Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32784 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

theoilia έγραψε:
και εδώ φαίνετε το πως ειναι τα σώματα συνδεδεμένα.Αυτό το σώμα θα βγει για να μπει στην θέση του η σόμπα-λέβητας και με καινούργιες σωληνώσεις μεγαλύτερης διατομής θα συνδεθεί με τους κεντρικούς επάνω.Αν μπει έτσι είναι λαθος;


Οκ σχετικά καλά είσαι έτσι :)

Και το σχετικά το αναφέρω, γιατί οι σωληνώσεις θέρμανσης που τρέχουν επάνω στα ταβάνια είναι λύσεις αναγκής που δεν τις θέλει κανένας τεχνικός.

Αλλά τι να κάνουμε.....αφού δεν γίνεται διαφορετικά :( Οκ προχώρα...... :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theoilia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32812 από DroidAjax
Απαντήθηκε από DroidAjax στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Και για να το μπλεξω λιγο ακομα το θεμα βαλε οπωσδηποτε τριοδη θερμικη για να bypass τα ζεστα νερα στα επιστρεφομενα και 19 mm μονωση armaflex για εξωτερικα δικτυα μιλαμε για μονωση υπερπαραγωγη

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33255 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Βλεποντας το αρχειο που ανεβασε ο sdancer75(μπραβο καλη δουλεια εκανες)ειδα οτι μπορουμε να αναβαθμισουμε το firmware της σομπας και να αλαξουν και καποιες ρυθμισεις,στο ψαξιμο που εκανα για να δω πως γινεται ειδα οτι χρειαζεται ειδικο εργαλειο της ravelli(ecoboot loader)!Τι γινεται αν θελουμε να κανουμε την αναβαθμιση και ο εμπορος δεν εχει το εργαλειο αυτο(ασε που εχω την εντυπωση οτι δεν το εχει κανενας στην Ελλαδα)!Τι πρεπει να κανουμε σε αυτην τη περιπτωση?Η αναβαθμιση δεν ειναι της πλακας εχει πολλες παραμετρους που αλλαζουν και στο μενου του display μπαινει μια καινουργια ενοτητα(στα μοντελα με 3 πληκτρα),στην σειρα eco (r70-r120)αλλαζουν μονο καποιες παραμετρους!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33408 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε: Βλεποντας το αρχειο που ανεβασε ο sdancer75(μπραβο καλη δουλεια εκανες)ειδα οτι μπορουμε να αναβαθμισουμε το firmware της σομπας και να αλαξουν και καποιες ρυθμισεις,στο ψαξιμο που εκανα για να δω πως γινεται ειδα οτι χρειαζεται ειδικο εργαλειο της ravelli(ecoboot loader)!Τι γινεται αν θελουμε να κανουμε την αναβαθμιση και ο εμπορος δεν εχει το εργαλειο αυτο(ασε που εχω την εντυπωση οτι δεν το εχει κανενας στην Ελλαδα)!Τι πρεπει να κανουμε σε αυτην τη περιπτωση?Η αναβαθμιση δεν ειναι της πλακας εχει πολλες παραμετρους που αλλαζουν και στο μενου του display μπαινει μια καινουργια ενοτητα(στα μοντελα με 3 πληκτρα),στην σειρα eco (r70-r120)αλλαζουν μονο καποιες παραμετρους!


Γιάννη η εφαρμογή που ρωτάς είναι μέσα στο πακέτο που ανεβασα. Είναι 2 exe αρχεία ένα για .net και ένα για native win32. Την ίδια δουλειά κάνουν και τα δυο.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34744 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

maxsto έγραψε:

greg έγραψε: Maxsto

Χαίρομαι που όλα βαίνουν καλώς.....ήθελα να σε ρωτήσω γιατί αγόρασες extra κιt αφού υποθέτω ότι έχει εσωτερικά η σόμπα ή κάνω λάθος..
Όσον αφορά το κόστος για να καταλάβω (διορθωσέ με αν κάνω λάθος στα επιμέρους κόστη):

....3400 με ΦΠΑ η αγορά της σόμπας
.....900 ευρω οι σωληνώσεις, βάνες και υλικά καμινάαδας
.....400 ευρω η αμοιβή του υδραυλικοί

Αν ισχύουν έτσι τα κόστη τότε θεωρώ ότι:
.....κόστος αγοράς πολύ φθηνό για την σόμπα
......υλικά εγκατάστασης και μεροκάματο υδραυλικού πολύ ακριβά......

Πάντως αν το κόστος αγοράς ειναι 3400 με ΦΠΑ τότε θα ΕΚΤΙΜΟΎΣΑ ΑΦΆΝΤΑΣΤΑ αν μου έλεγες το σημείο αγοράς αλλα όχι μέσω μπλοκ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση. Άλλωστε ειναι μέσα στις αρχές το μπλοκ να μην αναφέρουμε ονόματα καταστημάτων αγοράς.....αν θες μόνο μέσω mail ή τηλεφωνικά γιατί η τιμή που βρίσκω εγώ απέχει πάρα πολύ από αυτό το επίπεδο....

Και κάτι ακόμα...

Πόσα μέτρα υδραυλικες σωληνώσεις χρησιμοποίησες;
Η καμινάδα σου είναι μικρόυ ύψους π.χ. 2-3 μέτρα ή μεγαλύτερου ύψους π.χ. βγαίνει ψηλά στην σκεπή?
Το manual της σόμπας επιτρέπει την εγκατάσταση μικρού ύψους καμινάδα και ειναι μεταφρασμένο στα αγγλικά;

Ελπίζω να μην σε κουράζω


Καλημέρα,
Το κίτ η σόμπα δεν το έχει ενσωματωμένο , είναι extra η αγορα του!!
Οσο αφορά τα κόστη, τα 400 ευρώ του υδραυλικού είναι εργασία και υλικά!!
Τα 900 είναι εργασία και υλικά ( καμινάδα κτλ) του συνεργείου που έβαλε την σόμπα
Οι σωληνώσεις είναι περίπου στα 5 μέτρα και η καμινάδα γύρω στα 7 μέτρα , (δεν βγαίνει στην σκεπή)
Το manual είναι μεταφρασμένο και στα ελληνικά!! (έξτρα φυλλάδιο)
Να σου πω εδώ ότι η τιμή περιέχει και περίπου 10% έκπτωση ,όταν η πληρωμή είναι μετρητοις.
Δεν με κουράζεσαι καθόλου!!

Για τον φίλο Ν1κ0s

Το καλοκαίρι αγαπητέ φίλε , χρησιμοποιω ηλιακό.


Μπορείς να σκαναρεις και στείλεις το ελληνικό μανουαλ ;

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35501 από stelza
Απαντήθηκε από stelza στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
καλησπέρα σε όλους .Έχω μια HR 100 και έχω σοβαρό πρόβλημα.Ανάβω την σόμπα και μετά απο λίγο μου βγάζει μήνυμα low draught συνέχεια ότι και να κάνω.Ο τεχνικός που την πέρασε μου είπε να ρυθμίσω στο ρολόι που είναι στο μπόιλερ ( μάλλον μπόιλερ είναι αυτό πάνω στο πατάρι)στο 1 αλλά αυτό έχει διαβαθμίσεις 0 5 10 15 κλπ. και εξωτερικά 1 2 3 4 ( η διαβάθμιση που ειναι εσωτερικά του ρολογιού 0 5 10 κλπ το 10 είναι ποιο κάτω απο το 1 του εξωτερικού δακτυλίου )επίσης στην ρύθμιση self control system είναι στο off. Στην ρύθμιση set draught/pellet είναι το pellet είναι στο -2 και το flow στο 0. Τα μπουριά και η σόμπα είναι πεντακάθαρα μέσα έξω.Πέρσι στην αρχή δούλευα alphawood αλλά μετά που δεν υπήρχε απόθεμα άρχισα να χρησιμοποιώ ΜΑΚΗ Α.Ε. ( αυτό είχαν ,αυτό φέρανε )Παρακαλώ για βοήθεια σε εσάς γιατί και με τον τεχνικό που μίλησα και με έναν ειδικό συνεργάτη τους ο οποίος βρίσκεται κάπου στα Ελληνοσκοπιανά σύνορα και φυσικά δεν μπορεί να έρθει να την δεί επειδή εγώ είμαι Αθήνα δεν μπορώ να βγάλω άκρη .Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ