Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147610 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

sdancer75 έγραψε:

Δημήτρης Κατσούνης έγραψε: Καλημέρα. Σχετικά καινούργιος ων και λόγω pressing οικονομικού απφάσισα να καθαρίσω μόνος την 12kw ravelli αερόθερμη που πήρα πέρυσι. Θέλουν 70 ευρώ και είπα να τα γλυτώσω βάζοντάς τα αντίστοιχα σε καύσιμο. Πριν αρχίσω να την αποσυναρμολογώ με τάξη (και αντίστοιχα να συναρμολογώ μετά) και να καθαρίζω φυσώντας και ρουφώντας όπου υπάρχει σκόνη, υπάρχει κάποιο λινκ με βίντεο κατά προτίμηση ελληνόγλωσσο ή από το youtube ή από εδώ στο φόρουμ? Ή έστω κάποιο αναλυτικό με εικόνες εγχειρίδιο? Και επίσης κάτι που θα χρειαστώ αργότερα είναι ο μηδενισμός του μετρητή ωρών λειτουργίας για το alarm των 2500 ωρών που δεν τις έχει ακόμα (είναι στις 1900). Κάθε βοήθεια δεκτή.


Για το καθάρισμα έχει μια σειρά βίντεο με τίτλο "Pulizia Ecoteck Ravelli mod Francesca parte 1 di 5"







Για το μηδένισμα των ωρών αν θυμάμαι καλά μόλις μπεις μέσα στο ειδικό μενού (νομίζω είναι το Α9) πατά το Ο0 (όμικρον μηδέν). Αν δεν δουλέψει στείλε μήνυμα να το κοιτάξω από το σπίτι, αν και εδώ μέσα έχει αναφερθεί δεκάδες φορές. Ψάξε λίγο παραπίσω και θα το βρεις.



Την καθάρισα την σόμπα επιμελέστατα και έβγαλε λιγότερο "ντουμάνι" από όσο περίμενα. Όμως οκ και καλό πέλλετ και όχι πάρα πολλές ώρες λειτουργίας.
Τώρα για τον μηδενισμό δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Κάποια στιγμή έφτασα σε ένα Α9 αλλά πιο πέρα τίποτα. Τώρα δεν φτάνω ούτε εκεί. Όσο και να εψαξα δεν έβγαλα άκρη. Θα σου ήμουν υπόχρεως αν μου περιέγραφες τα βήματα αναλυτικά.
Ευχαριστώ!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147614 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

Δημήτρης Κατσούνης έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

Δημήτρης Κατσούνης έγραψε: Καλημέρα. Σχετικά καινούργιος ων και λόγω pressing οικονομικού απφάσισα να καθαρίσω μόνος την 12kw ravelli αερόθερμη που πήρα πέρυσι. Θέλουν 70 ευρώ και είπα να τα γλυτώσω βάζοντάς τα αντίστοιχα σε καύσιμο. Πριν αρχίσω να την αποσυναρμολογώ με τάξη (και αντίστοιχα να συναρμολογώ μετά) και να καθαρίζω φυσώντας και ρουφώντας όπου υπάρχει σκόνη, υπάρχει κάποιο λινκ με βίντεο κατά προτίμηση ελληνόγλωσσο ή από το youtube ή από εδώ στο φόρουμ? Ή έστω κάποιο αναλυτικό με εικόνες εγχειρίδιο? Και επίσης κάτι που θα χρειαστώ αργότερα είναι ο μηδενισμός του μετρητή ωρών λειτουργίας για το alarm των 2500 ωρών που δεν τις έχει ακόμα (είναι στις 1900). Κάθε βοήθεια δεκτή.


Για το καθάρισμα έχει μια σειρά βίντεο με τίτλο "Pulizia Ecoteck Ravelli mod Francesca parte 1 di 5"







Για το μηδένισμα των ωρών αν θυμάμαι καλά μόλις μπεις μέσα στο ειδικό μενού (νομίζω είναι το Α9) πατά το Ο0 (όμικρον μηδέν). Αν δεν δουλέψει στείλε μήνυμα να το κοιτάξω από το σπίτι, αν και εδώ μέσα έχει αναφερθεί δεκάδες φορές. Ψάξε λίγο παραπίσω και θα το βρεις.



Την καθάρισα την σόμπα επιμελέστατα και έβγαλε λιγότερο "ντουμάνι" από όσο περίμενα. Όμως οκ και καλό πέλλετ και όχι πάρα πολλές ώρες λειτουργίας.
Τώρα για τον μηδενισμό δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Κάποια στιγμή έφτασα σε ένα Α9 αλλά πιο πέρα τίποτα. Τώρα δεν φτάνω ούτε εκεί. Όσο και να εψαξα δεν έβγαλα άκρη. Θα σου ήμουν υπόχρεως αν μου περιέγραφες τα βήματα αναλυτικά.
Ευχαριστώ!!


Είμαι σε διακοπές τώρα και θα γυρίσω τέλος Αυγούστου . Θα σου πω τότε τη διαδικασία αλλα αν διαβάσεις τα post αυτού του τμήματος θα τα βρεις όλα και πολυ αναλυτικά . Αν και πάλι δεν βγάλεις άκρη στείλε ξανά ένα post για να σου πω.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147624 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Θα περιμένω. Έτσι κι αλλιώς η σόμπα θα μπει μπροστά Οκτώβριο..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147625 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Να διαβάσω όλα τα πόστ αυτού του τμήματος είναι ψυχοφθόρο γιατί αργεί στο άνοιγμα υπερβολικά παρά το ότι ο υπολογιστής είναι σχετικά γρήγορος. Το θέμα είναι επειδή βρήκα άκρη και το Α9 το βγάζω από πολλές μεριές από ποιο μενού πρέπει να επιχειρήσω πρόσβαση και πάντα χωρίς να προκαλέσω τίποτα ανεπιθύμητο. Τεσπα θα δούμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147627 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Αν ξέρει κάποιος άλλος πως κάνουμε μηδενισμό ωρών λειτουργίας στην ravelli 12kw αερόθερμη ας μου πει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147741 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Λοιπόν φίλε sdancer75. Το εξάντλησα όλο το θέμα εδώ και (εκτός παράλειψης) το μόνο που βρήκα είναι default settings - A9 - recovery parameter - RV120-HOLLY(BD13) - κωδικός35 και βγάζει μήνυμα access denied, Πριν βάλω κωδικό 35 αν μετά το rv120-holly πατήσω οκ μου λέει executed ή μετά την πρώτη φορά δεν βγάζει τίποτα και επανέρχεται στο αρχικό μενού
Έτσι κι αλλιώς οι ώρες λειτουργίας παραμένουν στον μετρητή.
Θα τα επαναλάβω ξανά για αποφυγή κάποιου λάθος αλλά δε νομίζω...
Last edit: 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Δημήτρης Κατσούνης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ