Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109713 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

Panos έγραψε: 1. δεν γνωρίζω κανένα τρόπο η θερμότητα να περνάει από τις κλειστές πόρτες των παιδικών δωματίων (εκτός αν είναι μονίμως ανοικτές), αλλα και πάλι δεν θα μεταφέρετε εύκολα η θερμότητα, οπότε θα έχεις 25 βαθμούς C κοντά στην σόμπα και 17-18 στα δωμάτια. Γι' αυτό θεωρούμε το καλοριφέρ ως μεγάλη εφεύρεση, μεταφέρει εύκολα την θερμική ενέργεια σε όλους τους χώρους του κτηρίου.

Πανο υπαρχουν και οι καναλιζατες :lol:

Vasilis Drama έγραψε: Ερωτησεις:

1ον. Εγω την σομπα την πηρα ως ΜΟΝΗ πηγη θερμανσης ΓΙΑ ΟΛΟ την διαμερισμα και οχι μονο για 40-50 τ.μ. (θα μου το ζεστανει ολο ή οχι?)

2ον. Το φιλτρο νερου πού μπαινει ακριβως? (μεσα στο σπιτι, πισω απο την σομπα, εξω απο το σπιτι, που?)

3ον. Για το καθαρισμα της σομπας που αναφερεσαι? (στο σταχτοδοχειο, στο μερος που γινεται η καυση ή καπου αλλου?) το σκουπακι ειναι απαραιτητο για σωστη και καθαρη δουλεια?

4ον. Αν δεν βαλω φιλτρο νερου και βγαλω το μπουρι στο μπαλκονι (μεσα στο μπαλκονι, κολλητα στον τοιχο), το μαυρισμα το εχω σιγουρο? (και αυτο το φιλτρο των 30-40 ευρω ειναι σιγουρα αξιοπιστο? μην το παρω και παλι τρωω την μαυριλα, αν ειναι να δωσω κατι παραπανω π.χ. 80-100 ευρω και να παρω κατι αξιοπιστο με πολυ καλη αποδοση!)

Βασιλη 1ον κανενας δεν μπορει να σου πει με σιγουρια οτι θα στο ζεστανει ολο γιατι πολυ απλα δεν ξερει πως ειναι το σπιτι σου,εγω περσι με την 9αρα με 1καναλι αερα για αλλα δωματια ζεσταθηκα μια χαρα σε σπιτι 80-85τμ χωρις μονωση με πυλωτη απο κατω,ομως ο χειμωνας ηταν πολυ ηπιος ενω προπερσι που ηταν βαρυς στα μεγαλα κρυα δεν μπορουσα να ανεβασω πανω απο 21-21.5 βαθμους και εβαζα αναγκαστικα εναν θερμοπομπο σε ενα δωματιο και ημουν οκ.
2ον το φιλτρο μπαινει εξω απο το σπιτι.
3ον η σκουπα σταχτης πιστευω ειναι απαραιτητη για ευκολια και καλυτερο καθαρισμο στο χωρο καυσης.
4ον αν δεν βαλεις φιλτρο και η αποληξη της καμιναδας ειναι κοντα σε τοιχο σιγουρα το μαυρισματακι το εχεις(παθων την πρωτη χρονια :angry: ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109726 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
οκ. διορθώνω, οι καναλιζάτες έχουν μια κάποια δυνατότητα να μεταφέρουν ζεστό αέρα μέσα σε κλειστό δωμάτιο
άρα έχεις μια πρόσθετη απαίτηση για καναλιζάτη σόμπα, (η RV120 είναι καναλιζάτη?)
αν δεν την έχεις είδη αγοράσει συνέχισε να ψάχνεις και τα τεχνικά χαρακτηριστικά.


όσο για το φίλτρο είναι απαραίτητο και για έναν άλλο λόγο (εκτός από τον καθαρό τοίχο και το καθαρό μπαλκόνι) να κλείσει το στόμα του κακού γείτονα.

γιαννης-δραμα έγραψε:

Panos έγραψε: 1. δεν γνωρίζω κανένα τρόπο η θερμότητα να περνάει από τις κλειστές πόρτες των παιδικών δωματίων (εκτός αν είναι μονίμως ανοικτές), αλλα και πάλι δεν θα μεταφέρετε εύκολα η θερμότητα, οπότε θα έχεις 25 βαθμούς C κοντά στην σόμπα και 17-18 στα δωμάτια. Γι' αυτό θεωρούμε το καλοριφέρ ως μεγάλη εφεύρεση, μεταφέρει εύκολα την θερμική ενέργεια σε όλους τους χώρους του κτηρίου.

Πανο υπαρχουν και οι καναλιζατες :lol:

Vasilis Drama έγραψε: Ερωτησεις:

1ον. Εγω την σομπα την πηρα ως ΜΟΝΗ πηγη θερμανσης ΓΙΑ ΟΛΟ την διαμερισμα και οχι μονο για 40-50 τ.μ. (θα μου το ζεστανει ολο ή οχι?)

2ον. Το φιλτρο νερου πού μπαινει ακριβως? (μεσα στο σπιτι, πισω απο την σομπα, εξω απο το σπιτι, που?)

3ον. Για το καθαρισμα της σομπας που αναφερεσαι? (στο σταχτοδοχειο, στο μερος που γινεται η καυση ή καπου αλλου?) το σκουπακι ειναι απαραιτητο για σωστη και καθαρη δουλεια?

4ον. Αν δεν βαλω φιλτρο νερου και βγαλω το μπουρι στο μπαλκονι (μεσα στο μπαλκονι, κολλητα στον τοιχο), το μαυρισμα το εχω σιγουρο? (και αυτο το φιλτρο των 30-40 ευρω ειναι σιγουρα αξιοπιστο? μην το παρω και παλι τρωω την μαυριλα, αν ειναι να δωσω κατι παραπανω π.χ. 80-100 ευρω και να παρω κατι αξιοπιστο με πολυ καλη αποδοση!)

Βασιλη 1ον κανενας δεν μπορει να σου πει με σιγουρια οτι θα στο ζεστανει ολο γιατι πολυ απλα δεν ξερει πως ειναι το σπιτι σου,εγω περσι με την 9αρα με 1καναλι αερα για αλλα δωματια ζεσταθηκα μια χαρα σε σπιτι 80-85τμ χωρις μονωση με πυλωτη απο κατω,ομως ο χειμωνας ηταν πολυ ηπιος ενω προπερσι που ηταν βαρυς στα μεγαλα κρυα δεν μπορουσα να ανεβασω πανω απο 21-21.5 βαθμους και εβαζα αναγκαστικα εναν θερμοπομπο σε ενα δωματιο και ημουν οκ.
2ον το φιλτρο μπαινει εξω απο το σπιτι.
3ον η σκουπα σταχτης πιστευω ειναι απαραιτητη για ευκολια και καλυτερο καθαρισμο στο χωρο καυσης.
4ον αν δεν βαλεις φιλτρο και η αποληξη της καμιναδας ειναι κοντα σε τοιχο σιγουρα το μαυρισματακι το εχεις(παθων την πρωτη χρονια :angry: ).

Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Panos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109729 από Vasilis Drama
Απαντήθηκε από Vasilis Drama στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια.
Αν ολα πανε καλα (εκατασταση σομπας, μπουριου, καυση, αποδοση σομπας, θερμανση σπιτιου και καθαρος τοιχος/μπαλκονι) κερναω καφεδακι μιας και ειμαστε ολοι Δραμινοι. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109775 από giamix
Απαντήθηκε από giamix στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε:

giamix έγραψε: Το θέμα είναι αν η RV120 με την Flavia χρησιμοποιούν το ίδιο λογισμικό και αν έχουν την ίδια συμπεριφορά. Δεν είμαι σίγουρος. Την Holly την έχεις δουλέψει καθόλου με το φίλτρο?

Ολες εχουν το ιδιο λογισμικο αλλα σιγουρα δεν εχουν την ιδια συμπεριφορα και ο λογος ειναι οτι καποιοι παραμετροι μπορει να διαφερουν(εγκατασταση καμιναδας,πελλετ,σωστος καθαρισμος σομπας και φιλτρου κ.α.).
Την Holly την δουλεψα 70-80 ωρες με το φιλτρο και ηταν ενταξει εξαλλου η καμιναδα εμεινε οπως ηταν!


Βασικά από ότι ξέρω η holly είναι ουσιαστικά η ίδια σόμπα με την RV με την διαφορά ότι έχει άλλα πλαϊνά. Και το manual είναι ίδιο για τις 2 σόμπες. Οπότε λογικά αν λειτουργεί με την δικιά σου, δεν θα έχω πρόβλημα. Η εγκατάσταση θα είναι αρκετά καλή, καθώς η σόμπα θα τοποθετηθει στην γωνία με τον εξωτερικό τοίχο του σπιτιού με μια γωνιά 30 μοιρών θα βγει έξω με μια ευθεία 20 πόντων και με ενα ταφ θα ανέβει μέχρι το φίλτρο της σόμπας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119291 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

Vasilis Drama έγραψε: Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια.
Αν ολα πανε καλα (εκατασταση σομπας, μπουριου, καυση, αποδοση σομπας, θερμανση σπιτιου και καθαρος τοιχος/μπαλκονι) κερναω καφεδακι μιας και ειμαστε ολοι Δραμινοι. :)


Πολλα χαιρετισματα στην παγωμενη Δραμα.....


Sent from my AT300SE using Tapatalk HD

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119333 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

sdancer75 έγραψε:

Vasilis Drama έγραψε: Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια.
Αν ολα πανε καλα (εκατασταση σομπας, μπουριου, καυση, αποδοση σομπας, θερμανση σπιτιου και καθαρος τοιχος/μπαλκονι) κερναω καφεδακι μιας και ειμαστε ολοι Δραμινοι. :)


Πολλα χαιρετισματα στην παγωμενη Δραμα.....


Sent from my AT300SE using Tapatalk HD

Παγωμενη δεν θα πεις τιποτα :woohoo:
Και εχει και την εναρξη της ΟΝΕΙΡΟΥΠΟΛΗΣ σημερα και εχει πολυ κοσμο(που το εχει δαγκωσει παρεπιπτοντως).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.151 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ