Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146531 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Την καθαρίζω και εγω την πλάκα αυτήν αλλα αραιά δηλαδή 1 φορά στις 3-4 εβδομάδες. Βάζω και εγω τη σκούπα να ρουφιξει ότι μπορεί με το λεπτό εργαλείο που έχουν οι ηλεκτρικές για τις γωνιες. Εσύ ποιο ειδικό εργαλείο έχεις και σου το έδωσαν με τη σόμπα ; Μπορώ να βρω κάτι τέτοιο στην αγορά ;


Τη Δευτέρα θα ανεβάσω το μανουαλ καθαρισμού και λύσης της σομπας απο ένα ειδικό ένθετο που μου έδωσαν απο τη Ravelli μαζί με το αρχικό εγχειρίδιο χειρισμού της σομπας. Αν και στα ιταλικά , σίγουρα θα βοηθήσουν τα σχεδιάγραμματα που έχει μεσα. Ειναι μόνον για τις HR100 και HRV100. Απλά τώρα επειδή γράφω απο το κινητό με δυσκολεύει .

sdancer75
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146533 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Ειχε μεσα σε ενα σακουλακι ενα εργαλειο(σαν χερουλι μοιαζει).Οταν ρωτησα γιατι ειναι αυτο μου ειπαν για να καθαριζω τις τρυπες απο το ποτηρακι.Στραβωσα λιγο τη λεπτη του μερια και χωραει ανετα τωρα και ετσι το καθαριζω εκει πάνω.
Μαζευει αρκετη σταχτη εκει πανω,παρολου που υπαρχει ο κεντρικος μοχλος για να καθαριζει εκεινο το σημειο δεν τα καταφερνει πολυ καλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146536 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

dimitris11 έγραψε: Ειχε μεσα σε ενα σακουλακι ενα εργαλειο(σαν χερουλι μοιαζει).Οταν ρωτησα γιατι ειναι αυτο μου ειπαν για να καθαριζω τις τρυπες απο το ποτηρακι.Στραβωσα λιγο τη λεπτη του μερια και χωραει ανετα τωρα και ετσι το καθαριζω εκει πάνω.
Μαζευει αρκετη σταχτη εκει πανω,παρολου που υπαρχει ο κεντρικος μοχλος για να καθαριζει εκεινο το σημειο δεν τα καταφερνει πολυ καλα.


Ειναι ουσιαστικά ένα μεταλλικό Γ με το οποίο σπρώχνεις τη στάχτη εμπρός κάτω δηλαδή απο την πλευρά του τζαμιου ε;

Το τζαμί μετά απο 3 ώρες καύσης

sdancer75
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146538 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Ναι,καπως ετσι ειναι.Τωρα το εχω μεσα απο την πορτα της σομπας.Οταν την ανοιξω για καθαρισμα θα το βγαλω μια φωτο.

Εβγαλα την σχαρα για να πηγαινει ο αερας στο τζαμι απο τις μπροστα τρυπες που ανοιξα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146669 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

dimitris11 έγραψε: Ναι,καπως ετσι ειναι.Τωρα το εχω μεσα απο την πορτα της σομπας.Οταν την ανοιξω για καθαρισμα θα το βγαλω μια φωτο.

Εβγαλα την σχαρα για να πηγαινει ο αερας στο τζαμι απο τις μπροστα τρυπες που ανοιξα.


Δημήτρη δες αν το έχεις αυτό το μανουαλ

www.energ.gr/sdancer75/Ravelli_Cleaning&Service.pdf

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146677 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Το εχω δει.Σου ευχομαι να μην παθεις οτι επαθα (φωτια στους σωληνες).Ειδα φωτογραφιες της εγκατασταση σου,σκεψου και αυτο το ενδεχομενο.Μου συνεβη δυο φορες φετος,ευτυχως το ειδα και προλαβα τα χειροτερα.Την πρωτη ηταν με αλλη σομπα.Αρα δεν παιζει ρολο η σομπα.
Τοτε μου μπηκαν οι ιδεες να αλλαξω σομπα.
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ