Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145161 από trelos_panos
Απαντήθηκε από trelos_panos στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
maxto καλησπέρα,είμαι από Πάτρα και σκέφτομαι να βάλω στα πεθερικά μία υδραυλική pellet.Έχω πάει στον αντιπρόσωπο της δικής μου σόμπας στη Πάτρα απλά κάνω γενικά έρευνα και είχα υπ'όψην και τη Ravelli.Στείλε μου σε mail αν θες βέβαια στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. από ποιον τη προμηθεύτηκες....τουλάχιστον μη τρέχουμε όλοι μαζί μετά.Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145165 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Ανεβάζεις ροή πέλλετ και αέρα στον χώρο καύσης κατά ένα δύο κλικ (πάντα ο αέρας να είναι λίγο παραπάνω σε νούμερο από το πέλλετ) και ανεβαίνει η θερμοκρασία καυσαερίνω θεαματικά. Και φυσικά και ο αέρας που ζεσταίνει το περιβάλλον (όχι ανάλογα βέβαια γιατί η περισσότερη θερμότητα από την άνοδό της φεύγει μαζί με τα καυσαέρια).
Αυτό είδα εγώ με πειραματισμούς. Όμως το δούλεμα επί μακρόν έτσι σχηματίζει κλίνκερ στο κουπάκι καύσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145168 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Ένα ερώτημα που το γυρίζω από δω κι από κει:
Το ξαναγράφω εδώ γιατί έγινε ένα μπέρδεμα σε άλλο πόστ με τις σόμπες. Είμαι κάτοχος εδώ και μερικές μέρες μιας σόμπας αερόθερμης ravelli rv120. O ενθουσιασμός χτυπάει κόκκινο ειδικά μάλιστα σε σχέση με αυτό που είχα. Τώρα επί του πρακτέου και για κάτι τετριμένο. Ξέρει κανείς να μου δώσει συμβουλή εκτός από το καθημερινό άδειασμα-καθάρισμα του δοχείου συλλογής στάχτης κάτω και το κουπάκι στον χώρο καύσης όπως επίσης και αποτοποθέτηση του "τριγωνικού" κομματιού λαμαρίνας στην οροφή του χώρου καύσης (που μετά από 2-3 ελαφρά χτυπήματα του μικρού λεβιέ από την εξωτερική πρόσθια πλευρά της σόμπας συγκεντρώνει τη στάχτη που τινάζεται από πάνω γύρω από τους αεραγωγούς) και άδειασμα της στάχτης για συλλογή, τι άλλο και κάθε πότε καθαρίζουμε? Εκτός φυσικά από τον ετήσιο γενικό καθαρισμό παντού που γίνεται στο σέρβις.
Και με την ευκαιρία σέρβις-γενικός καθαρισμός γίνεται μετά από έναν συγκεκριμένον αριθμό ωρών λειτουργίας? Υποθέτω πως όχι γιατί αυτό θα εξαρτάται και από παράγοντες πχ τι πέλλετ καίμε ρυθμίσεις κλπ κλπ. Βγάζει κάποιο μήνυμα alarm ή γενικά πάμε μια φορά το χρόνο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145177 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Κι ομως με ωρες γινεται ... Οπως σε καθε μηχανημα ..... Γι αυτο και το λογισμικο της σομπας μετραει ωρες .... Επειδη ομως η σταχτη που μαζευεται γυρω γυρω εχει οξειρωτικα κλπ μεσα της επιβαλλεται στο τελος της σεζον ενας ενδελεχης καθαρισμος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145178 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Το καθάρισμα που κάνουμε γενικά είναι αυτό που κανεις κι εσύ,κάνεις και ενα καθάρισμα τα μπουρια ανάλογα με το τι πελλετ καις κάθε 1-2 μηνες.
Το σερβίς θα χτυπήσει στις 2500 ώρες αλλά συνήθως γίνεται κάθε τέλος η αρχή της σεζον!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145185 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε: Το καθάρισμα που κάνουμε γενικά είναι αυτό που κανεις κι εσύ,κάνεις και ενα καθάρισμα τα μπουρια ανάλογα με το τι πελλετ καις κάθε 1-2 μηνες.
Το σερβίς θα χτυπήσει στις 2500 ώρες αλλά συνήθως γίνεται κάθε τέλος η αρχή της σεζον!


Αυτό το service τι περιλαμβάνει τελικά ; Εγω δεν το έχω κάνει ποτέ δηλαδή να ανοίξω εσωτερικά τη σόμπα και να καθαρίσω βεντυλατερ κτλ.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.156 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ