Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149171 από aaaffers
Απαντήθηκε από aaaffers στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Μετα απο 72 ωρες συνεχομενη καυση και 65 κιλα πελετ. Περιμενα να ειναι τελειως καθαρο. Ειναι καλυτερα απο πριν.
Τωρα εβαλα την ροη αερα στο 1,5m/s.
Με τον κωδικο Α9 στο default settings τα αλλαζεις.
Οταν βγαζω το ποτηρακι απο κατω ειναι γεματο σταχτη,μου φαινεται παραξενο.[/quote]

dimitris11 ποια RAVELLI έχεις; Η ποσότητα πέλλετ που αναφέρεις οτι έκαψες μου φαίνεται απίστευτα λίγη. Έχω την HRV160 και μου καίει ενα 15κιλο σε δυο ανάμματα των 4-4,5 ωρών έκαστο.Θερμαίνω 6 σώματα μετρίου μεγέθους, ενα μποϊλερ 100 λίτρων και δυο κρεμάστρες μπάνιου. Επίσης αν ξέρει κάποιος θα ήθελα να ρωτήσω το έξης, σε ένα πείραμα που έκανα προ ημερών να απομονώσω το μποϊλερ κλείνοντας της βάνες του μποιλερ και να ζεστάνω μόνο σώματα (για οικονομία) η σόμπα μου έβγαλε αλαρμ πίεσης και έσβησε.
Η εξήγηση του τεχνικού ήταν οτι λόγω της μεγάλης δυναμικότητας η σόμπα δεν έβρισκε τρόπο να διαχειριστεί την πίεση, αυτό σημαίνει οτι θέλοντας και μη πρέπει να ζεσταίνω και 100 λίτρα παραπανίσια ακόμα και σε μέρες που δεν τα χρειάζομαι; Αν κατέχει καποιος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149210 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Εχω την HR100.
Ειμαι της αποψης συνεχομενη καυση ολο το 24ωρο,ετσι την κλεινω περιπου μια ωρα ανα τρεις μερες για καθαρισμα.Αλλαζω μονο τη θερμοκρασια νερου αναλογως την εξωτερικη θερμοκρασια .Προς το παρον ζεστο νερο εχω απο τον ηλιακο.
Αν βρεις στο ρελαντι να καις 600γραμ/ωρα ειναι ενα τσουβαλι την ημερα .Καιω περιπου 1,5 τσουβαλι ανα ημερα(900γραμ/ωρα).Το βραδυ η θερμοκρασια ολη την εβδομαδα ηταν περιπου στο μηδεν .Αερα παιρνω απο εξω(πολυ σημαντικο στην εξοικονομηση ενεργειας).


Αυτη ειναι μια πατεντα για να παιρνω αερα απο εξω και για την αεροκουρτινα.
Συνημμένα:
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149230 από aaaffers
Απαντήθηκε από aaaffers στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

dimitris11 έγραψε: Εχω την HR100.
Ειμαι της αποψης συνεχομενη καυση ολο το 24ωρο,ετσι την κλεινω περιπου μια ωρα ανα τρεις μερες για καθαρισμα.Αλλαζω μονο τη θερμοκρασια νερου αναλογως την εξωτερικη θερμοκρασια .Προς το παρον ζεστο νερο εχω απο τον ηλιακο.
Αν βρεις στο ρελαντι να καις 600γραμ/ωρα ειναι ενα τσουβαλι την ημερα .Καιω περιπου 1,5 τσουβαλι ανα ημερα(900γραμ/ωρα).Το βραδυ η θερμοκρασια ολη την εβδομαδα ηταν περιπου στο μηδεν .Αερα παιρνω απο εξω(πολυ σημαντικο στην εξοικονομηση ενεργειας).


Αυτη ειναι μια πατεντα για να παιρνω αερα απο εξω και για την αεροκουρτινα.


Ευχαριστώ για την απάντηση, και εγω αέρα απο έξω παίρνω. Όσον αφορά το συνεχόμενο της καύσης το εχω σκεφτεί και εγώ όμως η λειτουργεία της σόμπας αναγκαστικά γίνεται από 1900 εως 0000 καθώς πιο πριν δεν είναι κανείς σπιτι , εκει πιστευω οτι την πατάω, αφου μέχρι να ανεβάσει θερμοκρασία εχοντας να ζεστάνει και το 100λιτρο μποίλερ "τα δίνει όλα" .Φαντάσου ότι αυτό εγω πρέπει να το κάνω κάθε μέρα ενώ εσύ κάθε τρείς και χωρίς να πολυπέσει η θερμοκρασία του νερού, γιαυτό ψάχνομαι με το μποιλερ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149291 από subipanos
Απαντήθηκε από subipanos στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Γεια σας κι απο μενα.Με λενε Πανο και πηρα μια r70 μεταχειρησμενηγια τους γονεις μου.Φαινετε οτι δουλευει καλα εκτος απο οτι μια φορα στα 3 αναμματα στο waiting flame σβηνει.Απο οτι ειδα ενω αναβει δεν προλαβαινει να μπει στο work και εχει καψειτο πελλετ στο ποτηρακι,με αποτελεσμα να σβησει η φλογα και οταν πεσει πελετ ξανα να μην αναβει.Να ανεβασω το πελλετ στην εναρξη η υπαρχει ρυθμιση να μειωσω το χρονο του waiting flame.
Η σομπα εχει το παλιο καντραν.
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149294 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
το "ποτυρακι" ηταν καθαρω απο πετρωμενες σταχτες?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149297 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

subipanos έγραψε: Γεια σας κι απο μενα.Με λενε Πανο και πηρα μια r70 μεταχειρησμενηγια τους γονεις μου.Φαινετε οτι δουλευει καλα εκτος απο οτι μια φορα στα 3 αναμματα στο waiting flame σβηνει.Απο οτι ειδα ενω αναβει δεν προλαβαινει να μπει στο work και εχει καψειτο πελλετ στο ποτηρακι,με αποτελεσμα να σβησει η φλογα και οταν πεσει πελετ ξανα να μην αναβει.Να ανεβασω το πελλετ στην εναρξη η υπαρχει ρυθμιση να μειωσω το χρονο του waiting flame.
Η σομπα εχει το παλιο καντραν.
ευχαριστω


Ειχα ακριβως το ιδιο και χειροτερο προβλημα (1 στις 5 αναβε) με εσενα με τις εργοστασιακες ρυθμισεις σε καινουργια σομπα.Βαλε TF1 1,4sec ,στο TF2 008min, στο TF4 180sec και στο TF5 003.
Αυτα βρισκονται στις ρυθμισεις στο μενου του ignition.
Το πρωτο ειναι η τροφοδοσια πελετ,το δευτερο ο χρονος που θα γινεται η τροφοδοσια,το τριτο ο χρονος που θα ειναι αναμενη η αντισταση και το τετερτο η διαφορα θερμοκρασια στην καμιναδα απο τη στιγμη που ανοιξες τη σομπα μεχρι να περασει στην επομενη φαση αναματος.Η δικια με αυτες τις ρυθμισεις περνει παντα φωτια.
Σε σχεση με τις εργοστασιακες ρυθμισεις,μειωσα την τροφοδοσια πελετ αλλα αυξησα το χρονο που θα γινεται αυτη (8 λεπτα) και μειωσα τη διαφορα θερμοκρασιας στους 3 βαθμους.Ηταν στους 8 και δεν τους επιανε με τιποτα.
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.132 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ