Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146760 από george71
Απαντήθηκε από george71 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Ο θόρυβος είναι έντονος από την στιγμή που ανάβει η σόμπα. Όταν το έχω στο power 5 δεν μπορώ να ακούσω καλά τηλεόραση από το βουητό. Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο πρόβλημα ο ανεμιστήρας καυσαερίων; Και τι γίνεται τότε ή τι άλλο μπορεί να συμβαίνει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146761 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Μπορεί εξαιτίας κάποιας κακοτεχνίας να συντονιζει καποιο μεταλο της σομπας με τη λειτουργια των μοτερ.Η σομπα σου εχει δυο μοτερ ενα για τα καυσαερια και ενα για τη θερμανση του σπιτιου.Οσο ανεβαζεις την ισχύ της σομπας αυτα ανεβαζουν τις στροφες τους.Οποτε κανουν περισοτερο θορυβο.Απο μονα τους δηλαδη κανουν θορυβο ακομα και αν ειναι τέλεια τοποθετημένα.Αν κατι ομως συντονιζει με το θορυβο τους τοτε ο θορυβος πολλαπλασιαζεται.Κουνα λιγο τις λαμαρινες να δεις αν αλλαζει ο θορυβος.Π.χ. μια βιδα να ειναι λιγο λασκαρισμενη μπορει να γινει αιτια δημιουργιας θορυβου.
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146765 από george71
Απαντήθηκε από george71 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Dimitri 11 θα το δοκιμάζω αυτό με τις λαμαρίνες λίγο αργότερα και θα γράψω τι έγινε. Για να ξαναβάλω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις πάω στο default settings βάζω τον κωδικό Α9 μετά πάω στο factory parameter και στο BD3 επιλέγω RV100 πατάω OK και μου ζητάει κωδικό. Βάζω τον κωδικό 35 αλλά δεν γίνεται τίποτα. Τι γίνεται λάθος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146770 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

george71 έγραψε: Dimitri 11 θα το δοκιμάζω αυτό με τις λαμαρίνες λίγο αργότερα και θα γράψω τι έγινε. Για να ξαναβάλω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις πάω στο default settings βάζω τον κωδικό Α9 μετά πάω στο factory parameter και στο BD3 επιλέγω RV100 πατάω OK και μου ζητάει κωδικό. Βάζω τον κωδικό 35 αλλά δεν γίνεται τίποτα. Τι γίνεται λάθος;


George το λάθος ειναι δικό μου.

Ο 35 ειναι για να κανείς reset τους μετρητές για τις ώρες λειτουργίας .

Ο σωστός κωδικός ειναι O0 δηλαδή ομικρον μηδέν

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146772 από george71
Απαντήθηκε από george71 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
sdancer75 με έσωσες. Αυτός είναι ο σωστός κωδικός. Μου έβγαλε execute και επανήλθαν όλα σωστά. Τώρα για το θόρυβο που ακούγεται έκανα αυτό που μου είπε ο dimitris11 με τις λαμαρίνες αλλά δεν άλλαξε κάτι και ο θόρυβος παραμένει. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι κάτι μεταλλικό εσωτερικά, ίσως ο ανεμιστήρας καυσαερίων, θέλει κάποιο βίδωμα ή γρασάρισμα. Επειδή από τεχνικά θέματα με σόμπες είμαι άσχετος θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες πιθανές λύσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146777 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

george71 έγραψε: sdancer75 με έσωσες. Αυτός είναι ο σωστός κωδικός. Μου έβγαλε execute και επανήλθαν όλα σωστά. Τώρα για το θόρυβο που ακούγεται έκανα αυτό που μου είπε ο dimitris11 με τις λαμαρίνες αλλά δεν άλλαξε κάτι και ο θόρυβος παραμένει. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι κάτι μεταλλικό εσωτερικά, ίσως ο ανεμιστήρας καυσαερίων, θέλει κάποιο βίδωμα ή γρασάρισμα. Επειδή από τεχνικά θέματα με σόμπες είμαι άσχετος θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες πιθανές λύσεις.


Αν ακούς θόρυβο ακόμη και κατα την έναρξη, δηλαδή όταν ακόμη ρίχνει τα πρώτα πελλετ και πριν ανάψει η φωτιά, τότε δεν ειναι ο ανεμιστήρας. Ειναι ο Κοχλιας . Πρέπει να παρατηρήσεις ποτέ ακριβώς ξεκινάει δηλαδή σε ποιο ακριβώς στάδιο κατα την έναρξη .

ΥΓ . Πριν το reset στις εργοστασιακες ρυθμίσεις διαλέγεις το μοντέλο της σομπας σου, ελπίζω να διάλεξες το σωστό μοντέλο.

ΥΓ 2 . Τη σόμπα την αγόρασες καινούργια ; Αν ναι σε καλύπτει η εγγύηση σε κάθε περίπτωση . Να ζητήσεις επισκευή μετά το τέλος της σεζόν .

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ