Μετατροπη ατομικη μοναδα πετρελαιου σε πελλετ

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113721 από LEONAS
Δηλαδη αν παρει εναν ξυλολεβητα θα εχει καλυτερη αποδωση ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113732 από stratis 1

LEONAS έγραψε: Δηλαδη αν παρει εναν ξυλολεβητα θα εχει καλυτερη αποδωση ??


Αν το σπιτι του χρειαζεται πχ 30 χιλιαδες θερμιδες και εχει πετρελαιολεβητα 30χιλιαδων θερμίδων και τον μετατρεψει σε πελλετολεβητα,τοτε θα γινει περιπου 10000 θερμ.

Αν παρει εναν ξυλολεβητα 30.000 θερμ θα πληρωσει κανα χιλιαρικο παραπανω αλλα θα ερθει σε αντιστοιχια με τις αναγκες του σπιτιου του.
Ο ξυλολεβητας ειναι φτιαγμενος για συχνο καθαρισμα.
Σίγουρα η απόδοση του ξυλολεβητα θα ειναι καλυτερη απο τον τροποποιημενο λεβητα πετρελαίου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113751 από nivosgr
Εγω βρε παιδια τόσα χρόνια που παρακολουθω εδω μα και σε άλλα φόρουμ, εβλεπα τους επαγγελματίες να λένε οτι αλλο το πετρέλαιο και άλλο τα στερεά καυσιμα και ως εκ τούτου, η μετατροπή ενός λεβητα πετρελαίου σε πέλλετ είναι καταδικασμενη σε αποτυχία. Εκτός βεβαια αν δεν εχεις τι να κανεις και σου αρεσει ο ρόλος του θερμαστή σε καθημερινή βάση.
Ξαφνικά ακόμη και ορισμενοι επαγγελματίες που εγραφαν τα παραπανω, αρχισαν να αλλαζουν γνωμη και να παρουσιαζουν καινουργιους καυστηρες που κανουν ...θαύματα.
Βεβαια προηγηθηκε μια περιοδος όπου οποιος ήθελε να βαλει λεβητα πέλετ ή βιομαζας το εκανε, δινοντας κανα ταληράκι, οπότε περασαμε στο δευτερο σταδιο να τσιμπησουμε και το εναμιση χιλιαρικάκι του μπατήρη...

Τα λεω σωστά ή μηπως έκανε θαυματα η τεχνολογια απο τότε και δεν το αντιλήφθηκα παρακαλώ;;;;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8, stratis 1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113783 από γιαννης-δραμα
Εγω παντως εχω δει και ευχαριστημενους ανθρωπους που εχουν κανει αυτη την πατεντα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113793 από xrysafis72

stratis 1 έγραψε: Εσυ Χρυσαφη πληρωνεις το πελλετ στο κοστος του και δεν σε πειραζει που θα κανεις και δυο μηνες να καθαρισεις αυτα τα μαντεμενια εξογκώματα.
Καποιος ομως που το αγοραζει 270 και πανω για να πετυχει οικονομια , θα πρεπει να καθαριζει πολυ ποιο συχνα.
Και αυτο στο μαντεμι ειναι προβλημα
Η γνωμη μου ειναι οτι καλύτερα να δωσει ενα χιλιαρικο για εναν ξυλολεβητα απο λαμαρίνα και να του κατσει επανω εναν καυστηρα πελλετ,παρα να κανει μετατροπη που θα του στοιχισει 200-300 ευρω σε πετρελαιολεβητα.
Αν ο πετρελαιολεβητας ειναι 30 χιλιάδες θερμιδες ,με τη μετατροπη θα πεσει στις 10 χιλιαδες θερμιδες.



στρατη φιλε μου περσι εκανα την μετατροπη και εκαιγα RZ PELLETS προς 350 ευρο τον τονο.και καθαριζα την σταχτη καθε 2 με 3 ημερες και μια φορα την εβδομαδα το καθαριζα με συρματοβουρτσα!!
και εκαψα περσι 4 τονους σε 120τμ με θερμοκρασια στου 24 με επιδαπεδια θερμανση


ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113797 από stratis 1

xrysafis72 έγραψε:

stratis 1 έγραψε: Εσυ Χρυσαφη πληρωνεις το πελλετ στο κοστος του και δεν σε πειραζει που θα κανεις και δυο μηνες να καθαρισεις αυτα τα μαντεμενια εξογκώματα.
Καποιος ομως που το αγοραζει 270 και πανω για να πετυχει οικονομια , θα πρεπει να καθαριζει πολυ ποιο συχνα.
Και αυτο στο μαντεμι ειναι προβλημα
Η γνωμη μου ειναι οτι καλύτερα να δωσει ενα χιλιαρικο για εναν ξυλολεβητα απο λαμαρίνα και να του κατσει επανω εναν καυστηρα πελλετ,παρα να κανει μετατροπη που θα του στοιχισει 200-300 ευρω σε πετρελαιολεβητα.
Αν ο πετρελαιολεβητας ειναι 30 χιλιάδες θερμιδες ,με τη μετατροπη θα πεσει στις 10 χιλιαδες θερμιδες.



στρατη φιλε μου περσι εκανα την μετατροπη και εκαιγα RZ PELLETS προς 350 ευρο τον τονο.και καθαριζα την σταχτη καθε 2 με 3 ημερες και μια φορα την εβδομαδα το καθαριζα με συρματοβουρτσα!!


Να λοιπόν ο λόγος που έγινες πελλετοπαραγωγος!!!
Για να μη καθαρίζεις συνεχώς αυτόν τον λέβητα. :P :P :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ