Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120275 από sakisart
Απαντήθηκε από sakisart στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

sdancer75 έγραψε:

sakisart έγραψε: Καλησπέρα κι από μένα απο Δράμα κι εγω Γιαννη-Δραμα.
Πριν λιγο καιρό αγόρασα μια ravelli R70.Δουλευει εδω και τρεις βδομάδες που αρχισαν τα κρύα. Στο διάστημα αυτό έσβησε δύο φορές από μόνη της.Ειχε βγάλει την ένδειξη οτι δεν είχε πελλετ ενω είχε μέχρι τη μέση (σιτα).Στη σκάλα modulate το είχε κάνει και έκανε υπερχείλιση πελλετ δηλ κατεβασε παρα πολλά μέχρι που εσβησε.Το κατάστημα μου έλεγε οτι να ναι.Ενας γνωστός μου είπε οτι είχε συμβεί και σ'αυτον και οτι μπορεί καππιες φορές να φρακαρει αν τύχει και κάποια κομμάτια πελλετ είναι λιγο μακρόστενα. Εδω και μέρες δεν μου ξαναεσβησε.Ξςρετε κάτι γι'αυτο;
Το πελλετ είναι το caldo natura.


Αν το ξανακάνει κάνε ένα reset. Το σίγουρο είναι ότι το λογισμικό δεν είναι και το δυνατό σημείο της εταιρίας, έχει bugs όποτε μπορεί να έτυχε κάτι τέτοιο.

reset κάνουμε αν κλείσουμε το διακοπή πίσω από τη σόμπα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120306 από sakisart
Απαντήθηκε από sakisart στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Πάλι έσβησε η σόμπα με το αλαρμ ότι δεν έχει πελλετ.ενω ειχε.Δε ξέρω τι μπορεί να φταίει γιατί μία φοράειτη βδομάδα περίπου το κκάνει. Μήπως είναι προβληματική;
Ο εμπορας μου λέει πέφτει η θερμοκρασία των καυσαερίων και να την ανεβάζω θερμοκρασία ωστε να μη δουλευει πολυ ωρα στο modulate,λλά δε νομίζω ότι είναι αυτός ο λόγος. 20C την έχω κυρίως .Αν ήταν αυτός ο λόγος θα εσβηνε συνέχεια. Αλλά το κάνει περίπου μια φορά τη βδομάδα. Οταν σβήνει είναι στο modulate και ρίχνει πολλά πελλετ μέχρι που ξεχειλίζει το δοχείο καύσης και σβήνει και μμου πετάει το μήνυμα empty pellets.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120327 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

sakisart έγραψε: Πάλι έσβησε η σόμπα με το αλαρμ ότι δεν έχει πελλετ.ενω ειχε.Δε ξέρω τι μπορεί να φταίει γιατί μία φοράειτη βδομάδα περίπου το κκάνει. Μήπως είναι προβληματική;
Ο εμπορας μου λέει πέφτει η θερμοκρασία των καυσαερίων και να την ανεβάζω θερμοκρασία ωστε να μη δουλευει πολυ ωρα στο modulate,λλά δε νομίζω ότι είναι αυτός ο λόγος. 20C την έχω κυρίως .Αν ήταν αυτός ο λόγος θα εσβηνε συνέχεια. Αλλά το κάνει περίπου μια φορά τη βδομάδα. Οταν σβήνει είναι στο modulate και ρίχνει πολλά πελλετ μέχρι που ξεχειλίζει το δοχείο καύσης και σβήνει και μμου πετάει το μήνυμα empty pellets.

Καλημερα Σακη τωρα ειδα τα μηνυματα(χανω καποια οταν μπαινω με κινητο),τωρα για το προβλημα σου το πιθανοτερο ειναι να γεμιζει το ποτηρακι λογω modulate(στο modulate εκτος απο χαμηλωμα του πελλετ χαμηλωνει και ο αερας αρκετα),και εννοω οτι γεμιζει απο κατω με σκληρη σταχτη βεβαια και φραζουν οι τρυπες(με καλο πελλετ δεν συμβαινει) με συνεπεια να μην περναει αερας και να μην μπορει να γινει καυση,αυτο γινεται σταδιακα και πεφτει ετσι η θερμοκρασια καυσαεριων κατω απο καποιο οριο(45-50 βαθμους νομιζω)που κατω απο αυτο το οριο σβηνει η σομπα νομιζοντας οτι δεν εχει πελλετ.
Κανονικα θα επρεπε να σου βγαζει το αλαρμ 13.
Αν παλι δεν ειναι θεμα βουλωματος ποτηριου(οπου με αλλο πελλετ ισως να μην το κανει)τοτε το μηνυμα empty pellet και ξεχειλισμα ποτηριου δεν συμβαδιζουν.
Δοκιμασε να μην το δουλευεις στο modulate αλλα στο p1 που στη ριψη πελλετ ειναι το ιδιο περιπου,και επισης δες τι θερμοκρασια καυσαεριων σου δειχνει οταν το κανει.Παντως αν ειναι σωστα ρυθμισμενη δεν μπορει να πεφτει τοσο πολυ η θερμοκρασια καυσαεριων στο modulate.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120351 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

sakisart έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

sakisart έγραψε: Καλησπέρα κι από μένα απο Δράμα κι εγω Γιαννη-Δραμα.
Πριν λιγο καιρό αγόρασα μια ravelli R70.Δουλευει εδω και τρεις βδομάδες που αρχισαν τα κρύα. Στο διάστημα αυτό έσβησε δύο φορές από μόνη της.Ειχε βγάλει την ένδειξη οτι δεν είχε πελλετ ενω είχε μέχρι τη μέση (σιτα).Στη σκάλα modulate το είχε κάνει και έκανε υπερχείλιση πελλετ δηλ κατεβασε παρα πολλά μέχρι που εσβησε.Το κατάστημα μου έλεγε οτι να ναι.Ενας γνωστός μου είπε οτι είχε συμβεί και σ'αυτον και οτι μπορεί καππιες φορές να φρακαρει αν τύχει και κάποια κομμάτια πελλετ είναι λιγο μακρόστενα. Εδω και μέρες δεν μου ξαναεσβησε.Ξςρετε κάτι γι'αυτο;
Το πελλετ είναι το caldo natura.




Αν το ξανακάνει κάνε ένα reset. Το σίγουρο είναι ότι το λογισμικό δεν είναι και το δυνατό σημείο της εταιρίας, έχει bugs όποτε μπορεί να έτυχε κάτι τέτοιο.

reset κάνουμε αν κλείσουμε το διακοπή πίσω από τη σόμπα;



Όχι, reset κάνεις μέσα από το μενού ,από το default settings (κωδικός A9) --> Default Factory settings (τελευταία επιλογή) --> ΟΚ --> Επιλέγεις το μοντέλο της σόμπας και στη συνέχεια δίνεις τον κωδικό Ο0 (όμικρον μηδέν)

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120358 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

sdancer75 έγραψε:

sakisart έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

sakisart έγραψε: Καλησπέρα κι από μένα απο Δράμα κι εγω Γιαννη-Δραμα.
Πριν λιγο καιρό αγόρασα μια ravelli R70.Δουλευει εδω και τρεις βδομάδες που αρχισαν τα κρύα. Στο διάστημα αυτό έσβησε δύο φορές από μόνη της.Ειχε βγάλει την ένδειξη οτι δεν είχε πελλετ ενω είχε μέχρι τη μέση (σιτα).Στη σκάλα modulate το είχε κάνει και έκανε υπερχείλιση πελλετ δηλ κατεβασε παρα πολλά μέχρι που εσβησε.Το κατάστημα μου έλεγε οτι να ναι.Ενας γνωστός μου είπε οτι είχε συμβεί και σ'αυτον και οτι μπορεί καππιες φορές να φρακαρει αν τύχει και κάποια κομμάτια πελλετ είναι λιγο μακρόστενα. Εδω και μέρες δεν μου ξαναεσβησε.Ξςρετε κάτι γι'αυτο;
Το πελλετ είναι το caldo natura.




Αν το ξανακάνει κάνε ένα reset. Το σίγουρο είναι ότι το λογισμικό δεν είναι και το δυνατό σημείο της εταιρίας, έχει bugs όποτε μπορεί να έτυχε κάτι τέτοιο.

reset κάνουμε αν κλείσουμε το διακοπή πίσω από τη σόμπα;



Όχι, reset κάνεις μέσα από το μενού ,από το default settings (κωδικός A9) --> Default Factory settings (τελευταία επιλογή) --> ΟΚ --> Επιλέγεις το μοντέλο της σόμπας και στη συνέχεια δίνεις τον κωδικό Ο0 (όμικρον μηδέν)

Στις σομπες τις σειρας eco(r70-r120)με κοντρολερ των 7 κουμπιων πας στο bank data και ο κωδικος ειναι ο1 η ο2 (εκει επιλεγεις το μοντελο),ετσι νομιζω τουλαχιστων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120422 από sakisart
Απαντήθηκε από sakisart στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες. Νομίζω ότι την ένδειξη ότι δεν έχει πελετ τη βγάζει γιατί κάποιες φορές δεν τα τραβάει ο κοχλιας λόγω του μεγέθους των πελετ είναι λίγο μακριά. .Το υποψιάζομαι γιατί πολλές φορές ανακατεύω το δοχείο των πελετ και τότε κατεβαίνει η στάθμη . Πρέπει κάποια κομμάτια μεγαλύτερα από το φυσιολογικό να εμποδίζουν την κάθοδο των πελετ.Εχει συμβεί και σε συναδέλφο με παρόμοια σόμπα.Το κακό είναι ότι έχει καλή απόδοση αυτή η ποιότητα και τα χαλάει εκεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ