Μόνωση υφιστάμενης καμινάδας λέβητα βιομάζας

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99363 από vag1234
Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος κάποια ιδέα με πιο τρόπο θα μπορούσε να μονωθεί μία αμόνωτη ανοξείδωτη καμινάδα λέβητα βιομάζας εξωτερικά??

Αυτό που έχω σκεφτεί είναι φύλλο υαλοβάμβακα με επικάλυψη αλουμινίου..

Καμιά άλλη ιδέα ή εμπειρία??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99366 από dimlyk
πως θα στεγανοποιησεις τους "βαμβακες" ?

υποθετω εννοεις πετροβαμβακα ... προσωπικα δεν θα το δοκιμαζα καν

ειναι πρακτικα αδυνατο θα ελεγα να πετυχεις στεγανοτητα τοσο απο την μερια της καμιναδας οσο και εξωτερικα


ΥΓ μια λυση που εφαρμοζεται ...και δεν την ειπα εξ αρχης γιατι εκτιμω οτι το κοστος θα ειναι μεγαλυτερο της διπλης ...ειναι η μονωση με πετροβαμβακα κοτετσοσυρμα σοβατισμα ...κι ισως καποιο μονωτικο χρωμα για τελειωμα
αλλη ΄λυση ειναι η εξωτερικη επικαλυψη αλλα νομιζω δεν σ ενδιαφερει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99495 από vag1234
Υαλοβαμβάμβακας όχι πετροβαμβακάς... Στεγανοποίηση με ταινία αλουμινίου βαρέως τύπου..

π.χ. www.build.gr/4615/831/%CE%A0%CE%B5%CF%84...D%CE%B9%CE%BF%205cm/

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99500 από Stavrax
Υαλοβαμβακα να μην χρησιμοποιήσεις, θα μαυρίσει, θα τραβήξει υγρασία από τις βροχές και θα καπνίζει. Είχα βάλει για σφραγισμα στην καμινάδα του τζακιού μου και σε κανένα δίμηνο τον ξηλωσα. Αν έχεις την δυνατότητα, μπορείς να περάσεις μεγαλύτερη καμινάδα κατά πέντε πόντους και να γεμίσεις το κενό με περλίτη. Το είχε προτείνει ο Στέλιος1 σε άλλο τόπικ και βλέποντας τα χαρακτηριστικά του νομίζω ότι είναι εξαιρετική λύση.
Χαρακτηριστικά εδώ .


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234, Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99537 από egglezos
πετροβάμβακα σαφώς ...οι θερμοκρασίες είναι υψηλές...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99545 από vag1234
Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω πετροβάμβακα.. Πόσο υψηλές είναι οι θερμοκρασίες όταν έχω έξοδο θερμοκρασίας καυσαερίων 170-180 βαθμούς άντε και 200 να πω?? Ο υαλοβάμβακας μια χαρά είναι αν καταφέρω να τον στεγανοποιήσω..

Τεσπα το ρολό υαλοβάμβακα έχει περίπου €65. θα κάνω μία προσπάθεια να την βγάλω φέτος στην φθήνια.. αν όχι του χρόνου το καλοκαίρι θα εγκατασταθεί καμινάδα διπλού τοιχώματος..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ