Είδος και τρόπος εγκατάστασης καμινάδας σε λέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24904 από burnerman
Τα 8 μετρα ειναι παρα πολλα.
Εγω δε θα το εκανα.
Το λεει και ο κ.Σαμαρας που ειναι λεβητοποιος.
Κατι ξερει παραπανω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24915 από fisikos50

vag1234 έγραψε:
Μπορεί η καμινάδα να έχει οριζόντια όδευση 8 m μέχρι να συναντήσει την υπάρχουσα (έστω και με κάποια κλίση) ή θα έχω προβλήματα με υγροποιήσεις . Από το σημείο που θα συνδεθεί, η υπάρχουσα καμινάδα οδεύει κάθετα άλλα 7,5 μ.



Οι υγροποιήσεις είναι θέμα θερμοκρασίας, αν κρατάς την καμινάδα πολύ ζεστή τότε δεν παρουσιάζεται καμία συμπύκνωση στα τοιχώματα.

Εφόσον μπορείς να μονώσεις πολύ καλά την καμινάδα και έχεις ανοδική κλίση (γιατί ο καπνός προτιμάει να πηγαίνει προς τα πάνω) και εφόσον υπάρχει αξιοπρεπής ελκυσμός από την κατακόρυφη καμινάδα, τότε μπορεί να γίνει.

Το οριζόντιο τμήμα θα συλλέγει πολλά κατάλοιπα καύσης (όπως συμβαίνει και με τις οριζόντιες διαδρομές καυσαερίων στους λέβητες στερεών καυσίμων) και θα χρειάζεται ανάλογα συχνά διαστήματα επιθεώρησης και καθαρίσματος, άρα πρέπει να προβλεφθούν θυρίδες υψηλής επισκεψιμότητας τουλάχιστον στα άκρα του και πιθανόν και στο μέσον του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25093 από georgebest
Θα προβώ σε εγκατάσταση εξωτερικής καμιναδας 13 μέτρων περίπου για χρήση με λέβητα πελλετ. Ενώ στην αρχή μου είπε ο εγκαταστατης για ινοξ με διπλη μόνωση μετά μου είπε για έναν άλλο τύπο καμινάδας που του ήρθε τελευταία και είναι καλύτερος και φθηνότερός από τον ινοξ. Είναι με γυαλί μέσα από ότι μου είπε. Περισσότερα δεν ξέρω. Μπορείτε να μου πείτε ποιον να προτιμήσω ;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25101 από χρηστος8

vag1234 έγραψε: Χρειάζομαι λίγο τα φώτα των εγκαταστατών.

Τι είδους καμινάδα απαιτείται για έναν λέβητα βιομάζας (η οποία να μην ξεφεύγει και στο κόστος)?

Στην δική μου περίπτωση ο λέβητας βιομάζας θα εγκατασταθεί σε απόσταση 8 m από την ήδη υπάρχουσα καμινάδα η οποία είναι 25χ25.

Μπορεί η καμινάδα να έχει οριζόντια όδευση 8 m μέχρι να συναντήσει την υπάρχουσα (έστω και με κάποια κλίση) ή θα έχω προβλήματα με υγροποιήσεις . Από το σημείο που θα συνδεθεί, η υπάρχουσα καμινάδα οδεύει κάθετα άλλα 7,5 μ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..




Παντως εγω δεν θα αναλαμβανα την εγκατασταση αυτου του λεβητα με 8 μετρα οριζοντιο τμημα καμιναδας.
Εκτος κι αν εχει τουλαχιστον 40 με 45% κλιση.
Οσο καλο ελκυσμο και να εχει η κατακορυφη το οριζοντιο τμημα αυτης της αποστασης ειναι απλα απαγορευτικο για βιομαζα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25105 από LEONAS
Tι υψος εχει η υπαρχουσα καμιναδα ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25126 από vag1234

LEONAS έγραψε: Tι υψος εχει η υπαρχουσα καμιναδα ??

7,5 m περίπου

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ