Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148786 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Καλημέα και καλόν χειμώνα. Να ρωτήσω κάτι. Όπως έχω πει και πιο πάνω έχω δύο σόμπες μία από τις οποίες είναι και η ravelli αερόθερμη 12kw (rv). Την δουλεύω καθημερινά 18 ώρες συνεχόμενες και καίω alfawood/A2 αυτή τη στιγμή. Πέστε μου τη γνώμη σας για το αν μπορώ να την καθαρίζω μέρα παρά μέρα ή θα προκύψει κάποιο πρόβλημα με τις στάχτες. Να σημειώσω εδώ ότι το δοχείο συλλογής κάτω για να γεμίσει θέλει 3-4 μέρες. Ή μήπως την μέρα που δεν καθαρίζω να κουνάω το λεβιεδάκι πάνω να πέφτουν κάτω οι στάχτες που είναι πάνω στους αεραγωγούς?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148793 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

Δημήτρης Κατσούνης έγραψε: Καλημέα και καλόν χειμώνα. Να ρωτήσω κάτι. Όπως έχω πει και πιο πάνω έχω δύο σόμπες μία από τις οποίες είναι και η ravelli αερόθερμη 12kw (rv). Την δουλεύω καθημερινά 18 ώρες συνεχόμενες και καίω alfawood/A2 αυτή τη στιγμή. Πέστε μου τη γνώμη σας για το αν μπορώ να την καθαρίζω μέρα παρά μέρα ή θα προκύψει κάποιο πρόβλημα με τις στάχτες. Να σημειώσω εδώ ότι το δοχείο συλλογής κάτω για να γεμίσει θέλει 3-4 μέρες. Ή μήπως την μέρα που δεν καθαρίζω να κουνάω το λεβιεδάκι πάνω να πέφτουν κάτω οι στάχτες που είναι πάνω στους αεραγωγούς?


Δεν νομίζω ότι θα έχεις κάποιο προβλημα....

Τους λεβιεδες να τους κανεις ούτως η άλλως για να καθαρίζουν τα τούμπο και το σημείο πάνω απο το θάλαμο καύσης ώστε να αδειάζει απο στάχτες .

sdancer75
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Δημήτρης Κατσούνης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148794 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

dimmys έγραψε: Καλησπερα.
Εχει συνδεσει καποιος στην HRV 120 εξωτερικο θερμοστατη?
Λογω μεταφορας της σομπας στο λεβητοστασιο συνδεσα εξωτερικο θερμοστατη και μου βγαζει ενα μυνημα MODULO AREA.


Όχι δεν την έχω συνδέσει αλλα σε αυτήν την περίπτωση το μήνυμα που σου βγάζει ειναι ότι θα σταματήσει να δουλεύει στο μαξ όταν φτάσει και ξεπεράσει τη θερμοκρασία όχι του νερού όπως πριν, αλλα τη θερμοκρασία του αισθητήρα που εσύ θα ορισεις.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148898 από aaaffers
Απαντήθηκε από aaaffers στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Καλησπερα , απο την εμπειρεια σας τι ειναι πιο οικονομικο, η σομπα να δουλευει στην συντηρηση για την διατηρηση της θερμοκρασιας του νερου ή να σβηνει και να αναβει αυτοματα οταν η θερμοκρασια του νερου πεφτει? Μιλαω παντα για την hrv160.
Sdancer75 δεν σε ξεχασα μπηκα σημερα στο σαιτ λογω περιορισμενου χρονου αν θες δωσε μου μειλ για το τηλ του τεχνικου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148975 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

aaaffers έγραψε: Καλησπερα , απο την εμπειρεια σας τι ειναι πιο οικονομικο, η σομπα να δουλευει στην συντηρηση για την διατηρηση της θερμοκρασιας του νερου ή να σβηνει και να αναβει αυτοματα οταν η θερμοκρασια του νερου πεφτει? Μιλαω παντα για την hrv160.
Sdancer75 δεν σε ξεχασα μπηκα σημερα στο σαιτ λογω περιορισμενου χρονου αν θες δωσε μου μειλ για το τηλ του τεχνικου.


Με άναψε σβήσε θα χρειαστείς σύντομα αντισταση που σημαίνει αναστάτωση στο σαλόνι σου. Η βάλτο χαμηλά στη συντήρηση η άναβε την 2-3 φορές την ημέρα για συγκεκριμένες ώρες.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148990 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Έχω όπως είπα και πιο πάνω την ravelli rv120 (αερόθερμη). Αυτό βέβαια που θα ρωτήσω δεν αφορά μόνον τη ravelli αλλά όλες τις σόμπες. Και μιλάω για το καθάρισμα στο κουπάκι καύσης του κλίνκερ,. Μου είπαν για ένα σπρέϋ που το ψεκάρεις και μετά από λίγο διαλύεται το κλίνκερ και η κάπνα και με λίγο βούρτσα το απομακρύνεις και το πλένεις στο νερό. Διάρκεια 4-5 λεπτά και τελείως ακίνδυνο για το μέταλλο. Ξέρει κανείς κάτι? Ή χρησιμοποιούμε το πατροπαράδοτο βούρτσισμα με ατσαλόβουρτσα αν είναι στο επίπεδο κάπνας ή αργότερα που θα "πετροώσει" σφυροκάλεμο (με μικρό καλέμι ενοείται ή κατσαβίδι)?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ