Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132394 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

Babikos έγραψε: Καλησπέρα σας. Λέγονται Μπαμπης ειμαι απο δραμα κ εχω μια ravelli hr 100 νερού. Πριν 4 μέρες ήρθε ο αντιπρόσωπος και μου ρύθμισε την σόμπα αλλά απο οτι κατάλαβα ξέχασε να μου βάλει το rds. Πως μπορω να ενεργοποιησω. Αν το ενεργοποιησω τώρα μήπως θα χαθούν οι ρυθμίσεις που έκανε πρόσφατα ο αντιπρόσωπος?

Εισαι σιγουρος οτι ειναι απενεργοποιημενο το rds?Αν ναι τοτε πας default settings και θα βαλεις κωδικο Α9,μετα θα βρεις το μενου on-off air flow meter θα πατησεις οκ και μετα θα βαλεις την επιλογη απο OFF σε S.aut(με τα πληκτρα 1-2)και μετα βγαινεις και εισαι οκ ;) !
Οι ρυθμισεις δεν χανονται αν δεν τις πειραξεις!
Αν ειναι απενεργοποιημενο το rds το καταλαβαινεις απο την αρχικη οθονη βγαζει κατι σαν Χ μπροστα απο την θερμοκρασια η στο stove status οι στροφες του βεντυλατερ καυσαεριων και τα m/sec μενουν σταθερα στις τιμες που εχουν :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132413 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

Babikos έγραψε: Καλησπέρα σας. Λέγονται Μπαμπης ειμαι απο δραμα κ εχω μια ravelli hr 100 νερού. Πριν 4 μέρες ήρθε ο αντιπρόσωπος και μου ρύθμισε την σόμπα αλλά απο οτι κατάλαβα ξέχασε να μου βάλει το rds. Πως μπορω να ενεργοποιησω. Αν το ενεργοποιησω τώρα μήπως θα χαθούν οι ρυθμίσεις που έκανε πρόσφατα ο αντιπρόσωπος?


Επειδή μάλλον η HR 100 έχει το ίδιο λογισμικό με τη δική μου HRV-120 οι αρχικές ρυθμίσεις του RDS που έχει ο κατασκευαστής λειτουργούν κανονικά, απλά δεν έχουν βελτιστοποιηθεί για τη συγκεκριμένη εγκατάσταση. Δηλαδή RDS έχεις κανονικά όχι όμως με τις ρυθμίσεις που θα κάνουν τη σόμπα σου ενδεχομένως να δουλέψει καλύτερα.

Οι ρυθμίσεις που σου έκανε ο αντιπρόσωπος δεν χάνονται εκτός και αν κάνεις reset. Για να ρυθμίσεις το RDS θα πρέπει η σόμπα σου να είναι σβηστή. Θα πας στο μενού Set Rds θα δόσεις τον κωδικό C2 και θα ανάψει. Θα πρέπει εκεί να ανεβάζεις ή να κατεβάζεις τις στροφές του βεντιλατέρ.

Αν ψάξεις θα βρεις προηγούμενο post με περισσότερες λεπτομέρειες.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132675 από Babikos
Απαντήθηκε από Babikos στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Σας ευχαριςτω πολυ κ τους δυο. Τώρα ένα άλλο προβληματακι. Με απο κάποια ώρα λειτουργίας κ όχι κάθε μέρα μου βγάζει alarm με την ένδειξη do cleaning, αυτό που απευθύνεται? να καθαρίζω τα μπουριά ή το ποτηράκι ? ευχαριςτω εκδότη των προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132697 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Re: Σόμπες pellet Ravelli

Babikos έγραψε: Σας ευχαριςτω πολυ κ τους δυο. Τώρα ένα άλλο προβληματακι. Με απο κάποια ώρα λειτουργίας κ όχι κάθε μέρα μου βγάζει alarm με την ένδειξη do cleaning, αυτό που απευθύνεται? να καθαρίζω τα μπουριά ή το ποτηράκι ? ευχαριςτω εκδότη των προτερων


Αυτο φιλε, με προβληματισε παρα πολυ και με εκανε να ανησυχησω αρκετα. Ειναι το πελλετ που καις. Μπουκωνουν οι τρυπες απο το ποτηρακι και ο αερας θαλαμου πεφτει κατω απο το ελαχιστο οριο, με αποτελεσμα ο αισθητηρας να το πιανει και χτυπαει το συγκεκριμενο αλαρμ. Το πελλετ εχει περισσοτερη υγρασια και καθεται στο ποτηρακι σαν στοκος. Αληθεια τι καις ? Εγω το επαθα πρωτη φορα με creta pellets και με 4-5 σακια alfawood.


Sent from my AT300SE using Tapatalk

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132737 από Babikos
Απαντήθηκε από Babikos στο θέμα Re:Re: Σόμπες pellet Ravelli
Εμένα να δεις πόσο πολυ με προβλημάτισε. Δεν ήξερα τι να πρωτοκαθαρισω. Καίω ένα premium Eco pellet. Έχει ανοικτό χρωμα. Πριν έκλαιγα το ahira. Με το ahira δεν είχα κανένα πρόβλημα. Θα μου πεις γιατί το άλλαξες? ε αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις ποτε. Σας ευχαριςτω όλους για τις απαντήσεις σας μου λύσατε απορίες που δεν μου τις έλυνε κανένας αντιπρόσωπος και τεχνικός. :kiss:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132776 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Re: Re:Re: Σόμπες pellet Ravelli

Babikos έγραψε: Εμένα να δεις πόσο πολυ με προβλημάτισε. Δεν ήξερα τι να πρωτοκαθαρισω. Καίω ένα premium Eco pellet. Έχει ανοικτό χρωμα. Πριν έκλαιγα το ahira. Με το ahira δεν είχα κανένα πρόβλημα. Θα μου πεις γιατί το άλλαξες? ε αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις ποτε. Σας ευχαριςτω όλους για τις απαντήσεις σας μου λύσατε απορίες που δεν μου τις έλυνε κανένας αντιπρόσωπος και τεχνικός. :kiss:


Ο αντιπροσωπος δεν σου ειπε τιποτε ? Παρατηρησες μη καλη καυση στο θαλαμο ? Δηλαδη μαυρισμα τζαμιου περισσοτερο απο αλλες φορες και πολλα υπολειμματα στο ποτηρακι σε βαθμο που να θελει καθαρισμα πριν το επομενο αναμα ? Επισης αυξησε τη ροη αερα καυσης απο το user menu --> set draught / pellet. Εγω ενεργοποιησα και την επιλογη activate cleaner απο την επιλογη fire pot cleaning στο μενου default settings (κωδικος Α9).

Sent from my AT300SE using Tapatalk

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ