Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133059 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

manosvitacar έγραψε: Καλησπέρα σε όλους μια ερώτηση περίπου τη τιμή έχει ο κοχλιας τροφοδοσίας ;


Προσωπικά δεν το γνωρίζω..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133061 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Να ρωτήσω πάλι αν γνωρίζει κάποιος συμφορουμίτης :)

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Να επανέλθω με νέες απορίες :)
1)Εχω ορίσει την θερμοκρασία των νερών στους 65. Αρχικά να πώ ότι έχω παρατηρήσει ( όταν ο λέβητας είναι stand – by ) ότι η θερμοκρασία του ανεβαίνει μέχρι 70-71 και πέφτει μέχρι 49-50. Αυτό είναι προφανώς λόγω αδράνειας ή κάτι άλλο παίζει; Οταν δουλεύει όμως ο λέβητας στα 65 σταματάει και στα 61-62 ξεκινάει ξανά.
2)Σήμερα έκανα καθαρισμό του λέβητα και όλα ΟΚ ( εκτός από στάχτη,όλα ωραία του Creta αλλά από στάχτη :( ) Τον έκλεισα από το το on-off και ταυτόχρονα από τον διακόπτη πίσω από τον πίνακα αλλά έχω την εντύπωση ότι ο κυκλοφορητής δούλευε. Είναι θέμα σύνδεσης του κυκλοφορητή ή κάτι άλλο ;( Nα θυμίσω ότι έχω παράλληλη σύνδεση με πετρελαίου με τον ίδιο κυκλοφορητή )
3)Επίσης έκανα και κάποιες μετρήσεις ο άσχετος!! Πρόσεξα ότι μετά το καθάρισμα όταν τον άναψα η θερμοκρασία έδειχνε 32 και μετά από ½ ώρα ανέβηκε στους 50 με τους θερμοστάτες σβηστούς( έχω 3 σε 3 ορόφους με σύνολο 200τμ περίπου ). Ομως όταν άναψε ένας θερμοστάτης έκανε περίπου άλλη 1 ώρα περίπου για να ανεβάσει από 50 στους 65 . Ολα τα παραπάνω είναι λογικά ή όχι. Δουλεύει καλά οΤούρκος ή yok; ( να θυμίσω ότι – χάρη στις πολύτιμες συμβουλές του βαγγέλη- έχω και τρίοδη στους 55 ) Εξωτερική θερμοκρασία σήμερα 5-6 βαθμούς
4)Επίσης να ρωτήσω αν τον χρησιμοποιεί κανείς μόνο για ζεστά νερά το καλοκαίρι, αφού δεν έχω ηλιακό αλλά μόνο ΖΝΧ με boiler 160 άρη. Αξίζει από θέμα κατανάλωσης ή όχι; Αξίζει κιόλας να έχω ολόκληρο το καλοκαίρι αναμένο τον λέβητα μόνο για ΖΝΧ ή όχι;( To boiler έχει και ρεύμα αλλά προφανώς λόγω μικρής αντίστασης κάνει ...πάνω από 2 ώρες να ζεστάνει τα νερά)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133078 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Να ρωτήσω πάλι αν γνωρίζει κάποιος συμφορουμίτης :)

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Να επανέλθω με νέες απορίες :)
1)Εχω ορίσει την θερμοκρασία των νερών στους 65. Αρχικά να πώ ότι έχω παρατηρήσει ( όταν ο λέβητας είναι stand – by ) ότι η θερμοκρασία του ανεβαίνει μέχρι 70-71 και πέφτει μέχρι 49-50. Αυτό είναι προφανώς λόγω αδράνειας ή κάτι άλλο παίζει; Οταν δουλεύει όμως ο λέβητας στα 65 σταματάει και στα 61-62 ξεκινάει ξανά.
Ειναι φυσιολογικό μην ανησυχείς.
2)Σήμερα έκανα καθαρισμό του λέβητα και όλα ΟΚ ( εκτός από στάχτη,όλα ωραία του Creta αλλά από στάχτη :( ) συμφωνω για τη στάχτη για την τιμή του και τη θερμογονο μια χαρά ειναι. Για την λειτουργία του κυκλοφοριτη δεν μπορώ να πω δεν ξέρω τις συνδέσεις στον πίνακα Τον έκλεισα από το το on-off και ταυτόχρονα από τον διακόπτη πίσω από τον πίνακα αλλά έχω την εντύπωση ότι ο κυκλοφορητής δούλευε. Είναι θέμα σύνδεσης του κυκλοφορητή ή κάτι άλλο ;( Nα θυμίσω ότι έχω παράλληλη σύνδεση με πετρελαίου με τον ίδιο κυκλοφορητή )
3)Επίσης έκανα και κάποιες μετρήσεις ο άσχετος!! Πρόσεξα ότι μετά το καθάρισμα όταν τον άναψα η θερμοκρασία έδειχνε 32 και μετά από ½ ώρα ανέβηκε στους 50 με τους θερμοστάτες σβηστούς( έχω 3 σε 3 ορόφους με σύνολο 200τμ περίπου ). Ομως όταν άναψε ένας θερμοστάτης έκανε περίπου άλλη 1 ώρα περίπου για να ανεβάσει από 50 στους 65 . Ολα τα παραπάνω είναι λογικά ή όχι. Δουλεύει καλά οΤούρκος ή yok; ( να θυμίσω ότι – χάρη στις πολύτιμες συμβουλές του βαγγέλη- έχω και τρίοδη στους 55 ) Εξωτερική θερμοκρασία σήμερα 5-6 βαθμούς Ειναι λογικό οταν τραβάει το σπιτι και έρχονται κρυφές επιστροφές να αργεί να ανεβάσει.
4)Επίσης να ρωτήσω αν τον χρησιμοποιεί κανείς μόνο για ζεστά νερά το καλοκαίρι, αφού δεν έχω ηλιακό αλλά μόνο ΖΝΧ με boiler 160 άρη. Αξίζει από θέμα κατανάλωσης ή όχι; Αξίζει κιόλας να έχω ολόκληρο το καλοκαίρι αναμένο τον λέβητα μόνο για ΖΝΧ ή όχι;( To boiler έχει και ρεύμα αλλά προφανώς λόγω μικρής αντίστασης κάνει ...πάνω από 2 ώρες να ζεστάνει τα νερά)
Δεν αξίζει να κρατάς τον λεβητα αναμμενο για τα ZNX, αν έχεις νυχτερινό ρεύμα ζέστανε τα νερά τη νύχτα 23:00 -07:00

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133079 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Να ρωτήσω πάλι αν γνωρίζει κάποιος συμφορουμίτης :)

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Να επανέλθω με νέες απορίες :)
1)Εχω ορίσει την θερμοκρασία των νερών στους 65. Αρχικά να πώ ότι έχω παρατηρήσει ( όταν ο λέβητας είναι stand – by ) ότι η θερμοκρασία του ανεβαίνει μέχρι 70-71 και πέφτει μέχρι 49-50. Αυτό είναι προφανώς λόγω αδράνειας ή κάτι άλλο παίζει; Οταν δουλεύει όμως ο λέβητας στα 65 σταματάει και στα 61-62 ξεκινάει ξανά.
Ειναι φυσιολογικό μην ανησυχείς.
2)Σήμερα έκανα καθαρισμό του λέβητα και όλα ΟΚ ( εκτός από στάχτη,όλα ωραία του Creta αλλά από στάχτη :( ) συμφωνω για τη στάχτη για την τιμή του και τη θερμογονο μια χαρά ειναι. Για την λειτουργία του κυκλοφοριτη δεν μπορώ να πω δεν ξέρω τις συνδέσεις στον πίνακα Τον έκλεισα από το το on-off και ταυτόχρονα από τον διακόπτη πίσω από τον πίνακα αλλά έχω την εντύπωση ότι ο κυκλοφορητής δούλευε. Είναι θέμα σύνδεσης του κυκλοφορητή ή κάτι άλλο ;( Nα θυμίσω ότι έχω παράλληλη σύνδεση με πετρελαίου με τον ίδιο κυκλοφορητή )
3)Επίσης έκανα και κάποιες μετρήσεις ο άσχετος!! Πρόσεξα ότι μετά το καθάρισμα όταν τον άναψα η θερμοκρασία έδειχνε 32 και μετά από ½ ώρα ανέβηκε στους 50 με τους θερμοστάτες σβηστούς( έχω 3 σε 3 ορόφους με σύνολο 200τμ περίπου ). Ομως όταν άναψε ένας θερμοστάτης έκανε περίπου άλλη 1 ώρα περίπου για να ανεβάσει από 50 στους 65 . Ολα τα παραπάνω είναι λογικά ή όχι. Δουλεύει καλά οΤούρκος ή yok; ( να θυμίσω ότι – χάρη στις πολύτιμες συμβουλές του βαγγέλη- έχω και τρίοδη στους 55 ) Εξωτερική θερμοκρασία σήμερα 5-6 βαθμούς Ειναι λογικό οταν τραβάει το σπιτι και έρχονται κρυες επιστροφές να αργεί να ανεβάσει.
4)Επίσης να ρωτήσω αν τον χρησιμοποιεί κανείς μόνο για ζεστά νερά το καλοκαίρι, αφού δεν έχω ηλιακό αλλά μόνο ΖΝΧ με boiler 160 άρη. Αξίζει από θέμα κατανάλωσης ή όχι; Αξίζει κιόλας να έχω ολόκληρο το καλοκαίρι αναμένο τον λέβητα μόνο για ΖΝΧ ή όχι;( To boiler έχει και ρεύμα αλλά προφανώς λόγω μικρής αντίστασης κάνει ...πάνω από 2 ώρες να ζεστάνει τα νερά)
Δεν αξίζει να κρατάς τον λεβητα αναμμενο για τα ZNX, αν έχεις νυχτερινό ρεύμα ζέστανε τα νερά τη νύχτα 23:00 -07:00

Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by fritakos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΝΧΟΝΤΖ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133084 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

fritakos έγραψε:

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Να ρωτήσω πάλι αν γνωρίζει κάποιος συμφορουμίτης :)

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Να επανέλθω με νέες απορίες :)
1)Εχω ορίσει την θερμοκρασία των νερών στους 65. Αρχικά να πώ ότι έχω παρατηρήσει ( όταν ο λέβητας είναι stand – by ) ότι η θερμοκρασία του ανεβαίνει μέχρι 70-71 και πέφτει μέχρι 49-50. Αυτό είναι προφανώς λόγω αδράνειας ή κάτι άλλο παίζει; Οταν δουλεύει όμως ο λέβητας στα 65 σταματάει και στα 61-62 ξεκινάει ξανά.
Ειναι φυσιολογικό μην ανησυχείς.
2)Σήμερα έκανα καθαρισμό του λέβητα και όλα ΟΚ ( εκτός από στάχτη,όλα ωραία του Creta αλλά από στάχτη :( ) συμφωνω για τη στάχτη για την τιμή του και τη θερμογονο μια χαρά ειναι. Για την λειτουργία του κυκλοφοριτη δεν μπορώ να πω δεν ξέρω τις συνδέσεις στον πίνακα Τον έκλεισα από το το on-off και ταυτόχρονα από τον διακόπτη πίσω από τον πίνακα αλλά έχω την εντύπωση ότι ο κυκλοφορητής δούλευε. Είναι θέμα σύνδεσης του κυκλοφορητή ή κάτι άλλο ;( Nα θυμίσω ότι έχω παράλληλη σύνδεση με πετρελαίου με τον ίδιο κυκλοφορητή )
3)Επίσης έκανα και κάποιες μετρήσεις ο άσχετος!! Πρόσεξα ότι μετά το καθάρισμα όταν τον άναψα η θερμοκρασία έδειχνε 32 και μετά από ½ ώρα ανέβηκε στους 50 με τους θερμοστάτες σβηστούς( έχω 3 σε 3 ορόφους με σύνολο 200τμ περίπου ). Ομως όταν άναψε ένας θερμοστάτης έκανε περίπου άλλη 1 ώρα περίπου για να ανεβάσει από 50 στους 65 . Ολα τα παραπάνω είναι λογικά ή όχι. Δουλεύει καλά οΤούρκος ή yok; ( να θυμίσω ότι – χάρη στις πολύτιμες συμβουλές του βαγγέλη- έχω και τρίοδη στους 55 ) Εξωτερική θερμοκρασία σήμερα 5-6 βαθμούς Ειναι λογικό οταν τραβάει το σπιτι και έρχονται κρυες επιστροφές να αργεί να ανεβάσει.
4)Επίσης να ρωτήσω αν τον χρησιμοποιεί κανείς μόνο για ζεστά νερά το καλοκαίρι, αφού δεν έχω ηλιακό αλλά μόνο ΖΝΧ με boiler 160 άρη. Αξίζει από θέμα κατανάλωσης ή όχι; Αξίζει κιόλας να έχω ολόκληρο το καλοκαίρι αναμένο τον λέβητα μόνο για ΖΝΧ ή όχι;( To boiler έχει και ρεύμα αλλά προφανώς λόγω μικρής αντίστασης κάνει ...πάνω από 2 ώρες να ζεστάνει τα νερά)
Δεν αξίζει να κρατάς τον λεβητα αναμμενο για τα ZNX, αν έχεις νυχτερινό ρεύμα ζέστανε τα νερά τη νύχτα 23:00 -07:00

Αν κλείσεις τον πίνακα από το κόκκινο κουμπάκι και ο κυκλοφορητής είναι συνδεδεμένος στον πίνακα θα συνεχίσει να δουλεύει αν η θερμοκρασία νερού είναι ψηλά. Αν αντίστοιχα κλείσεις τον πίνακα από τον γενικό πίσω από τον πίνακα δεν θα δουλεύει ο κυκλοφορητής..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΝΧΟΝΤΖ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133086 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις διαφωτιστικές απαντήσεις σας :)
Κανένας χρήστης του termodynamik ξέρει καταναλώσεις του ΖΝΧ μόνο για το καλοκαίρι για να δώ αν συμφέρει ο λέβητας ή ρεύμα στο boiler ( έχω νυκτερινό ).Δεν αμφισβητώ τον φίλο fritakos που τον ευχαριστώ και πάλι που ασχολήθηκε με μένα , αλλά λέω να ακούσω και 2η γνώμη......
.Πώς μπορώ να υπολογίσω κατανάλωση ρεύματος για το βράδυ ( boiler 160 l); Εχω νυχτερινό αλλά και 4μηνιαία κατανάλωση ( τον χειμώνα κυρίως ) που συνήθως υπερβαίνει τις 3.000 kw :angry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.153 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ