Σωστή καμινάδα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #43548 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Ναι έχω στο εσωτερικό 1,70μ κατακόρυφη και 1μ περίπου οριζόντια για έξω η οποία προεκτείνεται μονο 40εκ συν το καπέλο που έφτιαξα φέτος και θα δείξω αργότερα αφού δω πως επηρεάζει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #51926 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Μπράβο σου!!!
Απλή και έξυπνη πατέντα σε δύσκολους καιρούς.
1.Πώς αλλάζεις το νερό στον τενεκε όταν γεμίζει κάπνα?.
2.Λερώνει το μπαλκόνι σου έτσι με αυτή την πατέντα?
3.Βγάζοντας την καμινάδα τόσο χαμηλα στους 40 πόντους, τι προβλήματα έχεις ή είχες με τον καπνό σε ανέμους κλπ
Περιμένω και αν περπατάει αυτό που έκανες θα κανω νέα τρύπα και θα κατεβάσω την καμινάδα μου χαμηλά α΄πο ψηλά που την έχω για να τη βάλω μέσα σε τενεκέ όπως εσύ. Μου άρεσε γιατί δε φαίνεται από το δρόμο, και τα παράξενα βλέμματα των γειτόνων,επίσης τα φίλτρα που είδα ως τωρα θέλουν κρέμασμα ψηλά στον τοίχο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #59531 από akarat23
Απαντήθηκε από akarat23 στο θέμα Σωστή καμινάδα
Γεια σας, έχω θέσει ένα ερώτημα στο φόρουμ ''Είδος και τρόπος εγκατάστασης καμινάδας σε λέβητα''. Όποιος έχει όρεξη ας το δει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #148674 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Σωστή καμινάδα
καλησπέρα στην παρεα,θα ηθελα και εγω να κανω την ερωτιση μου για την ''σωστη καμιναδα.εχω έναν λεβητα πελλετ ιολη 21 και μετα από 1 σεζον μπορω να πω ότι με ταλεπορησε πολύ στο να βρω την σωστη ρυθμιση.ειχα καμιναδα αμονοτη και το αποτέλεσμα ηταν 250+ κελσιου στην καμιναδα βεβαια αυτό ηταν και αποτέλεσμα καθαρισμου αλλα αυτό είναι άλλο κεφαλαιο.τελος παντων ρωτισα την εταιρια και έναν τεχνικο από εκει που αγορασα την σομπα και μου ειπε να βαλω μονομενη καμιναδα,οκ του λεω τι διασταση?ειναι φ 80 και για να φτασω στην ταρατσα θελω 7 μετρα μαζι με το καπελο.χρειαζεται να μεγαλοσω την διατομή η να το αφήσω οπος είναι,μου λεει ποσο μετρα είναι το οριζοντιο κοματι,λεω 1 μετρο το πολύ.και μου λεει δεν θα εχεις πρόβλημα αν βαλεις φ 80 αλλα καλητερα βαλε φ100 να εισαι καλημενος.οκ λεω.βαζω την καμιναδα7 μετρα μονομενη φ100 αλλα για να συνδεθω βαζω ακομα περιπου 1μετρο και κατι φ 80 με κατι ανηχτες γωνιες για να συνδεθω στο ταφ φ 100.τωρα το εχω μονοση και αυτό το κοματι φ80 μιας και ηταν αμονοτο.το θεμα είναι τωρα ότι η θερμοκρασια καυσαεριοων σε φουλ ισχη είναι μαχ 130-140 και καμια φορα 150,οταν όμως είναι σε φαση συντιρισης πεφτη στους 100-104 και καμια φορα σπανια κατω από τους 100.τι κανω τωρα?? φταει η καμιναδα ότι τραβαει πολύ για αυτό εχω τοσο χαμηλη θερμοκρασια στα καυσαερια η φται κατι άλλο?πρεπει να βαλω κατι άλλο στην καμιναδα αν φται αυτό η όλα είναι κομπλε όπως δουλευει?δοκιμασα να αυξησω λιγο την ποσοτιτα πελλετ που πεφτει μεσα όταν είναι στο μιν στο 3.10 αλλα βελτιοθηκε λιγο,ολες η ρυθμισης είναι στο 0 για πελλετ και αερα.τι φταει αν φταει κατι,και κατι ακομα,εσας η σομπα σας σε ποσους βαθμούς δουλευει,εμενα στου 50-56 στο μαχ,ειναι φισιολογικο η κατι φται και εδώ,για να φτασει 68-70 πρεπει να βαλω φουλ το πελλετ ισχιος,αλλιος μπορει να κανει 1+ και βαλε για να φτασει 65,τι φται ρε παιδια??? αμεκο πελλετ πηρα φετος για ποιο καλητερα.πειτε καμια ιδεα αλλιως βλεπω να την πεταω από το παραθηρο την @!@# σομπα,ολη μερα από πανω της είμαι και κοιταω της πληροφοριες και παιζω με της ρυθμισεις μπας και την ρυθμισω σωστα και ηρεμισω.ετσι δουλευουν ολες η η δικια εχει θεμα,η όλα είναι καλα και εγω είμαι περίεργος,και δεν μπορω να πω ότι είμαι και ασχετος,υδραβλικος είμαι και εχω περασει 3-4 πελλετ αλλου τυπου βεβαια και όλα κομπλε.κανενα πρόβλημα σε καμια.τι φταει ρε παιδια μιας και ολοι εδώ μεσα εχουμε φαει πολες ωρες με της σομπες μας.ειμαι ολος αυτια..........

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ