Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25149 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
Ok, Καντο ανοιχτο αφου σε βολευει και στο σπιτι!

Εμενα για να το εκανα ανοιχτο θα επρεπε ή να τρυπήσω δυο ορόφους και να περασω εσωτερικα τους σωληνες μέχρι την σοφιτα ή να βγαλω εξωτερικα 8-9 μετρα σωληνες μεχρι την κεραμοσκεπη, να τρυπησω κεραμιδια και να βαλω το δοχειο στην σοφιτα. Και στις δυο περιπτωσεις θα επρεπε να κανω και αποχετευση στον χωρο της σοφιτας για περιπτωσεις υπερχειλισης.

Καταλαβαινεις οτι ολα τα παραπανω δεν ειναι ευκολα να γινουν... Οποτε αυτο που λεω αναμεσα σε ανοιχτο και κλειστο ειναι οτι οπως βολευει τον καθενα (ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ακολουθουνται ολοι οι κανονες ασφαλειας!).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25154 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
Διπλα απο την καμιναδα του λεβητα πετρελαιου μου περναει μια φ125 της εξαερωσης και παει μεχρι επανω κατω απο την καραμοσκεπη,εχει λιγο χωρο διπλα θα δουμε μπας και περνανε οι σωληνες απο εκει (χλομο το βλεπω να μην τσιμενταριστηκε!)αλλιος μπορει να τους βαλω και μεσα στην φ125,δεν ειναι ευκολο αλλα απ'εξω ειναι ασχημια,εχει τρυπηματα και εχει τον κινδυνο παγοποιησης,επανω εχω ενα ντεποζιτο γαλβανιζε 70-80 λιτρα που δεν συνδεθηκε ποτε και θα το κανω αυτο δοχειο.
Αυτο που μου ειπε ο υδραυλικος για αντιψυκτικο στο ντεποζιτο ισχυει,οπως επισης και το οτι διαβρωνετε ο λεβητας με ανοικτο δοχει και οτι τα σωματα του τελευταιου οροφου δεν ζεσταινονται οπως και το οτι εχουμε μεγαλυτερη καταναλωση?
Αν ειναι ετσι τοτε καλυτερα κλειστο και προσοχη!
Θοδωρη για την υπερχειλιση δεν εχεις λουκια γυρο απο την κεραμοσκεπη,εγω εκει θα τα ριξω.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25176 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
Βρε λουκια εχω, δεν ειναι εκει το θεμα. Δεν θελω ομως να εχω στην σοφιτα νερα να τρεχουν μεχρι τα λουκια!

Αυτο που σου ειπε ο υδραυλικος για πιο γρηγορη διαβρωση ειναι αληθεια, εχεις υπερχειλησεις ή εξατμιση -> ο πληρωτης βαζει φρεσκο νερο (με αλατα) στο κυκλωμα! Καταναλωση ειναι λογικο μονο και εφοσον ειναι ολα αμονωτα, στην δικια σου περιπτωση δεν θα ειναι.

Για τον τελευταιο οροφο να μην ζεσταινονται τα σωματα, δεν το καταλαβαίνω, γιατι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25181 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
Το διαβασα σε 2-3 σαιτ προχθες που εψαχνα στο ιντερνετ στα υπερ και τα κατα των ανοιχτων και κλειστωνω δοχειων,αν θυμαμαι καλλα εγραφε οτι δεν ζεσταινονται τα σωματα του τελευταιου οροφου λογο ελειψεις πιεσης που δημιουργειτε απο το ανοιχτο δοχειο,δεν το καταλαβα,ας μας το εξηγησει καποιος!

Το βρηκα,εδω το διαβασα!
www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1512
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25196 από umeca74
Απαντήθηκε από umeca74 στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
από το site αυτό πήρα απάντηση για το αρχικό ερώτημά μου: πυρόλυση δεν χρειάζεται απαραίτητα δοχείο αδράνειας!

www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3932

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25208 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
Δεν ειμαι σε φαση τωρα να διαβασω το αλλο φορουμ, δεν προλαβαινω. Μονο ένα σχόλιο χωρις να διαβασα τι εκανες ή σου είπαν : Προσεξε μην ο λεβητας που πηρες-θα παρεις εχει 50-60 λιτρα νερου και δεν προλαβαινει να ζεστανει το σπιτι! Εκει το χρειαζεσαι το δοχειακι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ