στην Ελλάδα. Εγώ γνωρίζω κάποιον στον Ορωπό. Η εταιρία ονομάζεται <ενεργειακός κύκλος>
και αν θυμάμαι καλά ο τύπος που την έχει είναι πολύ καλός γνώστης του αντικειμένου.
Εγώ θα προσανατολιζόμουν σε λέβητα ξύλου με δυο πόρτες και κανονικό καυστήρα πέλλετ.
Λειτουργούν με μεγαλύτερη οικονομία , δεν λερώνουν τον λέβητα πολύ, και το κυριότερο δουλεύουν με τα περισσότερα πέλλετ απροβλημάτιστα και με υψηλό βαθμό απόδοσης.
Γιατί να πάρεις ενσωματωμένο σύστημα; Δεν υπάρχει λόγος.
Πόσα τετρ. μέτρα είναι το διαμέρισμα που μένεις και πόση είναι η συνολική ισχύσ των θ.σ.;
Στάθησ.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #134639 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Φίλε μου από ότι γνωρίζω επίσημος αντιπρόσωπος του λέβητα στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Τον λέβητα τον εισάγουν διάφοροι, όπως αυτός που ανέφερες, ένας Σωτηράκης στην Μυτιλήνη και άλλοι. Εγώ τον αγόρασα από έναν έμπορο στην Αθήνα στην Νέα Κηφισιά ( Μαλτέζος). Τον λέβητα τον βρίσκεις και με άλλα ονόματα, όπως optimus bio κλπ
Το σπίτι μου – μονοκατοικία σε 3 ορόφους + σοφίτα - είναι μαζί με υπόγεια, γκαράζ κλπ πάνω από 350τμ αλλά θερμαίνω μόνο τα 200 από αυτά. Τα θερμαντικά μου σώματα είναι 27,000 -28,000 kcal .
Από το μηχάνημα είμαι - έως τώρα – πολύ ευχαριστημένος. Για περισσότερες πληροφορίες για τον termodynamik περίμενε να μπεί στο forum κανένας παλιός και έμπειρος, γιατί εγώ είμαι σχετικά νέος και άσχετος με το άθλημα :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #136096 από manosvitacar
Απαντήθηκε από manosvitacar στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Καλησπέρα παιδιά εύχομαι να περνάτε καλά τώρα το καλοκαιράκι μια ερώτηση για να μπαίνουμε σιγά σιγα στο κλίμα υπάρχει κανένα καθαριστικο για το λέβητα εσωτερικά που να βγάζει κατάλοιπα και πίσσα ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136560 από manosvitacar
Απαντήθηκε από manosvitacar στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Μια άλλη ερώτηση τις καμινάδες μετά απο καύση πυρηνοξυλου χρειάζονται καθάρισμα ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.182 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ