Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146802 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Η πρωτη σομπα που αγορασα ηταν αεροθερμη.Την αγορασα Σαββατο απογευμα.Μετα τις πρωτες ωρες λειτουργιας εξαιτιας του θορυβου μετανοιωσα τη στιγμη που την αγορασα.Δευτερα πρωι μιλαω με τον τεχνικο της εταιριας (Ελληνικη σομπα) και μου ειπε να κατεβασω τις στροφες του βεντυλάτερ θερμανσης.
Το προβλημα βελτιωθηκε αλλα δεν λυθηκε.
Ανοιξα την σομπα βρηκα το μοτερ και το εβαλα να παταει πανω σε μονωτικο υλικο και να μην ερχεται σε επαφη με τα μεταλλα της σομπας και καποιες αλλες βελτιωσεις που μειωσαν αρκετα το προβλημα.
Η σομπα εκανε περισοτερο θορυβο απο τον αποροφητηρα,μετα ησυχασε.
Το ιδιο αλλα σε μικροτερο βαθμο εχει και η υδραυλικη που εχω με τον κυκλοφορητη.Τον εβαλα στην 1 σκαλα.Στη 3 φωναζει αρκετα. Μεταλικο κουτι (σομπα) + μοτερ χωρις μονωση μεταξυ τους=θορυβος.

Σ'αυτη που εχω το συρματινο πλεγμα που εχει πισω εβαλα λαστιχακια στα σημεια που ακουμπαει τη σομπα,οπως και στα πλαινα μεταλα και εβγαλα την ταμπελα που ειχε με περτσινια πανω στο μεταλικο πλεγμα.Το δοχειο διαστολης κουνιοταν και αυτο (μαυρισε στο σημειο που τριβοταν) εβαλα ενα λαστιχακι.
Δες (ακου) καλα τη σομπα σου και θα βρεις τη λυση.
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146803 από george71
Απαντήθηκε από george71 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Ευχαριστώ Dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #146805 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

george71 έγραψε: Ο ήχος που δημιουργείται είναι ένα περίεργο έντονο βουητό. Όταν έκανα παράπονα σε αυτόν που την πήρα ήρθε, άνοιξε την σόμπα και την καθάρισε με τη σκούπα που έχω για την στάχτη αλλά δεν άλλαξε κάτι. Μάλιστα ο τύπος στον 5ο όροφο, για να μην νομίσω ότι είναι τρελός, με κάλεσε σπίτι ενώ λειτουργούσε η σόμπα μου και πράγματι ακουγόταν και σε μένα έντονα. Επίσης το φύσημα που κάνει μέσα στο σπίτι, σε σχέση με άλλες σόμπες που έχουν φίλοι μου είναι και αυτό έντονο. Για να καταλάβεις πήγα σε φίλο μου που έχει berek και δεν άκουγα τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να είναι ελαττωματικό μοντέλο ή να θέλει κάποια ρύθμιση ή λάδωμα κάποιο εξάρτημα;


Προσωπικά θα την άνοιγα στο πάνω μέρος μέχρι να βρω το βεντυλατερ. Αν δεν μπορούσα να βελτιώσω την κατάσταση θα ζητούσα δωρεάν αντικατάσταση του βεντυλατερ εφόσον ο θόρυβος προέρχεται απο αυτο υλικό .

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #146848 από george71
Απαντήθηκε από george71 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Sdancer75, μπορείς να μου στείλεις τεχνικά φυλλάδια για την rv100 που να έχουν τον τρόπο λειτουργίας, service και τις ρυθμίσεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #146849 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

george71 έγραψε: Sdancer75, μπορείς να μου στείλεις τεχνικά φυλλάδια για την rv100 που να έχουν τον τρόπο λειτουργίας, service και τις ρυθμίσεις;


George, δεν έχω την RV100 αλλά την HRV120 που είναι υδραυλική, οπότε δεν έχω υλικό για τη συγκεκριμένη.

Δεν σου έδωσαν τα Manual με την αγορά τη σόμπας ? Αν όχι, μπορείς να κοιτάξεις τα τεχνικά εγχειρίδια στην ανάλογη κατηγορία μέσα στο φόρουμ ή να ρωτήσεις κάποιον άλλον χρήστη που την έχει, αν και νομίζω ότι οι αερόθερμες της Ravelli δεν διαφέρουν και τόσο πολύ μεταξύ τους.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146863 από george71
Απαντήθηκε από george71 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Ok. sdancer75, σε ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.120 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ