Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123007 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
φ100 είναι, αλλά δεν είναι διπλου τοιχώματος.
Δεν ξέρω...δεν ξέρω έχω μπερδευτει..... Να μεγαλώσω την διάμετρο όπως μου λέει αυτός? και ταυτοχρονα να βαλω και διπλου τοιχώματος?
Να κοιτάξω και την λύση του μοτερ που μου προτεινε μηχανολόγος φίλος? (για να αποτρεψω τα καταλοιπα να γυρνουν παλι πίσω).
Πραγματικά δεν ξέρω....και το ωραίο ειναι οτι περυσι που δεν την είχα ανεβασει την καμινάδα μεχρι πάνω ήταν όλα τελεια, εκτος του οτι ήμουν παράνομος και ενοχλουσα τον απο κατω.... :blink:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123075 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Φίλε μου εγώ που έχω μονωμένη στο Τ μόνο στάχτη πουδρα έχω και μιλάμε για Γιάννενα με 99,99999 % υγρασία
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maxsto

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123104 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

maxsto έγραψε: φ100 είναι, αλλά δεν είναι διπλου τοιχώματος.
Δεν ξέρω...δεν ξέρω έχω μπερδευτει..... Να μεγαλώσω την διάμετρο όπως μου λέει αυτός? και ταυτοχρονα να βαλω και διπλου τοιχώματος?
Να κοιτάξω και την λύση του μοτερ που μου προτεινε μηχανολόγος φίλος? (για να αποτρεψω τα καταλοιπα να γυρνουν παλι πίσω).
Πραγματικά δεν ξέρω....και το ωραίο ειναι οτι περυσι που δεν την είχα ανεβασει την καμινάδα μεχρι πάνω ήταν όλα τελεια, εκτος του οτι ήμουν παράνομος και ενοχλουσα τον απο κατω.... :blink:


Φίλε maxsto δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις, η σωλήνα σε εξωτερικό χώρο πρέπει να είναι ΜΟΝΩΜΈΝΗ θα το δεις και στο εγχειρίδιο. Όλοι εμείς που την βάλαμε δεν το κάναμε γιατί μας περίσσευαν τα λεφτά. Το κόστος θα το πληρώσεις μια φορά αλλά θα γλυτώσεις από το πρόβλημα της υγροποίησης μια για πάντα. Επιπλέον δεν θα έχεις τόσα υπολείμματα και όχι λάσπη βέβαια, μέσα στο δοχείο συλλογής στάχτης, διότι με τον ελκυσμό της καμινάδας τα σωματίδια θα ανεβαίνουν ψηλά και θα βγαίνουν από την καμινάδα, τώρα δεν προλαβαίνουν να ξεφύγουν διότι από τη διαφορά της θερμοκρασίας μέχρι να φτάσουν στην οροφή (είναι και 15 μέτρα ε?) υγροποιούνται και πέφτουν από το ίδιο το βάρος τους κάτω.

Το να μεγαλώσεις τη διάμετρο κατά τη γνώμη μου δεν έχει νόημα. Υπό κανονικές συνθήκες θα είχες καλύτερο ελκυσμό αλλά τις υγροποιήσεις και τη λάσπη θα συνεχίσεις να τις έχεις. Αν το κόστος αγοράς σου φαίνεται μεγάλο ίσως να προσπαθήσεις να τις φτιάξεις μόνος σου αν βεβαία πιάνουν τα χέρια σου. Δεν είναι και κανα επιστημονικό επίτευγμα. Είναι μια σωλήνα μέσα στην άλλη σταθεροποιημένες όμως με σύρμα, και ανάμεσά τους παρεμβάλλεται ορυκτοβάμβακας, αν και νομίζω ότι με 23,61 / μέτρο στο link που σου δίνω παρακάτω δεν θα μπορέσεις να το κατασκευάσεις φθηνότερα. Για αποστολή εφόσον αγοράσεις από κάποιο eshop θα τους πεις με μεταφορική, δεν θα σου κοστίσει πάνω από 10 ευρώ.

Το μοτέρ μου φαίνεται από ακραίο έως αδύνατο σαν μέτρο επίλυσης του προβλήματος. Θα είναι εκτεθειμένο στη βροχή εφόσον το βάλεις ψηλά, κόστος λειτουργίας, συντήρησης, τρόπος στησίματος και τέλος το πιο σημαντικό ..... αμφιβόλου αποτελέσματος διότι οι υγροποιήσεις που έχεις, δημιουργούνε βάρος όπως σου είπα και ίσως να κάνεις μια τρύπα στο νερό αλλά με κόστος και άγχος και κούραση.

Γιατί να μπεις σε όλη αυτή τη διαδικασία και στο τέλος να καταλήξεις - που ούτως η άλλως θα αναγκαστείς εκ των πραγμάτων να κάνεις - στην μονωμένη σωλήνα ? Η αλήθεια είναι ότι και εγώ που δεν ήξερα και υπολόγιζα μόνον στο κόστος της απλής Φ80 μου ήρθε κόλπος όταν χρειάστηκε να δώσω 3 φορές πάνω για τις σωληνώσεις, αλλά σήμερα λέω ευτυχώς που ο υδραυλικός μου το πρότεινε διότι δεν είχα καμία όρεξη ούτε να στεναχωριέμαι ούτε να ταλαιπωρούμαι με αλλαγές και τροποποιήσεις οι οποίες κοστίζουν και όπως ξέρεις δεν είναι εποχή για πειράματα.

ΥΓ : Ο άνθρωπος που πήρες για τη δουλειά θα τον χαρακτήριζα επιεικώς ανεπαρκή. Θα έπρεπε να σε ενημερώσει και αν ΕΣΥ δεν ήθελες τότε να προχωρούσε στη λύση που έδωσε (αν είναι δυνατόν κάποιος να την χαρακτηρίσει λύση αλλά τέλος πάντων ). Κρίμα στον κόπο και στα λεφτά που έδωσες. Θα σου πρότεινα επίσης να μιλήσεις με την Pelletech (www.pelletech.gr/) αντιπρόσωπο της Ravelli, με κάποιον τεχνικό χωρίς κόστος, αν θυμάμαι καλά Μόσχος λέγεται τηλ 6974440580 είναι καλό παιδί και θα σου πει αν υπάρχει πρόβλημα με το ύψος της καμινάδας για να είσαι σίγουρος. Αν σου πει οκ, αγόρασε τις καμινάδες (έστω και με δόσεις μέσω πιστωτικής) και πάρε έναν υδραυλικό δώσε του 50 ευρώ να στις περάσει.

Με 32,47 το μέτρο αλλά με 18 άτοκες δόσεις μπορείς να τη βρεις εδώ
www.alphaclimagr.gr/c.F-80-130-stoicheia-Exartimata.175785.html

με 23,61 το μέτρο με ΦΠΑ
www.moraitopoulos.gr//kapnodoxos-anoxeidoth-80-130.html

sdancer75
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sdancer75.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maxsto

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123163 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Φίλε sdancer75 , σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες για το θέμα μου, αλλα και τις λύσεις που προτείνεις.
θα αφήσω να περάσουν ηρεμα οι γιορτές , και μετα θα αποφασίσω τι ακριβώς θα κάνω , αφου θελω να περιμένω και την απάντηση του εργαοστασιου ,όπως μου είπε και εν λόγω "εγκαταστάτης" για να δώ πως θα προχωρήσω και το θέμα. Γιατι δεν μπορεί να μου λεει το καλοκαίρι αυτα θα βαλεις και δεν θα έχεις κανένα προβλημα !!!, εγω να του δίνω τα 400 ευρώ , και τωρα να μου τα γυρναει....Στο κάτω κάτω αυτός υποτίθετε ειναι ο ειδικός, αυτός πρέπει να ξέρει!!
Εντωμεταξύ θα πάρω και τηλεφωνο τον τεχνικο που λές να πάρω και μια γνωμη.
Ευχαριστώ και πάλι και καλές γιορτές με υγεία και ηρεμία!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123244 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

maxsto έγραψε: Φίλε sdancer75 , σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες για το θέμα μου, αλλα και τις λύσεις που προτείνεις.
θα αφήσω να περάσουν ηρεμα οι γιορτές , και μετα θα αποφασίσω τι ακριβώς θα κάνω , αφου θελω να περιμένω και την απάντηση του εργαοστασιου ,όπως μου είπε και εν λόγω "εγκαταστάτης" για να δώ πως θα προχωρήσω και το θέμα. Γιατι δεν μπορεί να μου λεει το καλοκαίρι αυτα θα βαλεις και δεν θα έχεις κανένα προβλημα !!!, εγω να του δίνω τα 400 ευρώ , και τωρα να μου τα γυρναει....Στο κάτω κάτω αυτός υποτίθετε ειναι ο ειδικός, αυτός πρέπει να ξέρει!!
Εντωμεταξύ θα πάρω και τηλεφωνο τον τεχνικο που λές να πάρω και μια γνωμη.
Ευχαριστώ και πάλι και καλές γιορτές με υγεία και ηρεμία!!


Ναι φίλε maxsto έτσι πρέπει με ηρεμία και ψυχραιμία. Καλές γιορτές και υγεία πάνω απ' όλα σε όλους ! Καλή δύναμη για το νέο έτος.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123828 από vaggelis00
Απαντήθηκε από vaggelis00 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
καλησπερα....

εχω καποιες ερωτησουλες.... εχω μια HRV100 και με πολυ δυσκολια η θερμοκρασια της σομπας φθανει τους 23 βαθμους οσο και αν εχω επιλεξει να παει η θερμοκρασια... καιω πελλετ αλφα γουντ. 2ο. μπορω να ανεβασω τη θερμοκρασια του κυκλοφοριτη μηπως και αυτο βοηθησει λιγακι με τη ζεστη? ο κωδικος για το μενου standard parameters ποιος ειναι?

ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ