Καθαρισμός πίσσας

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131850 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Re:Καθαρισμός πίσσας
Καλησπέρα παιδιά
Εδώ και 3 χρόνια καίω πυρηνοξυλο αυτό και αν πιάνει μάκα!!!!!!!!!!!!
Έχω δοκιμάσει τα πάντα τι υγρά τι σκόνες!!! τι ότι θέλετε,μέχρι και φλόγιστρο
ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το μόνο πράγμα που μπόρεσα να βγάλω την μάκα μιλάμε για 2-3 χιλιοστά όσο
και να σας φαίνεται παράξενο είναι το μυστρί ναι το μυστρί.
Αλλά επειδή έχει μεγάλη επιφάνεια μέσα ο λέβητας μου θέλει πολύ τρίψιμο.
Έτσι εκεί που τον καθάριζα κάθε 15 μέρες τώρα τον καθαρίζω κάθε 7-8 και
για να μην πιάνει πολύ.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131851 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Καθαρισμός πίσσας
Καλησπέρα Νίκο
πέρσι έκαψα λίγα ξύλα μα ήταν φρέσκα και παλιόξυλα, ο θάλαμος τα τούμπα παντού είχε πιάσει παχύ στρώμα, την άνοιξη που τέλειωσε είχα βάλει διάφορα αλλά τίποτα, αναγκάστηκα με δυνατά φλόγιστρα και σπάτουλες να τα κάψω πόντο πόντο για να καθαρίσει. Για φέτος τώρα άρχισα να πετάω από κανένα ξύλο αλλά έχουν γίνει μπαρούτια.
Κάθε φορά πριν καθαρίσω τον μπουμπουνάω μέχρι 85 και κάτι όχι για πολύ γιατί φοβάμαι μην σκάσει η βαλβίδα θερμοκρασίας, καθαρίζουν πάντως πιο εύκολα μετά, αν και δεν έχει παχύ στρώμα. Θέλω όμως κάτι πιο εύκολο και δραστικό μετά από κάθε περίοδο να καθαρίζει τελείως.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131852 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Re:Καθαρισμός πίσσας

SakiSystem έγραψε: Καλησπέρα Νίκο
πέρσι έκαψα λίγα ξύλα μα ήταν φρέσκα και παλιόξυλα, ο θάλαμος τα τούμπα παντού είχε πιάσει παχύ στρώμα, την άνοιξη που τέλειωσε είχα βάλει διάφορα αλλά τίποτα, αναγκάστηκα με δυνατά φλόγιστρα και σπάτουλες να τα κάψω πόντο πόντο για να καθαρίσει. Για φέτος τώρα άρχισα να πετάω από κανένα ξύλο αλλά έχουν γίνει μπαρούτια.
Κάθε φορά πριν καθαρίσω τον μπουμπουνάω μέχρι 85 και κάτι όχι για πολύ γιατί φοβάμαι μην σκάσει η βαλβίδα θερμοκρασίας, καθαρίζουν πάντως πιο εύκολα μετά, αν και δεν έχει παχύ στρώμα. Θέλω όμως κάτι πιο εύκολο και δραστικό μετά από κάθε περίοδο να καθαρίζει τελείως.

Δεν υπάρχει τίποτα σου είπα έκανα τα πάντα μέχρι και ξύλα έβαλα πέρσι και τα δούλεψα 270 - 290 βαθμούς καυσαέρια 70-80 τα νερά έσκασαν άλλα δεν καθάρισε τόσο όσο να μην θέλει και λίγο χεράκι
κοινώς τρίψιμο και πάλι τρίψιμο φίλε μου


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131859 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Re:Καθαρισμός πίσσας

thlanarass έγραψε: αν κλεισετε την εξοδο ζεστων προς το σπιτι και τον ααφησετε να φτασει μεχρι τους 95 δεν καιγεται
η πισσα?


Αυτο ακριβως κανω κ εγω, κλεινω κυκλοφορητη, ανεβαζω στους 85-88 βαθμους, αφηνω κανα διωρο κ μετα καθαριζω!
Νομιζω οτι βγαινει πολυ πιο ευκολα, ομως 0,5-1mm μενουν, δεν αχω καθαρη-ορατη λαμαρινα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131861 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Καθαρισμός πίσσας
Το ιδανικό ειναι να παρουσιάσετε ενα πολύ λεπτό φιλμ κατα την διάρκεια της σεζόν που να φεύγει εύκολα 1 φορά τον χρονο .. Να μην υπάρχει καθόλου πίσσα ειναι λίγο δύσκολο .. Εμένα πιάνει λίγο κοντά στην κάτω πόρτα του θαλάμου καύσης .. Ο πιο εύκολος τρόπος ειναι να καψετε την πίσσα με Map gas (φλογιστρο ) . Μετα βγαίνει εύκολα με μια ξυστρα ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131890 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Re:Καθαρισμός πίσσας
Πάντως η πίσσα είναι γενικά φαινόμενο που δεν το γλυτώνεις, ειδικά τις καλές ημέρες που τα κενά διαστήματα παύσης του λέβητα είναι μεγάλα, δημιουργείται για πλάκα. Το "φάρμακο" τελικά είναι μόνο ένα. Καύση σε υψηλές θερμοκρασίες για αρκετή ώρα ακόμη καλύτερα σε συνδυασμό με κανένα χημικό σκεύασμα, κάτι που όσο πλησιάζει η Άνοιξη γίνεται ποιο σπάνια. Αρα ότι και να κάνεις και όσο και να καθαρίζεις η πίσσα αργά ή γρήγορα θα ξαναεμφανιστεί. Η καλύτερη εποχή για να την καθαρίσεις είναι στην καρδιά του χειμώνα όπου ο καυστήρας δοκιμάζει τα όριά του και η πίσσα φουσκώνει και πέφτει καμιά φορά και απο μόνη της. :)

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ