Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128003 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

sakisart έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε:

sakisart έγραψε: Γειά σας και καλη χρονιά.
Έχω μια r70 τώρα είμαι στις 750 ώρες λειτουργίας. Στις πόσες ώρες θα βγάλει μήνυμα συντήρησης;
Φαντάζομαι θα ζητήσει κωδικό. Είναι κάτι που θα μπορέσω να το κάνω μόνος μου;

Νομιζω ειναι στις 2500 ωρες το μηνυμα συντηρησης στις r70,και οσο για τον μηδενισμο του μετρητη ειναι ευκολο,βρισκεις το work hours μπαινεις και βρισκεις το reset working hours εκει σου ζηταει κωδικο βαζεις το 35 και οκ.
Περιττο να σου πω πως πρεπει να κανεις και την συντηρηση στην σομπα βεβαια και μην το παραμελησεις!

Γιαννη το service πρέπει να καλέσω άτομο ώστε να μετρισει η εγγύηση; Την πήρα απο "Δ" κατάλαβες απο Δράμα κι εγω.Μου εχουν πει ότι παίρνει 80€ για συντήρηση.Αν δεν υπάρχει θέμα εγγύησης αν είναι κατι εύκολο.

Στον συγκεκριμενο εμπορο νομιζω οτι απαιτει να γινει η συντηρηση απο συνεργειο του για να εισαι εντος εγγυησης(και καλο ειναι να το κανεις),οταν φτασει εκεινη η ωρα(2500 ωρες)να τους φωναξεις και να απαιτησεις να γινει η συντηρηση μπροστα σου(για να δεις και τι περιπου κανουν)!Τωρα η τιμη νομιζω ειναι 80-85 ευρω αν δε κανω λαθος!
Δεν ειναι κατι δυσκολο αλλα πρεπει να την κανει αυτος(τουλαχιστον την πρωτη φορα που θα εισαι και μεσα στην εγγυηση) για να μην εχεις προβληματα :whistle: .
Οτι αλλο χρειαστεις μπορω να σε βοηθησω κι εγω και απο κοντα ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128215 από panagos7
Απαντήθηκε από panagos7 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Kατ'αρχην συγχαρητηρια για την απιστευτη δουλεια που κανετε για την ενημερωση των σομπων Ravelli!Θα ηθελα τα φοντα σας γιατι πηγα να ρυθμισω ενα τζακι RC1000 οπου και μονο μεσω του φορουμ τα καταφερα αλλα βγαζει κατα καιρους ενα μηνυμα κατω αριστερα στο STOVE STATUS και καμια φορα εμφανιζει και το σημα ALERT(τριγωνο και μεσα θαυμαστικο).Παραθετω φωτο και περιμενω τα σχολια σας.


Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by panagos7. Αιτία: Δεν μπορω να βαλω εικονα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128398 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

vaggelis00 έγραψε: καλησπερα....

εχω καποιες ερωτησουλες.... εχω μια HRV100 και με πολυ δυσκολια η θερμοκρασια της σομπας φθανει τους 23 βαθμους οσο και αν εχω επιλεξει να παει η θερμοκρασια... καιω πελλετ αλφα γουντ. 2ο. μπορω να ανεβασω τη θερμοκρασια του κυκλοφοριτη μηπως και αυτο βοηθησει λιγακι με τη ζεστη? ο κωδικος για το μενου standard parameters ποιος ειναι?

ευχαριστω


Τι εννοεις θερμοκρασια 23 βαθμους ; θερμοκρασια χωρου, θερμοκρασια αισθητηρα της σομπας η θερμοκρασια καυσαεριων ;

Η θερμορασια κυκλοφορητη δεν εχει σχεση με τη ζεστη. Απλα οταν τα νερα πιασουν τη συγκεκριμενη θερμοκρασια τοτε και μονον τοτε ξεκιναει η λειτουργεια του κυκλοφορητη και αρα κινουνται και τα νερα μεσα στα σωματα. Εγω το εχω ρυθμισμενο στους 54 βαθμους.

Ο κωδικος ειναι αν θυμαμαι καλα ο C2


Sent from my AT300SE using Tapatalk HD

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130012 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Επανέρχομαι στο θέμα μου...
Με ενημέρωσε ο εγκαταστατης πριν λίγες μέρες ότι το εργοστάσιο του απάντησε τελικά , ότι χρειάζεται τα τελευταία 6 μέτρα της καμιναδας μεγαλύτερη διάμετρο για να λυθεί το πρόβλημα όπως του είπαν!!
Για διπλού τοιχώματος , ούτε κουβέντα!!
Εντωμεταξύ όσο διάστημα ο καιρός ήταν καλός κανένα πρόβλημα. Μόλις άρχισαν και πάλι οι βροχές ,ξανά τα ίδια.
Πραγματικά ....Δεν ξέρω τι να κάνω κάι τι να πιστέψω...!!

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by maxsto.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131660 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

panagos7 έγραψε: Kατ'αρχην συγχαρητηρια για την απιστευτη δουλεια που κανετε για την ενημερωση των σομπων Ravelli!Θα ηθελα τα φοντα σας γιατι πηγα να ρυθμισω ενα τζακι RC1000 οπου και μονο μεσω του φορουμ τα καταφερα αλλα βγαζει κατα καιρους ενα μηνυμα κατω αριστερα στο STOVE STATUS και καμια φορα εμφανιζει και το σημα ALERT(τριγωνο και μεσα θαυμαστικο).Παραθετω φωτο και περιμενω τα σχολια σας.


Παναγο καλημερα,συγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση αλλα τωρα εμαθα για αυτο που σου βγαζει,λοιπον αυτο που βλεπεις(το τριγωνο και το All)ειναι οτι καποια στιγμη ο αισθητηρας μαζας αερα(rds)διαβασε εσφαλμενες τιμες(στην θερμοκρασια) και τα κρατησε στη μνημη(για να ενημερωση τους τεχνικους προφανως).
Οι δυο τιμες που βγαζει στην αρχη ειναι η θερμοκαρσια εισερχομενου αερα και η μετρηση της μαζας που περναει απο εκει απο τον δευτερο αισθητηρα που ειναι προθερμασμενος αναλογα για να βγει η ροη του αερα σε m/sec :blink: ,τωρα το T.SK.43 στην δικια σου περιπτωση,(αυτο αλλαζει απο σομπα σε σομπα)πρεπει να ειναι οτι αν δει μικροτερο απο αυτο διαβαζει το λαθος στην μετρηση.
Τωρα ολα αυτα αν το boxaki σου δουλευει καλα μην σε ανυσηχουν γιατι αυτα ειναι μνημες για τους τεχνικους αν εχεις προβληματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132377 από Babikos
Απαντήθηκε από Babikos στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Καλησπέρα σας. Λέγονται Μπαμπης ειμαι απο δραμα κ εχω μια ravelli hr 100 νερού. Πριν 4 μέρες ήρθε ο αντιπρόσωπος και μου ρύθμισε την σόμπα αλλά απο οτι κατάλαβα ξέχασε να μου βάλει το rds. Πως μπορω να ενεργοποιησω. Αν το ενεργοποιησω τώρα μήπως θα χαθούν οι ρυθμίσεις που έκανε πρόσφατα ο αντιπρόσωπος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.141 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ