Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #134748 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Re:Απ: Re:Re: Σόμπες pellet Ravelli

sakisart έγραψε: Παιδιά θα βάλω φίλτρο στο μπαλκόνι γιατί λερώνει το μπαλκόνι και την τέντα κυρίως. Η ερώτηση μου είναι να το τοποθετήσω λίγο ψηλότερα όσο είναι το ύψους του μπουριού ώστε να μην έχω απώλειες από το να είναι κάτω στο μπαλκόνι.
Γιάννη- Δράμα είναι εύκολο να μου στείλεις το τηλέφωνο σου μιας και είμαι από Δράμα κι εγώ να τα πούμε;

Γράψε το mail σου να σου στείλω τον αριθμό.

Στάλθηκε από το Newman N2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134800 από sakisart
Απαντήθηκε από sakisart στο θέμα Re:Απ: Re:Re: Σόμπες pellet Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε:

sakisart έγραψε: Παιδιά θά βαλω φίλτρο στο μπαλκόνι γιατί λερώνει το μπαλκόνι και την τέντα κυρίως. Η ερώτηση μου είναι να το τοποθετήσω λίγο ψιλοτερα όσο είναι το ύψους του μπουριου ώστε να μην έχω απώλειες από το να είναι κατω στο μπαλκόνι.
Γιάννη- Δράμα είναι εύκολο να μου στείλεις το τηλέφωνο σου μιας και είμαι από Δράμα κι εγω να τα πούμε;

Γραψε το mail σου να σου στειλω τον αριθμο.

Στάλθηκε από το Newman N2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ok
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #136019 από counterfeiter
Απαντήθηκε από counterfeiter στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Γεια σας παιδιά,


Αντιπρόσωπος της Ravelli υπάρχει στα Ιωάννινα?

Επίσης σε περίπτωση αγοράς μεταχειρισμένης, τι θα πρέπει να προσέξει κανείς? Π.χ για ένα μοντέλο R120?

Αν πάρει κανείς για 55 τμ πολύ μεγαλύτερο μοντέλο, όπως πχ το R120 υπάρχει κάποιο θέμα? Ώστε να γίνει αγορά και για ενδεχόμενη μελλοντική μετακόμιση σε μεγαλύτερο σπίτι? Ή απλά θα είναι μικρότερη η κατανάλωσή της αφού θα προσπαθεί να ζεστάνει μικρότερο χώρο?

Ευχαριστώ πολύ.
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #136046 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

counterfeiter έγραψε: Γεια σας παιδιά,


Αντιπρόσωπος της Ravelli υπάρχει στα Ιωάννινα?

Επίσης σε περίπτωση αγοράς μεταχειρησμένης, τι θα πρέπει να προσέξει κανείς? Π.χ για ένα μοντέλο R120?

Αν πάρει κανείς για 55 τμ πολύ μεγαλύτερο μοντέλο, όπως πχ το R120 υπάρχει κάποιο θέμα? Ώστε να γίνει αγορά και για ενδεχόμενη μελλοντική μετακόμιση σε μεγαλύτερο σπίτι? Ή απλά θα είναι μικρότερη η κατανάλωσή της αφού θα προσπαθεί να ζεστάνει μικρότερο χώρο?

Ευχαριστώ πολύ


Αντιπρόσωπος όχι αλλά συνεργάτες και μαγαζιά που τις πουλάνε, πολλά.

Οι αερόθερμες όπως η R120 δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα. Το πολύ πολύ να χρειαστούν κάποιο πρόσθετο καθάρισμα. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι αν δουλεύουν τα ηλεκτρονικά μέρη δηλαδή να μην υπάρχει βλάβη, ή αν έχει κάποια γρατζουνιά ειδικά το τζάμι. Τα 12Kw είναι πολλά για 55τμ αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί η σόμπα θα δουλεύει πάντα στην μικρή σκάλα και σχεδόν στο ρελαντί, άρα και μικρή κατανάλωση. Γενικά όσο πιο μικρή η σόμπα τόσο μικρότερη κατανάλωση στα max, αλλά όπως θα δεις και στα χαρακτηριστικά όλων των σομπών στην μικρότερη κλίμακα κατανάλωσης οι διαφορές δεν είναι μεγάλες και άρα δεν θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο κέρδος με μικρότερη σόμπα. Για παράδειγμα η R120 στο min καίει 0.5 Kg/h όπως ακριβώς το ίδιο και η R70 που είναι 7Kw.

Πάντως αν τη βρεις σε καλή τιμή σου την συστήνω ανεπιφύλακτα, εγώ έχω την υδραυλική HRV120 και είμαι ενθουσιασμένος από την οικονομία και τη ζέστη.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136270 από Vasilis Drama
Απαντήθηκε από Vasilis Drama στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Φιλε γιαννης-δραμα, μιας και ειμαι και εγω απο Δραμα, εχεις να μου προτεινεις απο που να παρω φιλτρο για την σομπα μου? (και πιο φιλτρο να παρω)
Περυσι δεν ειχα βαλει και μου λερωνε το μπαλκονι...
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Vasilis Drama.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136271 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Re:Απ: Σόμπες pellet Ravelli

Vasilis Drama έγραψε: Φιλε γιαννης-δραμα, μιας και ειμαι και εγω απο Δραμα, εχεις να μου προτεινεις απο που να παρω φιλτρο για την σομπα μου? (και πιο φιλτρο να παρω)
Περυσι δεν ειχα βαλει και μου λερωνε το μπαλκονι...

Αυτό που έχω εγώ είναι του Μοσχαλη με την αντλία νερου και είμαι πολύ ευχαριστημένος,απλα δεν ξέρω ποσο το δίνει τώρα!
Όσο για τα αλλά τα πιο απλα κανουν κι αυτά δουλεια αλλά δεν ξέρω να σου πω παραπανω πραγματα(έχω να ασχοληθω πολύ καιρο με το θέμα).
Κάνε μια βόλτα στα μαγαζιά και δες τι εχουν(ποιότητα,τιμή κτλ).
Γράψε μου το mail σου να σου δώσω το τηλέφωνο μου αν θέλεις για να τα πούμε κάποια στιγμη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ